NYT: Israël rekende niet op grote vergeldingsactie Iran
WASHINGTON (ANP) - Israël had geen grote Iraanse vergeldingsactie verwacht na het bombardement op een Iraanse diplomatieke post in Damascus. Dat zeggen ingewijden tegen de krant The New York Times. De Israëliërs zouden later ook hebben erkend dat ze de gevolgen van de luchtaanval niet goed hebben ingeschat.
De aanval op de diplomatieke post vond plaats op 1 april. Meerdere topfiguren van de Iraanse Revolutionaire Garde kwamen om het leven. Iran reageerde later met een grootschalige drone- en raketaanval op Israël. Inmiddels wordt internationaal gespannen afgewacht wat Israël gaat doen en welke Iraanse reactie daarop zal volgen.
The New York Times maakte een reconstructie aan de hand van gesprekken met anonieme bronnen uit de VS, Israël en andere landen. De voorbereidingen voor de Israëlische aanval in Syrië zouden ongeveer twee maanden eerder zijn begonnen. Het doelwit was Mohammad Reza Zahedi, een sleutelfiguur binnen de machtige Revolutionaire Garde.
Waarschuwing
Israël hield volgens de krant rekening met een relatief kleinschalige vergeldingsactie, maar niet met de massale aanval die uiteindelijk is uitgevoerd door de Iraniërs. De Amerikanen zouden ook pas op het laatste moment zijn geïnformeerd over het naderende bombardement in Damascus. Bovendien kwam die waarschuwing op een laag niveau binnen.
Toen duidelijk werd dat de Iraniërs zouden terugslaan, zou aanvankelijk geen goede inschatting zijn gemaakt van de omvang van die aanval. De Israëlische inlichtingendiensten dachten dat Iran zo'n tien raketten zou afvuren. Later is dat bijgesteld naar zestig tot zeventig raketten. Ook dat aantal bleek te laag.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu laat een onderzoek instellen naar de anonieme bronnen die in de bekroonde documentaire NAZA over de oorlog in Gaza voorkomen. Hij heeft "de stafchef van het leger, het hoofd van veiligheidsdienst Shin Bet en de landsadvocaat" aan het werk gezet, aldus een verklaring van zijn kantoor.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een energiecentrale heeft aangevallen nadat de Amerikaanse president Donald Trump een "energiebestand" tussen de twee landen had aangekondigd.
3 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP/DPA) - Door luchtaanvallen zaterdag op een goudmijn aan de grens tussen Soedan en Egypte zijn tientallen mensen om het leven gekomen. Dat meldt onder meer Sudan Doctors Network, een vereniging van medische professionals.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele tienduizenden mensen hebben zondag deelgenomen aan de Klimaatmars 2026 in de Belgische hoofdstad Brussel. Officiële deelnamecijfers van de politie en organisatie volgen nog, aldus persbureau Belga.
6 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen. Volgens de Saudische luchtvaartautoriteit is door de aanval een onbekend aantal mensen gewond geraakt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland hebben overeenstemming bereikt over een "energiebestand", meldt de Amerikaanse president Donald Trump op sociale media. Dat betekent dat beide landen geen aanvallen meer zullen uitvoeren op elkaars energievoorzieningen.
9 uur geledenDJIBOUTI (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een boot voor de kust van Djibouti is opgelopen tot 139, nadat er nog eens dertig lichamen zijn geborgen. Dat meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de Verenigde Naties. Ongeveer 84 mensen worden nog vermist na de scheepsramp.
9 uur geleden