Ocean Cleanup haalt met hulp Fins bedrijf plastic uit rivieren
ROTTERDAM (ANP) - The Ocean Cleanup, de organisatie van de Nederlandse uitvinder Boyan Slat, gaat een samenwerking aan met het Finse Konecranes. Dit bedrijf gaat apparaten in serie produceren die plastic uit rivieren halen, voordat het naar de oceaan stroomt.
Volgens de Nederlandse organisatie is de samenwerking een belangrijke stap om de duizend meest vervuilende rivieren ter wereld aan te pakken. Die rivieren, 1 procent van het totale aantal rivieren op aarde, voeren 80 procent van het plastic aan dat in de oceanen terechtkomt, rekent Slat voor. "Rivieren zijn de aders van de oceanen."
Het eerste prototype van de Interceptor werd eind vorig jaar onthuld. Momenteel zijn al exemplaren van de drijvende machine aan het werk in Maleisië, Indonesië en binnenkort ook de Dominicaanse Republiek en Vietnam. Een vijfde en zesde Interceptor zijn in de maak. Over circa anderhalf jaar hopen The Ocean Cleanup en Konecranes de productie op te voeren.
Samenwerking
Konecranes is een multinational die is gespecialiseerd in de productie en service van kranen en hijsapparatuur. Het voordeel van samenwerking met zo'n groot bedrijf is dat ze op industriële schaal kunnen produceren en een internationaal netwerk hebben dat voor het onderhoud kan worden gebruikt, zegt de oprichter van The Ocean Cleanup. "Ons doel is niet om een imperium te bouwen." De organisatie zoekt juist samenwerking met anderen. "Dan gaat het sneller dan wanneer we alles zelf doen."
The Interceptor volgt op de plasticvanger waarmee The Ocean Cleanup de zogeheten plasticsoep in de Stille Oceaan probeert aan te pakken. Een belangrijk verschil is dat daar niemand direct verantwoordelijk voor is, terwijl rivieren horen bij het grondgebied van landen. Slat hoopt dan ook op samenwerking met overheden. Zij hebben volgens hem alle reden om het plastic uit hun rivieren te willen halen, want dat veroorzaakt niet alleen ecologisch, maar ook economisch veel schade. Bijvoorbeeld aan de visserij en het toerisme. Aan het verdienmodel wordt nog gewerkt.
Overbodig worden
Slat benadrukt dat The Ocean Cleanup een non-profitorganisatie is. Die moet wel uit de kosten komen, maar hoeft geen winst te maken. Konecranes ziet wel mogelijkheden om de samenwerking winstgevend te maken, zegt topman Rob Smith. Daarnaast is het bedrijf "trots op de samenwerking" vanwege de duurzame doelstellingen.
Uiteindelijk hoopt The Ocean Cleanup overbodig te worden. "Dat gaat nog wel een tijd duren", zegt Slat. Hij zou graag zien dat plastic over een aantal jaren net zo goed wordt ingezameld en gerecycled als aluminium. Daarnaast vindt de uitvinder dat de plasticproductie zo zou moeten veranderen, dat plastic geen schade meer veroorzaakt als het toch in het milieu terechtkomt.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
8 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
8 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
9 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
9 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
10 uur geleden