Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïense centrale bank belooft einde aan geldpers voor overheid

Oekraïense centrale bank belooft einde aan geldpers voor overheid

LONDEN (ANP) - De Oekraïense centrale bank zal niet langer geld printen voor de regering om daarmee de oorlog tegen Rusland te financieren. Die noodgreep aan het begin van de oorlog was "gevaarlijk", zegt gouverneur Andrey Pyshniy van de Nationale Bank van Oekraïne tegen de Financial Times.

Als centrale banken direct schulden opkopen van de regering om een begrotingstekort te financieren, vergroten ze het risico op extreem hoge inflatie doordat het vertrouwen in de nationale munt verslechtert. Maar de regering in Kyiv wilde aanvankelijk liever geen geld ophalen met belastingverhogingen of de uitgifte van obligaties bij private investeerders in Oekraïne. Daardoor was het ministerie van Financiën afhankelijk van de geldpers van de centrale bank.

Dat creëerde volgens Pyshniy "enorme risico's voor de macro-financiële stabiliteit". "Het was een snelle oplossing, maar erg gevaarlijk", zegt hij tegen de Britse zakenkrant. Het "open conflict" tussen de centrale bank en de regering is volgens hem nu opgelost.

Voorwaarden IMF

Daarbij speelden ook de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde aan een financieringspakket van zo'n 15,6 miljard dollar voor Oekraïne een grote rol. De organisatie eiste dat de Oekraïense overheidsfinanciën veel minder zouden steunen op hulp van de centrale bank. Afgelopen dinsdag maakte het IMF bekend dat er in principe een akkoord is over dat miljardenpakket voor Oekraïne.

Pyshniy had ook somberder nieuws over de Oekraïense economie. Die groeit volgens een nieuwe raming van de centrale bank dit jaar slechts 0,3 procent, na een krimp van 30 procent in 2022. Eerdere ramingen waren positiever, maar de Russische raketaanvallen op Oekraïense energienetwerken deze winter hebben de vooruitzichten verslechterd.

Meer uit Financieel

Peiling: helft Duitsers vindt stoppen kernenergie fout besluit

BERLIJN (ANP/DPA) - Iets meer dan de helft van de Duitsers vindt dat Duitsland een fout heeft gemaakt door in 2023 volledig te stoppen met kernenergie. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 1900 Duitsers door de marktonderzoekers YouGov en het Sinus-Instituut. In 2023 werden de laatste drie operationele kernreactoren in Duitsland uitgezet.

51 minuten geleden
Duitse kebabketen klaagt over gebruik Krispy Kebab door KFC

BIELEFELD (ANP/DPA) - De Duitse kebabketen Krispy Kebab is niet te spreken over een nieuw product van de Amerikaanse fastfoodketen KFC met de naam Krispy Kebab. De oprichter van de keten zegt dat hij KFC heeft gevraagd te stoppen met het gebruik van de naam en overweegt juridische stappen.

1 uur geleden
Scheepvaartorganisatie IMO werkt aan evacuatieplan Perzische Golf

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) werkt aan een evacuatieplan voor de honderden schepen die vastzitten in de Perzische Golf sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat plan kan pas in werking worden gesteld als er duidelijke signalen zijn van de-escalatie, voegde secretaris-generaal Arsenio Dominguez eraan toe.

2 uur geleden
KLM schrapt nog een maand langer vluchten naar Saudi-Arabië

AMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Riyadh en Dammam uitgesteld tot 14 juni. Daarmee zijn alle vluchten van de maatschappij naar Saudi-Arabië een maand langer opgeschort. Oorspronkelijk vloog KLM tot 16 mei niet op de luchthavens.

2 uur geleden
Oplichters vragen crypto voor veilige doorvaart Straat van Hormuz

ATHENE (ANP/RTR) - Rederijen krijgen nepberichten die een veilige doorvaart van de Straat van Hormuz beloven in ruil voor cryptovaluta. Daarvoor waarschuwt een Grieks maritiem beveiligingsbedrijf. Het leidde er volgens het Griekse MARISKS toe dat er een schip werd beschoten door Iraanse autoriteiten toen het dacht veilig door de zeestraat te kunnen varen. Door de blokkade liggen schepen al weken vast in de Perzische Golf.

2 uur geleden
AEX-index licht hoger in afwachting ontwikkelingen Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Het huidige staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran loopt dinsdagnacht af en het is nog onduidelijk of de gevechtspauze wordt verlengd.

3 uur geleden
AB Foods splitst Primark af van voedseltak; beide naar beurs

LONDEN (ANP) - Associated British Foods (ABF) gaat zijn retailtak Primark afsplitsen van zijn voedingsmiddelentak FoodCo. Het is de bedoeling dat beide bedrijven een eigen beursnotering krijgen, aldus ABF. De splitsing moet voor het eind van 2027 voltooid zijn.

3 uur geleden