NVWA zoekt naar knut met blauwtongvirus
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) is op zoek naar knutten die het blauwtongvirus bij zich dragen en die zo voor besmettingen van vooral schapen zorgen. Als de soort of soorten eenmaal gevonden zijn gaat het onderzoek verder met een zoektocht naar preventieve maatregelen tegen de knutten of tegen een besmetting met blauwtong, aldus een woordvoerder van de NVWA. Op dit moment is op ruim 2500 veebedrijven een besmetting met blauwtong vastgesteld en dat aantal breidt zich vrij snel uit.
De NVWA heeft in de stallen van tientallen boerderijen verspreid over het hele land vallen opgehangen. Knutten, piepkleine steekvliegjes, zijn in stallen op zoek naar een bloedmaaltijd. Als er dieren in de val belanden onderzoekt de NVWA om welke soort knut het gaat. In Nederland leven veertig verschillende soorten. Onderzoek in het laboratorium moet uitwijzen of de gevangen knut het virus bij zich draagt.
De zoektocht naar knutten met blauwtongvirus gaat zeker weken duren, aldus de NVWA, omdat er zoveel verschillende soorten zijn. Het is nog niet bekend of meerdere soorten het virus bij zich kunnen hebben. Er is ook nog geen geschikte vaccinatie tegen blauwtong.
Schapen, maar ook runderen en geiten, hertachtigen en sommige dierentuindieren kunnen blauwtong krijgen. Vooral schapen bezwijken vaak aan een besmetting. De ziekte is niet overdraagbaar op mensen. De kans is groot dat de ziekte er na de winter nog steeds is, omdat knutten een mildere winter kunnen overleven. Alleen in Zeeland is nog geen besmetting met het virus gemeld.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.
1 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
2 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is dinsdag de warmste 26 mei sinds de metingen begonnen in 1901, meldt Weeronline. In De Bilt werd om 14.10 uur een temperatuur gemeten van 30,4 graden, waarmee eveneens de eerste officiële tropische dag van het jaar werd genoteerd.
6 uur geleden