Oegandezen klagen Frans oliebedrijf TotalEnergies aan
PARIJS (ANP/AFP) - Een groep van 26 Oegandezen klaagt bij een rechtbank in Parijs het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies aan vanwege vermeende schendingen van mensenrechten door grote olieprojecten van het bedrijf in Oeganda. Ze willen daarvoor schadevergoedingen. Tegelijkertijd waren er protesten van klimaatactivisten bij het kantoor in Londen van TotalEnergies over zijn projecten in Oeganda.
De klagers worden bijgestaan door organisaties uit Frankrijk en Oeganda. TotalEnergies werkt in het Afrikaanse land aan de ontwikkeling van het grote Tilenga-olieveld, wat deels in een nationaal park ligt. Ook is het bedrijf betrokken bij de aanleg van een 1500 kilometer lange pijpleiding om olie vanuit Oeganda te vervoeren naar de kust van Tanzania. Die leiding loopt door meerdere natuurgebieden.
In de aanklacht staat dat de projecten van TotalEnergies in Oeganda ernstige schade hebben toegebracht aan land en levensonderhoud. Door die projecten konden de klagers namelijk geen gebruik maken van hun land, waardoor hun eigendomsrechten werden geschonden. Dat leidde weer tot ernstige voedseltekorten voor sommige families, aldus de aanklacht.
Overstromingen
Ook zegt de groep dat er overstromingen zijn geweest van dorpen door werkzaamheden aan het Tilenga-project en dat sommige klagers zijn bedreigd en zelfs gearresteerd na klachten over olieprojecten in Oeganda en mensenrechtenschendingen. Het is niet duidelijk hoeveel geld wordt geëist van TotalEnergies.
"Het is onacceptabel dat buitenlandse oliebedrijven uitzonderlijk hoge winsten blijven maken, terwijl de gemeenschappen die worden geraakt door hun projecten worden lastiggevallen, ontheemd raken, amper gecompenseerd worden en in bittere armoede leven op hun eigen land", aldus de directeur van de Oegandese tak van milieuorganisatie Friends of the Earth.
Bij het protest in Londen door actiegroep Just Stop Oil werd het kantoor van TotalEnergies in zakendistrict Canary Wharf met zwarte en oranje verf besmeurd. De actievoerders zeggen ook dat het bedrijf mensenrechten schendt in Oeganda. De politie deed meerdere arrestaties.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Chinezen hebben aanzienlijk meer uitgegeven in de vakantieperiode rond het Chinese Nieuwjaar dan vorig jaar. Het aantal reizen en hotelovernachtingen steeg flink. Ook verkochten winkeliers meer. Dit gebeurde wel na stimulering door de overheid.
33 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG) - APM Terminals, onderdeel van de Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk, neemt tijdelijk de werkzaamheden in de havens van Panama over van het Hongkongse conglomeraat CK Hutchison. De stap volgt op de nietigverklaring door het Panamese Hooggerechtshof van de contracten van CK Hutchison voor de exploitatie van de havens van Balboa en Cristóbal, aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
34 minuten geledenDELFT (ANP) - Betalen of niet betalen, dat zijn de enige twee keuzes die telecomprovider Odido heeft na het dreigement van cybercriminele groep ShinyHunters om de gestolen data openbaar te maken. Dat zegt universitair hoofddocent Rolf van Wegberg van de TU Delft, die onderzoek doet naar hoe cybercriminelen hun geld verdienen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse overheid wil dat Netflix, Disney+, Amazon Prime Video en andere streamingdiensten zich aan dezelfde toegankelijkheids- en inhoudsregels gaan houden die gelden voor traditionele omroepen zoals de BBC. Die regels zijn opgesteld door mediatoezichthouder Ofcom en bepalen onder meer dat schadelijk taalgebruik en gewelddadig of aanstootgevend materiaal gemeden moet worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht de komende tijd met veel minder postbezorgers te werken. Volgens vakbond FNV gaat het om een krimp met 2000 tot 3000 banen, bevestigt vakbondsbestuurder Pieter Beuzenberg na een bericht van het FD. Vanaf juli mag PostNL langer doen over het bezorgen van post en daardoor zijn er minder bezorgers nodig.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.
3 uur geleden