Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oceanen verslechteren, steeds meer klimaatgrenzen overschreden

Oceanen verslechteren, steeds meer klimaatgrenzen overschreden

NEW YORK (ANP) - Door te veel CO2-uitstoot gaat het steeds slechter met de oceanen, zien wetenschappers in een nieuw onderzoek naar de planetaire grenzen. Dit zijn limieten voor hoe ver we de aarde kunnen belasten zonder de stabiliteit van het klimaat en ecosystemen te verstoren. In de Planetary Health Check 2025 stellen de wetenschappers dat met de verslechtering van de oceanen nu zeven van de negen grenzen zijn overschreden.

Oceanen verzuren door de uitstoot inmiddels zo erg dat het zeeleven daar last van krijgt. Met deze hogere zuurtegraad is het moeilijker voor koralen, schelpdieren en sommige planktonsoorten om kalkskeletten of schelpen op te bouwen. Er is al schade te zien aan de schelpen van kleine zeeslakken, schrijven de onderzoekers. En die slakken zijn juist weer een belangrijke voedselbron voor andere dieren. "Hun achteruitgang heeft gevolgen voor de hele voedselketen. Uiteindelijk merkt ook de visserij dit."

De mens is sinds de industriële revolutie steeds meer broeikasgassen gaan uitstoten. De oceaan is een belangrijke klimaatstabilisator, omdat die veel CO2-uitstoot opneemt. Daardoor verandert de chemische samenstelling. Het maakt de oceaan zuurder. "De zuurtegraad is met 30 tot 40 procent toegenomen, waardoor de ecosystemen de veilige grenzen overschrijden", schrijven de wetenschappers.

Klimaatweek New York

Door de verzuring is de oceaan ook minder in staat om in de toekomst meer uitstoot van broeikasgassen op te nemen. Als minder CO2 wordt opgevangen, kan de opwarming van de aarde sneller gaan. De onderzoekers roepen op om snel in actie te komen en de oceanen te beschermen tegen de verzuring.

De wetenschappers publiceren de Planetary Health Check 2025 tijdens de klimaatweek in New York. Het onderzoek is gepubliceerd door het Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK). Directeur Johan Rockström van het PIK benadrukt dat deze neerwaartse trend geen "onvermijdelijke uitkomst" is. "Falen is een keuze. Een keuze die vermeden moet en kan worden."

Meer uit Buitenland

Nationale herdenkingsdag voor slachtoffers Bondi Beach begonnen

SYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.

15 minuten geleden
VS onderscheppen opnieuw olietanker voor Venezolaanse kust

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.

1 uur geleden
Leger Israël doodt twee Palestijnen op Westelijke Jordaanoever

TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.

3 uur geleden
Maagdenburg herdenkt slachtoffers aanslag kerstmarkt

MAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.

6 uur geleden
Zelensky wil dat VS vredesgesprekken met Rusland blijven leiden

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.

7 uur geleden
Krant: doden en veel gewonden na massale vergiftiging in Moskou

MOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.

8 uur geleden
Duitse als eerste persoon in rolstoel naar de ruimte

VAN HORN (ANP) - Een 33-jarige Duitse heeft zaterdag als eerste rolstoelgebruiker een reis richting de ruimte gemaakt. Michaela Benthaus, die in Nederland woont en werkt, vloog mee in een toeristische vlucht van Blue Origin naar de rand van de dampkring en terug.

9 uur geleden