NVWA zoekt naar knut met blauwtongvirus
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) is op zoek naar knutten die het blauwtongvirus bij zich dragen en die zo voor besmettingen van vooral schapen zorgen. Als de soort of soorten eenmaal gevonden zijn gaat het onderzoek verder met een zoektocht naar preventieve maatregelen tegen de knutten of tegen een besmetting met blauwtong, aldus een woordvoerder van de NVWA. Op dit moment is op ruim 2500 veebedrijven een besmetting met blauwtong vastgesteld en dat aantal breidt zich vrij snel uit.
De NVWA heeft in de stallen van tientallen boerderijen verspreid over het hele land vallen opgehangen. Knutten, piepkleine steekvliegjes, zijn in stallen op zoek naar een bloedmaaltijd. Als er dieren in de val belanden onderzoekt de NVWA om welke soort knut het gaat. In Nederland leven veertig verschillende soorten. Onderzoek in het laboratorium moet uitwijzen of de gevangen knut het virus bij zich draagt.
De zoektocht naar knutten met blauwtongvirus gaat zeker weken duren, aldus de NVWA, omdat er zoveel verschillende soorten zijn. Het is nog niet bekend of meerdere soorten het virus bij zich kunnen hebben. Er is ook nog geen geschikte vaccinatie tegen blauwtong.
Schapen, maar ook runderen en geiten, hertachtigen en sommige dierentuindieren kunnen blauwtong krijgen. Vooral schapen bezwijken vaak aan een besmetting. De ziekte is niet overdraagbaar op mensen. De kans is groot dat de ziekte er na de winter nog steeds is, omdat knutten een mildere winter kunnen overleven. Alleen in Zeeland is nog geen besmetting met het virus gemeld.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Advocaten Ronald van der Horst en Anique Slijters zijn bereid om Ridouan Taghi (48) bij te staan in het hoger beroep van het Marengo-proces. Dat zei advocaat Sjoerd van Berge Henegouwen maandag tijdens een tussentijdse zitting in de rechtbank op Schiphol. Van Berge Henegouwen stond Taghi eenmalig bij voor deze zitting, waarin de situatie over het ontbreken van zijn rechtsbijstand werd besproken.
24 minuten geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is het sinds vorige week nog drukker dan normaal. Het complex mag maximaal 2000 mensen opvangen. Die limiet wordt sinds januari vrijwel onafgebroken overschreden, maar sinds vorige week schommelt het aantal mensen rond de 2200.
26 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het lichaam van een aan het hantavirus overleden Duitse vrouw aan boord van de Hondius wordt in Nederland gecremeerd. Dat zei Yvonne van Duijnhoven, directeur van de GGD Rotterdam-Rijnmond, bij de aankomst van het cruiseschip in de haven van Rotterdam.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De schoonmaak van het Nederlandse cruiseschip Hondius begint dinsdag en duurt naar verwachting tot en met vrijdag. Dat zei Yvonne van Duijnhoven, directeur van GGD Rotterdam-Rijnmond. De klus wordt geklaard door EWS Group, een gespecialiseerd schoonmaakbedrijf.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft besloten om na het zuidelijke deel ook het noorden van het gebied de officiële status van Nationaal Park te geven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politieke partijen zonder leden uitsluiten van deelname aan verkiezingen gaat te ver, zegt de Raad van State. De belangrijkste overheidsadviseur vraagt D66 en GroenLinks-PvdA die regel in het voorstel voor de wet politieke partijen, eventueel weg te laten. Tweede Kamerleden Joost Sneller en Mikal Tseggai van die respectievelijke partijen moeten bovendien hun wetswijziging op een aantal punten beter uitleggen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius is aangemeerd in de haven van Rotterdam. Het door het hantavirus getroffen schip meerde rond 10.30 uur aan bij de Calandsteiger nummer 7. Daar gaan de bemanning en een arts en verpleegkundige aan wal.
2 uur geleden