NYT: gelekte documenten tonen conflict binnen Russische overheid
WASHINGTON (ANP) - Een nieuwe partij gelekte documenten van de Amerikaanse overheid zou aantonen dat de onenigheid binnen de Russische regering over de oorlog in Oekraïne groter is dan voorheen gedacht. Dat schrijft The New York Times, die de vermeende overheidsdocumenten bestaande uit 27 pagina's in handen kreeg. De authenticiteit van de documenten is niet door de veiligheidsdiensten bevestigd.
Volgens de Amerikaanse krant beschrijven de documenten hoe de Russische veiligheidsdienst FSB het Russische ministerie voor Defensie zou "beschuldigen" van het verdoezelen van Russische slachtoffers in Oekraïne. Het rapport beschrijft onwil van militaire ambtenaren om slecht nieuws door te geven aan hooggeplaatste functionarissen. Volgens The New York Times heeft de FSB kritiek op het aantal doden dat het Russische ministerie communiceert, omdat het niet de doden bij onder meer de Nationale Garde en de particuliere Wagner Groep zou meetellen.
Het geschatte aantal omgekomen Russische militairen loopt sterk uiteen. De laatste keer dat het Russische ministerie voor Defensie publiekelijk een dodental deelde was in september. Sinds de start van de oorlog in februari vorig jaar zouden op dat moment 5937 Russische troepen zijn omgekomen. Volgens de nieuw gelekte documenten schatte de Russische FSB het werkelijke aantal omgekomen Russen dichter bij 110.000. Eerder gelekte overheidsdocumenten schatte dat aantal eerder al op 189.500 tot 223.000 omgekomen Russische soldaten in een jaar.
Volgens The New York Times kregen zij het gelekte materiaal in handen via een server waar eerder al geheime documenten van de Amerikaanse veiligheidsdiensten op verschenen. Die leken gedeeltelijk gewijzigd, voordat ze online kwamen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar het lek. Waar het lek vandaan komt is nog onduidelijk. Volgens de krant The Washington Post zou een persoon die op een militaire basis werkte de documenten hebben meegenomen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
19 minuten geledenADAMUZ (ANP/AFP) - Het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de treinbotsing nabij het Spaanse Adamuz is opgelopen tot 42, melden lokale autoriteiten. In een van de wagons werd een lichaam geborgen. Volgens de krant ABC worden nog 43 mensen vermist en liggen er nog 37 slachtoffers in het ziekenhuis, onder wie vier kinderen. Negen volwassenen en één kind liggen nog op de intensive care.
21 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Syrië heeft een vierdaags bestand aangekondigd met de strijdgroepen van voornamelijk Koerden in het noordoosten. Die zijn verenigd in de SDF, de Syrische Democratische Strijdkrachten. Volgens Damascus gaat het bestand dinsdagavond in. De SDF hebben laten weten dat ze in beginsel voor het bestand zijn, mits er geen nieuwe aanvallen volgen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Zeker 600.000 inwoners van Kyiv hebben de stad verlaten sinds 9 januari. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die hen daartoe had opgeroepen vanwege de problemen met de stroom- en warmtevoorziening in de stad. Dinsdag nog meldde Klitsjko dat meer dan vijfduizend panden zonder verwarming zaten na Russische aanvallen. Voor nog zeker vierduizend panden is dat nog het geval.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse spoorwegbedrijf Adif heeft bepaald dat hogesnelheidstreinen op een deel van het traject Madrid-Barcelona tijdelijk langzamer moeten rijden. Het gaat om in totaal 150 kilometer spoor. Volgens het spoorbedrijf zijn er problemen met het spoor ontdekt. Dinsdagavond worden de trajectdelen onderworpen aan inspectie, waarna Adif hoopt de snelheidsbeperking te kunnen intrekken.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement wil voorlopig niet stemmen over de handelsdeal van de EU en de VS vanwege spanningen over Groenland. Dat hebben het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en liberale Renew laten weten, goed voor 401 van de ruim 700 zetels.
3 uur geleden