Oekraïense ambassadeur houdt zich op de vlakte over ontslag
DEN HAAG (ANP) - De ambassadeur van Oekraïne in Nederland Maksym Kononenko onthoudt zich van commentaar op zijn ontslag. In een reactie aan het ANP laat hij weten dat het aan de president van Oekraïne is om dit soort besluiten te nemen en dat hij "geen commentaar op dit politieke besluit" kan geven.
Dinsdag werd bekend dat Kononenko is ontslagen. Het kantoor van president Volodimir Zelenski bracht het ontslag die dag naar buiten, zonder een reden te geven. Kononenko bevestigde 's avonds op Twitter dat "zijn diplomatieke missie voorbij is". "Het presidentieel decreet is gepubliceerd", aldus de Oekraïner, die ook toen geen reden gaf voor zijn ontslag. "Dit is niet het einde", schreef hij wel in zijn bericht.
Kononenko stelde verder dat Nederland zijn land sinds de Russische invasie heeft gesteund. "En ik ben er van zeker van dat dat zo zal blijven. Want wij delen dezelfde waarden, we vechten samen voor een vreedzame toekomst op dit continent."
Reden
Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat woensdag desgevraagd weten "geen rol" te hebben in het ontslag van Kononenko. Over de reden van het ontslag kan een woordvoerder ook niets zeggen. "Het besluit om een ambassadeur te plaatsen is aan een land zelf, het besluit om die terug te trekken ook", aldus de woordvoerder van het ministerie. De ervaringen met de ambassadeur waren "goed" volgens de zegsvrouw, die geen oordeel wil geven over het besluit hem te ontslaan.
Ook een medewerker van de ambassade zegt woensdag geen commentaar te geven op het besluit en ook niets te kunnen zeggen over de aanstelling van een eventuele nieuwe ambassadeur.
Aanstelling
De Oekraïense ambassadeur zat nog maar kort op zijn post in Nederland. Vlak na zijn aanstelling in februari vielen de Russen zijn thuisland binnen. Als ambassadeur heeft Kononenko contact onderhouden met het Nederlandse kabinet over de oorlog. Maandag had hij nog contact met een vertegenwoordiger van het ministerie van Justitie en Veiligheid over Oekraïense vluchtelingen in Nederland, zo meldde hij eerder op Twitter.
Nederland steunt - net als veel andere landen - Oekraïne met veel geld en middelen, zoals wapentuig, om zich te verdedigen tegen de Russische bezetter.
Meer uit Binnenland
DROGEHAM (ANP) - In het Friese dorp Drogeham is vogelgriep aangetroffen in een legkippenbedrijf, een week nadat dit werd vastgesteld bij een andere firma op nog geen kilometer afstand. Het ministerie van Landbouw meldt dat circa 117.000 kippen worden geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) om verdere verspreiding te voorkomen.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een onderzoekstak van K9, het samenwerkingsverband van Nederlandse moskeekoepels, heeft een zogeheten zwartboek gepubliceerd over "het toenemende geweld tegen moskeeën in Nederland". Volgens K9 is het aantal incidenten tussen 2015 en 2025 bijna verdubbeld vergeleken met de tien jaar ervoor: 369 tegenover 192.
9 uur geledenDEN BURG (ANP) - Het wordt waterkoud tijdens de landelijke intocht van Sinterklaas op Texel. Ook staat er een vlagerige windkracht 6 vanuit het oosten, meldt Buienradar. De weersite spreekt van een kille sinterklaasintocht. "De gevoelstemperatuur ligt rond een graad of 3, dus lekkere warme kleding is hier geen overbodige luxe."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De afweging om in eerste instantie het jaarlijkse concert waarmee het joodse feest Chanoeka wordt gevierd in het Concertgebouw te annuleren, was aan het Concertgebouw. Maar het is "niet fair" en "niet terecht" dat het Concertgebouw antisemitisme is verweten. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam vrijdag tegen de Amsterdamse zender AT5.
10 uur geledenBELÉM (ANP) - Nederland en Brazilië willen nauwer met elkaar gaan samenwerken in de energietransitie. De twee landen hebben op de klimaattop in Belém een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken hun samenwerking te "versterken en te ontwikkelen". Het draait om thema's als waterstof, windenergie op zee, biobrandstoffen, het afvangen van CO2 en het produceren van duurzamere brandstoffen voor de lucht- en scheepvaart.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
13 uur geledenZEERIJP (ANP) - Bij zijn bezoek aan het gebied in Groningen dat in de nacht van donderdag op vrijdag is getroffen door een aardbeving, verzekerde D66-leider Rob Jetten dat het weer openen van de gaskraan "absoluut niet aan de orde" en "onbespreekbaar" is. Een van zijn mogelijke coalitiepartners, namelijk JA21, pleit hier juist wel voor.
13 uur geleden