Oegandezen klagen Frans oliebedrijf TotalEnergies aan
PARIJS (ANP/AFP) - Een groep van 26 Oegandezen klaagt bij een rechtbank in Parijs het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies aan vanwege vermeende schendingen van mensenrechten door grote olieprojecten van het bedrijf in Oeganda. Ze willen daarvoor schadevergoedingen. Tegelijkertijd waren er protesten van klimaatactivisten bij het kantoor in Londen van TotalEnergies over zijn projecten in Oeganda.
De klagers worden bijgestaan door organisaties uit Frankrijk en Oeganda. TotalEnergies werkt in het Afrikaanse land aan de ontwikkeling van het grote Tilenga-olieveld, wat deels in een nationaal park ligt. Ook is het bedrijf betrokken bij de aanleg van een 1500 kilometer lange pijpleiding om olie vanuit Oeganda te vervoeren naar de kust van Tanzania. Die leiding loopt door meerdere natuurgebieden.
In de aanklacht staat dat de projecten van TotalEnergies in Oeganda ernstige schade hebben toegebracht aan land en levensonderhoud. Door die projecten konden de klagers namelijk geen gebruik maken van hun land, waardoor hun eigendomsrechten werden geschonden. Dat leidde weer tot ernstige voedseltekorten voor sommige families, aldus de aanklacht.
Overstromingen
Ook zegt de groep dat er overstromingen zijn geweest van dorpen door werkzaamheden aan het Tilenga-project en dat sommige klagers zijn bedreigd en zelfs gearresteerd na klachten over olieprojecten in Oeganda en mensenrechtenschendingen. Het is niet duidelijk hoeveel geld wordt geëist van TotalEnergies.
"Het is onacceptabel dat buitenlandse oliebedrijven uitzonderlijk hoge winsten blijven maken, terwijl de gemeenschappen die worden geraakt door hun projecten worden lastiggevallen, ontheemd raken, amper gecompenseerd worden en in bittere armoede leven op hun eigen land", aldus de directeur van de Oegandese tak van milieuorganisatie Friends of the Earth.
Bij het protest in Londen door actiegroep Just Stop Oil werd het kantoor van TotalEnergies in zakendistrict Canary Wharf met zwarte en oranje verf besmeurd. De actievoerders zeggen ook dat het bedrijf mensenrechten schendt in Oeganda. De politie deed meerdere arrestaties.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet-Jetten gaat naar verwachting het doel van 15.000 extra woningen per jaar uit verbouwingen niet halen. Volgens een rapport van ING worden verbouwingen, zoals optoppingen en splitsingen, financieel steeds minder aantrekkelijk. Het woningtekort wordt daardoor nog lastiger terug te dringen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de centrale bank van Venezuela versoepeld. Het wordt partijen toegestaan om transacties uit te voeren met de centrale bank in het Zuid-Amerikaanse land.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch dat vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk weer worden hervat.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
6 uur geleden