Oekraïens verzet in Marioepol: vechten zolang we leven
KIEV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense strijders in de belegerde staalfabriek Azovstal in Marioepol, die het laatste bolwerk van verzet zijn tegen de Russische troepen in de zuidelijke havenstad, hebben gezworen door te gaan zolang ze dat kunnen. Een overgave is geen optie, laten ze weten.
Ze zeggen bij een capitulatie voor hun leven te vrezen. Zij wijzen op de oorlogsmisdaden van de Russische strijdkrachten. "Rusland kan ons leven niets schelen", aldus een officier van het Oekraïense Azov-regiment.
"We zullen blijven vechten zolang we leven om de Russische bezetters af te weren", benadrukte een plaatsvervangend commandant van het regiment tijdens een online contact. "We hebben niet veel tijd, we worden zwaar beschoten."
Schoonvegen
Hij smeekte de internationale gemeenschap te helpen bij het evacueren van gewonde soldaten uit het enorme complex. Een dag eerder was al gemeld dat de laatste vrouwen, kinderen en ouderen die er zich schuilhielden, in veiligheid zouden zijn gebracht. Het is onbekend hoeveel verzetsstrijders en mannelijke burgers er nog verschanst zitten.
Militaire deskundigen gaan ervan uit dat de Russen en pro-Russische rebellen het Azovstal-complex zo snel mogelijk willen schoonvegen. De Russische president Vladimir Poetin kan dan maandag, tijdens de 77e viering van de zege van de Sovjet-Unie op nazi-Duitsland, de verovering van heel Marioepol bekendmaken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
52 minuten geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Om de ergste humanitaire nood in Iran en omliggende landen te lenigen, zoekt de VN-organisatie voor vluchtelingen, UNHCR, 80 miljoen dollar (69,4 miljoen euro) voor een noodplan. Daarmee moet de meest acute noodhulp tot mei gedekt worden. De hulp is onder meer bestemd voor de circa 1,8 miljoen Afghaanse vluchtelingen in Iran.
2 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR/AFP) - De G7-landen hebben opgeroepen tot een onmiddellijk einde aan de aanvallen op burgers en civiele infrastructuur in het Midden-Oosten. De buitenlandministers van die club grote industrielanden waren donderdag en vrijdag bijeen nabij Parijs, om te spreken over belangrijke mondiale thema's.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft Pavel Talankin, de maker van de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin, aangemerkt als buitenlandse agent. Moskou gebruikt dat label om kritische individuen en organisaties aan te pakken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.
6 uur geleden