Oegandezen klagen Frans oliebedrijf TotalEnergies aan
PARIJS (ANP/AFP) - Een groep van 26 Oegandezen klaagt bij een rechtbank in Parijs het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies aan vanwege vermeende schendingen van mensenrechten door grote olieprojecten van het bedrijf in Oeganda. Ze willen daarvoor schadevergoedingen. Tegelijkertijd waren er protesten van klimaatactivisten bij het kantoor in Londen van TotalEnergies over zijn projecten in Oeganda.
De klagers worden bijgestaan door organisaties uit Frankrijk en Oeganda. TotalEnergies werkt in het Afrikaanse land aan de ontwikkeling van het grote Tilenga-olieveld, wat deels in een nationaal park ligt. Ook is het bedrijf betrokken bij de aanleg van een 1500 kilometer lange pijpleiding om olie vanuit Oeganda te vervoeren naar de kust van Tanzania. Die leiding loopt door meerdere natuurgebieden.
In de aanklacht staat dat de projecten van TotalEnergies in Oeganda ernstige schade hebben toegebracht aan land en levensonderhoud. Door die projecten konden de klagers namelijk geen gebruik maken van hun land, waardoor hun eigendomsrechten werden geschonden. Dat leidde weer tot ernstige voedseltekorten voor sommige families, aldus de aanklacht.
Overstromingen
Ook zegt de groep dat er overstromingen zijn geweest van dorpen door werkzaamheden aan het Tilenga-project en dat sommige klagers zijn bedreigd en zelfs gearresteerd na klachten over olieprojecten in Oeganda en mensenrechtenschendingen. Het is niet duidelijk hoeveel geld wordt geƫist van TotalEnergies.
"Het is onacceptabel dat buitenlandse oliebedrijven uitzonderlijk hoge winsten blijven maken, terwijl de gemeenschappen die worden geraakt door hun projecten worden lastiggevallen, ontheemd raken, amper gecompenseerd worden en in bittere armoede leven op hun eigen land", aldus de directeur van de Oegandese tak van milieuorganisatie Friends of the Earth.
Bij het protest in Londen door actiegroep Just Stop Oil werd het kantoor van TotalEnergies in zakendistrict Canary Wharf met zwarte en oranje verf besmeurd. De actievoerders zeggen ook dat het bedrijf mensenrechten schendt in Oeganda. De politie deed meerdere arrestaties.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Tankpasaanbieder MKB Brandstof merkt dat tankpassen die automobilisten bij alle pompstations in Nederland kunnen gebruiken, veel populairder zijn geworden sinds de oorlog in het Midden-Oosten. Het bedrijf zegt sinds het uitbreken van dat conflict ruim 20 procent meer aanvragen te hebben ontvangen voor zogenoemde universele tankpassen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aanvullen van de gasvoorraden voor komende winter zal gepaard gaan met zeer hoge kosten, vreest energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - Honda Motor en Sony stoppen met de ontwikkeling en lancering van de elektrische auto's waaraan ze samen werkten. Dat meldt de joint venture van de autofabrikant en het technologieconcern, beide uit Japan, woensdag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten geopend na de koersverliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg steun van berichten dat de Verenigde Staten Iran een plan hebben voorgelegd dat een einde aan de oorlog zou moeten maken.
1 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese moederbedrijf van de grote webwinkel Temu, die ook in Nederland populair is, heeft in 2025 meer omzet geboekt. De opbrengsten van eigenaar PDD Holdings bedroegen ruim 431 miljard Chinese yuan, omgerekend bijna 54 miljard euro. Volgens PDD was die groei vooral te danken aan hogere inkomsten uit diensten rond onlinemarketing en transacties.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De branchevereniging van energieleveranciers wil dat het kabinet snel maatregelen neemt om te voorkomen dat huishoudens de energierekening niet meer kunnen betalen. Energie-Nederland roept het kabinet op nu een energiefonds op te richten, zodat huishoudens met een laag inkomen deze winter steun kunnen krijgen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.
4 uur geleden