NZa: opmerkelijk minder mensen kregen thuiszorg
UTRECHT (ANP) - Een stuk minder mensen maakten gebruik van thuiszorg in 2021. Dat is opmerkelijk, vindt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa), omdat er juist meer oudere mensen zijn en er in het algemeen meer vraag is naar zorg thuis. De oorzaak van de daling gaat de NZa onderzoeken.
Tot 2018 steeg het aantal mensen dat gebruikmaakte van de wijkverpleging, dat waren er toen bijna 590.000. In 2020 maakten nog zo'n 576.000 cliënten gebruik van thuiszorg. De volledige cijfers voor 2021 zijn nog niet beschikbaar, maar in de eerste analyse ziet de NZa nog steeds een daling.
In het komende jaar wil de NZa analyseren of mensen die nu geen gebruikmaken van thuiszorg, alsnog zorg hebben gekregen op een andere manier.
Verder ziet de zorgautoriteit dat zorgaanbieders en zorgverzekeraars te weinig afspraken maken over de kwaliteit van de zorg, regionale samenwerkingen en tegengaan van personeelstekorten. "Dit is wel nodig om te zorgen dat de wijkverpleging ook in de toekomst toegankelijk blijft voor iedereen die deze zorg nodig heeft."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor medische zorg in Nederland zijn de afgelopen jaren verder opgelopen. Dit blijkt uit de ANP-analyse van data over wachttijden voor medisch-specialistische zorg, bijgehouden door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Vorig jaar had iets meer dan de helft van de behandelingen in een polikliniek een te lange wachttijd. Volgens landelijke afspraken over de zorg zou dit maximaal vier weken moeten zijn. In 2022 ging het nog om ongeveer 45 procent van de behandelingen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het moet makkelijker worden om werk en mantelzorg te combineren. Dat schrijft de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies aan de overheid. De SER ziet daarbij een grote rol voor de overheid weggelegd en pleit voor acht weken betaald mantelzorgverlof.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.
2 weken geleden