Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVWA deed geen hercontrole bij Offerman na vondst listeria

NVWA deed geen hercontrole bij Offerman na vondst listeria

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit had vleeswarenfabrikant Offerman in 2018 moeten controleren, omdat daar eerder de listeriabacterie was aangetroffen, maar deze controle is niet uitgevoerd. De toezichthouder had op dat moment andere prioriteiten en daarom heeft de herinspectie "helaas niet plaatsgevonden". Dat laat de autoriteit weten na berichtgeving van RTL Nieuws.

In 2019 bleken producten van Offerman de listeriabacterie te bevatten. Vaak krijgen mensen er hooguit wat griepklachten door, maar in ernstige gevallen kunnen mensen bijvoorbeeld hersenvliesontsteking of bloedvergiftiging oplopen. Mensen kunnen hieraan overlijden. Door de listeria in het vlees van Offerman zijn tientallen mensen ziek geworden. Minstens zes mensen zijn eraan overleden en zeker twee zwangere vrouwen kregen een miskraam.

De NVWA zegt in 2016 en 2017 een paar keer listeria te hebben aangetroffen bij Offerman. Toen zijn maatregelen genomen, het bedrijf kreeg meerdere waarschuwingen. "De risico-inschatting was echter laag; de aanwezigheid van listeria was onder de norm", stelt de toezichthouder. Enkele maanden na de vondst had de NVWA moeten controleren of Offerman orde op zaken had gesteld, maar dit is toen niet gebeurd.

Te druk

RTL heeft bij de NVWA documenten opgevraagd over de kwestie. De zender citeert een mail van een NVWA-inspecteur uit september 2019, die zegt dat er sinds juli 2017 geen inspectie meer is geweest bij Offerman. De toezichthouder had het te druk, onder meer met de crisis rond fipronil in eieren.

In 2019 ontdekte het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) een verband "tussen een lopende uitbraak en een product van Offerman uit 2017". Een paar maanden later bleek dat een locatie van Offerman in Aalsmeer hoogstwaarschijnlijk de bron was. De NVWA heeft die fabriek toen stilgelegd en alle producten die daar waren gemaakt zijn teruggeroepen.

De autoriteit verklaart ook: "Honderd procent voedselveiligheid is helaas niet te garanderen en het uitsluiten dat mensen daar ziek van worden helaas ook niet."

Meer uit Binnenland

Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

13 minuten geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

5 uur geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

8 uur geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

12 uur geleden
NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

15 uur geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

15 uur geleden
WK-deelname Curaçao zorgde voor 29,5 miljard 'views' op internet

WILLEMSTAD (ANP) - De deelname aan het WK Voetbal 2026 heeft wereldwijd voor een enorme media-aandacht gezorgd voor Curaçao. Dat blijkt uit het 'Blue Wave Impact Report 2026' van toeristenbureau CTB.

15 uur geleden