NVWA wil snel strengere regels vleesindustrie om dierenleed
UTRECHT (ANP) - De vleessector moet snel "meer dierwaardig" worden, vindt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Om het welzijn van dieren te verbeteren, zijn er striktere regels nodig voor het houden, het vervoeren en de slacht van onder andere varkens, runderen en schapen", aldus de organisatie.
Verbeteringen zijn "urgent en een collectieve opgave", zegt de autoriteit in reactie op een rapport van Bureau Risicobeoordeling & Onderzoek (BuRO), een onafhankelijk adviesorgaan binnen de NVWA. BuRO noemt het dierenwelzijn vaak onvoldoende, zelfs wanneer de sector zich houdt aan de bestaande wet- en regelgeving. Die laat (te) veel ruimte of is niet duidelijk genoeg.
Miljoenen dieren krijgen niet het juiste voer, het transport naar bijvoorbeeld slachthuizen duurt vaak lang en in stallen is veelal onvoldoende materiaal waarmee de dieren zich nog een beetje kunnen proberen te vermaken, constateert de NVWA op basis van het rapport. Bovendien komen harde betonnen vloeren voor, ongemakkelijke roosters en natte vloeren. "Ook hebben dieren niet altijd voldoende ruimte."
'Herkenbare punten'
Volgens de NVWA hebben de tekortkomingen ook te maken met de "focus op efficiëntie en productie", waardoor "niet altijd de beste keuzes worden gemaakt in het belang van het dierenwelzijn".
Landbouwminister Femke Wiersma wil nog niet uitgebreid op de bevindingen ingaan, omdat zij het rapport naar eigen zeggen nog niet goed heeft kunnen bestuderen. "Er zitten herkenbare punten in", erkent zij, en ook punten "waar we al actief mee aan de slag zijn".
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft koning Willem-Alexander en koningin Máxima officieel verwelkomd in Suriname. Met een ceremonie werd het koningspaar maandag ontvangen bij het presidentieel paleis in Paramaribo. De koning zei daarbij tegen de president dat hij "zo dankbaar" was om in Suriname te zijn.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 49-jarige man is woensdag opgepakt omdat hij voor ruim acht miljoen euro zou hebben gefraudeerd met de subsidieregeling Coronabanen in de Zorg (COZO), meldt de Nederlandse Arbeidsinspectie maandag. Met die regeling kon extra zorgpersoneel worden ingehuurd tijdens de coronapandemie. Hij wordt ook verdacht van witwassen en valsheid in geschrifte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Tweede Kamer hebben maandag een uitgebreid advies ontvangen van het Nationaal Burgerberaad Klimaat, opgesteld door 175 burgers die daar in zeven weekenden aan hebben gewerkt. Volgens onderzoeksbureau CE Delft kan het voorgestelde maatregelenpakket de broeikasgasuitstoot met 4 tot 12 procent verlagen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De verdachte van de koperdiefstal op het treintraject tussen 't Harde en Zwolle heeft in totaal zeven kabels langs het spoor vernield. Halverwege maandagochtend zijn zes van de zeven kabels gerepareerd. "Vanwege de omvang van de schade kost het een hoop tijd om alles te repareren", meldt een woordvoerder van ProRail.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet trekt nog eens 250 miljoen euro uit om defensiemateriaal uit de VS voor Oekraïne te kopen. Dat heeft demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) maandag in Brussel aangekondigd. Aankopen via de VS zijn "de enige manier om in heel korte tijd meer munitie voor luchtverdediging die kant op te krijgen", zei Brekelmans.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, zijn een rechtszaak gestart tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor "buitensporig hoge tarieven". Volgens de aanklagers zijn meerdere exploitanten door hun toedoen gestopt met het via websites aanbieden van te dure ov-chipkaarten en is Kings Online de laatste uitbater die een halt toegeroepen moet worden.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Van en naar Noord-Nederland rijden maandagochtend veel minder tot geen treinen, meldt ProRail. Het traject tussen Lelystad en Zwolle ligt sinds zondagavond plat, nadat daar veel schade aan het spoor was ontstaan door een poging tot koperdiefstal. Op de enige omreisroute, tussen Amersfoort en Barneveld, is een seinstoring ontstaan. "Hierdoor kunnen ook op dit traject minder treinen rijden", aldus de spoorbeheerder.
6 uur geleden