Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Obama: opvolging Ginsburg uitstellen tot na de verkiezingen

Obama: opvolging Ginsburg uitstellen tot na de verkiezingen

WASHINGTON (ANP) - Oud-president Barack Obama vindt dat tot na de presidentsverkiezing moet worden gewacht met het benoemen van een opvolger van de overleden opperrechter Ruth Bader Ginsburg.

In een verklaring zegt hij: "Viereneenhalf jaar geleden bedachten de Republikeinen het principe dat de Senaat een vacature bij het Hooggerechtshof niet mag vervullen voordat een nieuwe president is beëdigd. Nu er al wordt gestemd, worden Republikeinse senatoren opgeroepen dit principe toe te passen."

Obama verwijst naar de vorige keer dat een opperrechter overleed. Dat was Antonin Scalia, die februari 2016 stierf. De kandidaat die Obama destijds naar voren schoof, de gematigde rechter Merrick Garland, kon geen genade vinden in de ogen van de Republikeinen. Die vonden dat een nieuwe opperrechter moest worden benoemd door de nieuwe president, niet door de vertrekkende. De zetel bleef een jaar vacant, totdat president Trump begin 2017 de conservatieve rechter Neil Gorsuch aanstelde. Omdat Gorsuch in de Senaat niet de vereiste 60 van de 100 stemmen kreeg, werden de regels zodanig aangepast dat hij nog maar 51 stemmen nodig had om te worden benoemd. De Democraten waren destijds ziedend over deze gang van zaken.

Obama waarschuwt dat zoiets niet nog een keer moet gebeuren. "De kwesties waarvoor het Hooggerechtshof zich gesteld ziet, nu en in de toekomst, hebben zoveel gevolgen voor de generaties na ons, dat rechtbanken en gerechtshoven alleen via een onberispelijk proces moeten worden bemand", aldus de oud-president. "Ruth Bader Ginsburg vocht tot het einde, terwijl ze kanker had, met een standvastig geloof in onze democratie en haar idealen. Zo herinneren we ons haar. Maar ze heeft ook instructies achtergelaten hoe ze wil dat we met haar nalatenschap omgaan."

"Ze was bijna drie decennia lang een strijder voor gelijkheid - iemand die geloofde dat gelijke rechten alleen betekenis hebben als ze gelden voor alle Amerikanen. Rechter Ginsburg inspireerde de generaties die haar volgden, van de nachtenlang blokkende rechtenstudenten tot de machtigste leiders in het land. Michelle en ik bewonderden haar zeer", schrijft Obama, die de nabestaanden van Ginsburg veel sterkte toewenst.

Meer uit Buitenland

Tanker voor de kust van VAE geraakt door onbekende projectielen

DUBAI (ANP/AFP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.

3 uur geleden
CENTCOM ondersteunt Project Freedom in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.

4 uur geleden
Rudy Giuliani opgenomen in ziekenhuis in kritieke toestand

NEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.

5 uur geleden
Iran: VS-plan voor Straat van Hormuz schendt staakt-het-vuren

TEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.

5 uur geleden
VK wil meedoen aan Europese lening van 90 miljard voor Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.

6 uur geleden
Trump: VS helpen vanaf maandag schepen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

7 uur geleden
Merz rekent voorlopig niet op levering Amerikaanse Tomahawks

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.

9 uur geleden