Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVWA zoekt naar knut met blauwtongvirus

NVWA zoekt naar knut met blauwtongvirus

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) is op zoek naar knutten die het blauwtongvirus bij zich dragen en die zo voor besmettingen van vooral schapen zorgen. Als de soort of soorten eenmaal gevonden zijn gaat het onderzoek verder met een zoektocht naar preventieve maatregelen tegen de knutten of tegen een besmetting met blauwtong, aldus een woordvoerder van de NVWA. Op dit moment is op ruim 2500 veebedrijven een besmetting met blauwtong vastgesteld en dat aantal breidt zich vrij snel uit.

De NVWA heeft in de stallen van tientallen boerderijen verspreid over het hele land vallen opgehangen. Knutten, piepkleine steekvliegjes, zijn in stallen op zoek naar een bloedmaaltijd. Als er dieren in de val belanden onderzoekt de NVWA om welke soort knut het gaat. In Nederland leven veertig verschillende soorten. Onderzoek in het laboratorium moet uitwijzen of de gevangen knut het virus bij zich draagt.

De zoektocht naar knutten met blauwtongvirus gaat zeker weken duren, aldus de NVWA, omdat er zoveel verschillende soorten zijn. Het is nog niet bekend of meerdere soorten het virus bij zich kunnen hebben. Er is ook nog geen geschikte vaccinatie tegen blauwtong.

Schapen, maar ook runderen en geiten, hertachtigen en sommige dierentuindieren kunnen blauwtong krijgen. Vooral schapen bezwijken vaak aan een besmetting. De ziekte is niet overdraagbaar op mensen. De kans is groot dat de ziekte er na de winter nog steeds is, omdat knutten een mildere winter kunnen overleven. Alleen in Zeeland is nog geen besmetting met het virus gemeld.

Meer uit Binnenland

Drachtige melkkoeien vaak naar slachthuis, NVWA doet onderzoek

UTRECHT (ANP) - Veehouders overtreden regelmatig het verbod op het vervoeren van hoogdrachtige melkkoeien naar slachthuizen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tussen 1 januari 2025 en nu in totaal 227 keer geconstateerd dat dit gebeurde. De autoriteit onderzoekt "waarom veehouders dat toch doen", terwijl het te voorkomen valt door bij te houden sinds wanneer een koe drachtig is.

3 uur geleden
Nagenoeg alle stembureaus zijn open

DEN HAAG (ANP) - Nagenoeg alle stembureaus zijn sinds 07.30 uur open. In totaal zijn er 9964 locaties. Op verschillende plekken in het land kan al sinds middernacht gestemd worden.

3 uur geleden
Stemmers kunnen uit bijna net zoveel partijen kiezen als in 2022

DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld zijn er bijna negen partijen verkiesbaar per gemeente, nagenoeg net zoveel als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit jaar doen er gemiddeld 8,61 partijen mee per gemeente, bij de vorige verkiezingen waren dat er 8,66. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data van de Kiesraad.

3 uur geleden
Weinig partijen met alleen vrouwelijke kandidaten op stembiljet

DEN HAAG (ANP) - Slechts enkele partijen hebben op de stembiljetten voor de gemeenteraadsverkiezingen uitsluitend vrouwelijke kandidaten. Dat blijkt uit een analyse van ANP op basis van gegevens van Stem op een Vrouw. Zonder partijen met minder dan vijf kandidaten mee te tellen, zijn er vier partijen die volledig uit vrouwen bestaan. Daartegenover staan 95 partijen met alleen mannelijke kandidaten.

4 uur geleden
Koning Willem-Alexander in Antillen vanwege jubileum Aruba

ORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag in alle vroegte aangekomen op Aruba. Hij bezoekt het eiland omdat het veertig jaar een zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden (1986-2026) is en vijftig jaar een eigen vlag en volkslied (1976-2026) heeft. Ook brengt de koning een bezoek aan CuraƧao. Daar gaat hij in gesprek met vertegenwoordigers van de lokale gemeenschap over de geopolitieke spanningen in de regio.

6 uur geleden
Goede opkomst bij nachtelijk stemmen in meerdere gemeenten

DEN HAAG/ARNHEM/CASTRICUM (ANP) - Het nachtelijk stemmen had in Den Haag om 01.00 uur al meer stemmers getrokken dan in de hele nacht in 2018. Dat zei een woordvoerster van de gemeente.

7 uur geleden
JA21-fractievoorzitter Kreuger doet aangifte van mishandeling

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse JA21-fractievoorzitter Kevin Kreuger heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aangifte gedaan van mishandeling. Dat meldt de Amsterdamse JA21-fractie op X.

8 uur geleden