
Oekraïense concessies in oorlog 'suïcidaal voor heel Europa'
BOEDAPEST (ANP) - Als Oekraïne concessies aan Rusland moet doen is dat "onaanvaardbaar voor Oekraïne en suïcidaal voor heel Europa", heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een speech in Boedapest. Als dat gebeurt, zijn de gevolgen niet te overzien, waarschuwde hij op een bijeenkomst van de Europese Politieke Gemeenschap, waar 42 regeringsleiders bijeen zijn om onder meer over de situatie in Oekraïne te spreken.
Een aantal van hen heeft er volgens Zelensky voor gepleit dat zijn land concessies moet doen aan de Russische president Vladimir Poetin. "Wat is het volgende? Moet Europa in de gunst komen van Kim Jong-un in de hoop dat ook hij Europa met rust zal laten?", vroeg Zelensky retorisch aan de regeringsleiders. Hij doelt op de Noord-Koreaanse leider, die duizenden soldaten naar Rusland heeft gestuurd om Poetin te helpen met zijn oorlog tegen Oekraïne.
"Geen enkele sterke leider die heeft geholpen om een verenigd, sterk en vreedzaam Europa op te bouwen, zou dit ook maar in zijn hoofd halen", zei hij.
Einde conflict
Volgens Zelensky is Rusland de oorlog niet begonnen omdat het meer grondgebied nodig had, maar "omdat het wereldmacht wil, te beginnen met controle over Oekraïne en daarna over jullie allemaal, zoals ze ooit deden onder Sovjet- of keizerlijke heerschappij", waarschuwde hij.
Hij herhaalde dat Oekraïne openstaat "voor alle constructieve ideeën om een rechtvaardige vrede voor ons land te bereiken. Maar het is aan Oekraïne om te beslissen wat er wel en niet op de agenda moet staan om deze oorlog te beëindigen."
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - In Roemenië zijn zondagochtend de stembussen geopend voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Volgens peilingen wordt het een spannende tweestrijd tussen de radicale nationalist George Simion en de gematigde Nicosur Dan.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Twee mensen zijn omgekomen en zeventien anderen zijn gewond geraakt nadat een groot zeilschip van de Mexicaanse marine tegen de Brooklyn Bridge is gebotst, heeft burgemeester Eric Adams van New York op X bekendgemaakt.
1 uur geledenBASEL (ANP) - Oostenrijk heeft dit jaar het Eurovisie Songfestival gewonnen. Wasted Love van zanger JJ kreeg met 436 punten de meeste punten. De Nederlandse zanger Claude eindigde met een puntenaantal van 175 op de 12e plaats.
1 uur geledenBASEL (ANP) - Twee mensen hebben tijdens het optreden van de Israëlische zangeres Yuval Raphael in de finale van het Eurovisie Songfestival geprobeerd het podium te bestormen. De beveiliging kon het duo tegenhouden, meldt de organiserende omroep SRG SSR. Ze zijn uit de zaal verwijderd en aan de politie overgedragen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Een groot zeilschip van de Mexicaanse marine is zaterdag rond 20.30 uur (lokale tijd) in botsing gekomen met de Brooklyn Bridge in New York. Volgens de politie en de Mexicaanse marine zijn 22 mensen gewond geraakt. Drie van hen verkeren in kritieke toestand.
4 uur geledenPALM SPRINGS (ANP/RTR/AFP) - De FBI zegt dat de bomaanslag zaterdag op een vruchtbaarheidskliniek in Palm Springs een terreuraanslag was en de kliniek waarschijnlijk opzettelijk is aangevallen. "Dit was een opzettelijke terroristische daad. Naarmate ons onderzoek vordert, zullen we bepalen of het om internationaal terrorisme of binnenlands terrorisme gaat", zei Akil Davis van de FBI in Los Angeles tegen verslaggevers.
4 uur geledenPALM SPRINGS (ANP/RTR/AFP) - Een bom is zaterdag ontploft bij een vruchtbaarheidskliniek in Palm Springs, in de Amerikaanse staat Californië. Volgens burgemeester Ron DeHarte is er iemand om het leven gekomen. De politie bevestigt dat en zegt dat het vermoedelijk om een "opzettelijke daad" gaat. "De explosie lijkt een opzettelijke geweldsdaad te zijn en de explosie strekt zich uit over meerdere blokken, met meerdere beschadigde gebouwen", aldus politiechef Andy Mills.
4 uur geleden