
Oekraïens parlement wil NAVO-lidmaatschap niet uitsluiten
KIEV (ANP/DPA) - Het Oekraïense parlement wil de grondwet niet wijzigen om lidmaatschap van de NAVO uit te sluiten. President Volodimir Zelenski had eerder aangeboden dat Oekraïne neutraal wilde blijven als onderdeel van de vredesonderhandelingen met Rusland.
Parlementsvoorzitter Roeslan Stefantsjoek zei in een interview maandag dat een mogelijk lidmaatschap van de NAVO en de Europese Unie "een blik op de toekomst" is voor Oekraïne. "Het wijzigen van de grondwet is geen doel op zich en zal dat nooit worden."
Rusland wil met de oorlog onder meer bewerkstelligen dat Oekraïne geen NAVO-lid wordt. Het land vindt dat de NAVO-aanwezigheid in Oost-Europa dan te groot wordt. Veel andere Oost-Europese landen, zoals Estland, Letland, Litouwen en Bulgarije, zijn al lid van het militaire samenwerkingsverband.
Stefantsjoek zei ook dat niet kan worden getornd aan de territoriale integriteit van Oekraïne. Rusland doet dat al sinds het in 2014 het schiereiland de Krim annexeerde.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - Bondgenoten van Oekraïne werken aan een vijfde wapenpakket waarvoor ze in de Verenigde Staten inkopen. Luxemburg zoekt andere landen om het pakket van waarschijnlijk weer zo'n half miljard dollar (circa 430 miljoen euro) samen te betalen.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie doneert 1 miljoen euro en 130 ton hulpgoederen aan Afghanistan vanwege de dodelijke aardbeving. Het geld gaat naar "humanitaire partners die al noodhulp ter plaatse uitvoeren", laat de Europese Commissie weten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Het nieuwe topoverleg van Oekraïnes bondgenoten over veiligheidsgaranties gaat niet zozeer over de veiligheid van Oekraïne, maar over die van Europa, zegt een Oekraïens regeringskopstuk. Hij verwacht dat president Volodymyr Zelensky donderdag in Parijs in ieder geval de leiders treft van Frankrijk, het VK, Duitsland, en NAVO-chef Mark Rutte en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.
1 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties verwachten dat het aantal slachtoffers door de aardbeving in Afghanistan nog fors zal oplopen. Dat zei humanitair coördinator Indrika Ratwatte vanuit Kabul. Hij wees erop dat in het rampgebied veel huizen staan van modder met houten dakconstructies. "Dus als de muren instorten, is het dak in feite wat de mensen doodt of verstikt."
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische krijgsmacht heeft de burgemeester van Hebron op de Westelijke Jordaanoever opgepakt. Tayseer Abu Sneineh zou volgens de autoriteiten Hamas en Islamitische Jihad hebben gesteund, zeggen bronnen. De Israëlische autoriteiten hebben de aanhouding nog niet bevestigd.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De NAVO neemt het verstoren door Rusland van de gps-signalen die bijvoorbeeld vliegtuigen gebruiken hoog op, zegt NAVO-chef Mark Rutte. "We zetten ons dag en nacht in om ervoor te zorgen dat ze dit niet nog eens doen", verzekerde Rutte op bezoek in Luxemburg.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht vreest dat te weinig reservisten zich zullen melden voor een intensievere aanval op Gaza-Stad, meldt Haaretz. Vorige maand werden reservisten voor deze dinsdag opgeroepen, maar de reservisten hebben volgens de Israëlische krant bedenkingen.
3 uur geleden