Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Obama in Amsterdam: zou niet anders handelen bij Krim-invasie 2014

Obama in Amsterdam: zou niet anders handelen bij Krim-invasie 2014

AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama zou met de kennis van nu niet anders hebben gehandeld tijdens de Russische invasie van de Krim in 2014. Dat zei de Democraat maandag tijdens een lezing in de Ziggo Dome in Amsterdam. "Het was geen militaire invasie op dezelfde manier als nu."

Obama zei het destijds vooral als zijn taak te zien de internationale publieke opinie en Europa "te mobiliseren" tegen Rusland. "Er was geen gewapend leger in Oekraïne dat bereid was om te vechten tegen het Russische leger. Er was geen Zelensky die om wapens vroeg."

"Wat we konden bereiken is dat hij niet verder ging dan de gebieden waar meer sympathie voor de Russische positie was", voegde de inmiddels 61-jarige oud-president eraan toe. "Dat was onderdeel van Poetins misrekening, dat we tijd hebben gekocht voor Oekraïne, militair gezien, maar ook als we het hebben over de identiteit van het land. Dat heeft de toon gezet voor de opstand die we vandaag zien."

In het gesprek met presentatrice Janine Abbring ging hij ook in op zijn zorgen over de binnenlandse politiek in de VS. Het dieptepunt van zijn presidentschap noemt hij de schietpartij op een basisschool in de plaats Sandy Hook. Hierbij kwamen twintig kinderen en zes leraren om het leven. "Er is een unieke fixatie op wapens in de VS. Het is anders dan in elk ander ontwikkeld land. Op de een of andere manier hebben wij het niet voor elkaar gekregen om de mindset van een groot gedeelte van de samenleving te veranderen. Maar de meerderheid wil verandering. Ik dacht dat de dood van deze kinderen genoeg was om het systeem te veranderen. We zien nu in opeenvolgende jaren en zelfs in de laatste maand een herhaaldelijk patroon van massaschietpartijen die je nergens anders ziet."

Ook sprak Obama zijn zorgen uit over Trump en het Trumpisme. "Hij gelooft in hiërarchieën. Mensen zoals hijzelf zijn volgens hem het belangrijkste en anderen niet. Dat is iets waar we tegen moeten vechten", zei Obama, die het Trumpisme vergeleek met het Poetinisme "of andere voorbeelden die we over de wereld zien".

Obama is in Europa voor een reeks lezingen. Zaterdag was hij in Zürich en hij staat woensdag op het podium in Berlijn. De oud-president wist de Ziggo Dome niet uit te verkopen. De zaal telde de nodige lege stoelen. Mogelijk hadden de hoge ticketprijzen daar mee te maken. Kaartjes waren verkrijgbaar vanaf 55 euro, maar de meeste tickets waren fors duurder. Wie bereid was de hoofdprijs te betalen, 2750 euro, kon ook met Obama op de foto.

Meer uit Binnenland

Nieuwe reizigerstunnel Brittenpassage Amsterdam-Zuid geopend

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Zuid is zondag de nieuwe reizigerstunnel de Brittenpassage in gebruik genomen. Deze tunnel was nodig vanwege het groeiend aantal reizigers dat dagelijks station Zuid aandoet. De nieuwe passage is 17,5 meter breed en 4 meter hoog en heeft nieuwe liften, roltrappen en winkels.

4 uur geleden
Neergeschoten verdachte na overval Rotterdam-Zuid is Schiedammer

ROTTERDAM (ANP) - De verdachte die zaterdagmiddag na een gewelddadige overval in Rotterdam-Zuid door de politie werd neergeschoten, is een 28-jarige Schiedammer. De andere aangehouden verdachte is een 29-jarige man zonder vaste woonplaats, meldt de politie, die op zoek is naar meer verdachten.

5 uur geleden
Zes minderjarigen migrantenboot naar Ter Apel, één asielaanvraag

CADZAND (ANP) - Van de 38 opvarenden op de migrantenboot, die zaterdag aan land werd gebracht in Cadzand, waren er zes minderjarig. Zij zijn overgebracht naar Ter Apel, laat de marechaussee weten. Een meerderjarige opvarende heeft asiel aangevraagd, de overige mannen doorlopen de vreemdelingenprocedure. Voor hen wordt opvang geregeld.

7 uur geleden
Politie herleidde één geweldsoproep tot individu

DEN HAAG (ANP) - In één geval is het de politie gelukt om vóór afgelopen weekend een online oproep tot geweld te linken aan een individu, zegt een woordvoerder van de korpsleiding in reactie op de Gen Z-protesten van zaterdag. Het ging volgens hem om een jongen van 16 jaar uit het zuidwesten van het land, die met naam en toenaam opriep tot geweld.

8 uur geleden
Marechaussee nog in gesprek met migranten van rubberboot Cadzand

HOOGERHEIDE (ANP) - Het is nog niet duidelijk waar de groep migranten die zaterdagochtend op een rubberboot voor de Zeeuwse kust uit zee is gehaald, naartoe gaat. Op dit moment wordt nog met de mannen gesproken, laat een woordvoerder van de marechaussee weten. Het is volgens hem ook nog te vroeg om te zeggen waar de mensen vandaan kwamen, waar ze op de boot zijn gestapt en waar ze naartoe wilden.

10 uur geleden
Bijna alle 34 opgepakte relschoppers in Den Haag weer vrij

DEN HAAG (ANP) - Van de 34 mensen die zaterdag zijn aangehouden tijdens de onlusten in Den Haag zijn er 33 weer vrij. Een van hen zit nog vast, laat de politie een dag later weten. De voornamelijk minderjarige jongeren werden opgepakt voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezit van illegaal vuurwerk. Ze komen uit onder meer Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht.

11 uur geleden
Man (43) uit Amsterdam aangehouden voor autobranden Almelo

ALMELO (ANP) - De politie heeft een 43-jarige man uit Amsterdam aangehouden die mogelijk betrokken was bij een of meerdere autobranden in Almelo zaterdagavond. De politie kwam hem op het spoor "door een duidelijk signalement".

11 uur geleden