NVWA vindt maatregelen tegen exoten op Waddeneilanden nodig
UTRECHT (ANP) - Op de Waddeneilanden hebben zich sinds 2015 170 nieuwe soorten exoten gevestigd. Het gaat voornamelijk om plantensoorten, aldus de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) en ecologisch onderzoeksbureau Waardenburg. Zij hebben planten en dieren op de eilanden geïnventariseerd. Omdat tientallen gevonden exotische soorten een groot risico vormen voor de inheemse natuur op de Wadden, adviseert de NVWA de betrokken provincies en beheerders van natuurgebieden op de eilanden om een plan te maken om nieuwe vestigingen en verdere verspreiding van exotische soorten tegen te gaan.
Exoten zijn dieren of planten die van nature niet in een gebied thuishoren en die vaak heel snel inheemse soorten gaan overheersen. De gevonden exotische plantensoorten op de Waddeneilanden zijn volgens de onderzoekers allemaal te koop in tuincentra en zijn dus via de sierteelt op de eilanden terechtgekomen. Dat kan doordat zaden of plantendelen door de wind worden verspreid, in vogelpoep zitten of in tuinafval dat mensen weggooien. Het onderzoeksbureau van de NVWA adviseert het ministerie om maatregelen te nemen tegen de verkoop van de meest invasieve plantensoorten in tuincentra.
De opkomst van invasieve exoten is op de eilanden nog erger dan elders, stellen de onderzoekers, aangezien de Wadden een unieke biodiversiteit hebben die wordt aangetast. Bovendien zijn de populaties van inheemse soorten op een eiland maar klein. Het blijkt dat de exotische soorten zich met name thuis voelen in de kwetsbare droge duinen en duinbossen. Het gaat onder meer om rimpelroos en verschillende soorten cotoneaster. Ook naaldzaadbloem is gevonden, een lage plant met scherpe stekels die in het gras groeit en die voor veel overlast op kampeerterreinen zorgt.
Meer uit Binnenland
MADRID (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia "volgen de operatie op het eiland Tenerife op de voet in verband met de aankomst van het schip m/v Hondius". Dat schrijft het Spaanse hof op Instagram. Het Nederlandse cruiseschip, waar het hantavirus uitbrak, kwam zondagochtend aan bij het Spaanse eiland.
1 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De m/v Hondius is zondag iets voor 08.00 uur (Nederlandse tijd) de haven van Granadilla de Abona binnengevaren, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Daar zal het van wal af voor anker gaan, in afwachting van de evacuatie van de opvarenden. Zij zullen met bootjes aan land worden gebracht, vanwaar ze per bus naar het vliegveld worden overgebracht, voor een vlucht naar hun thuisland.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip de m/v Hondius is aangekomen bij de haven van Granadilla de Abona op het Spaanse eiland Tenerife.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.
10 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
15 uur geleden