NVWA blijft veel overtredingen zien met bestrijdingsmiddelen
UTRECHT (ANP) - Ongeveer een derde van alle boeren die vorig jaar werden gecontroleerd op hun gebruik van bestrijdingsmiddelen, hield zich niet aan de regels. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) noemt het hoge aantal overtredingen "zorgwekkend". Volgens de autoriteit is in de agrarische sector sprake van een "structureel probleem" op dit terrein. De autoriteit constateert al jaren veel overtredingen.
Gewasbeschermingsmiddelen zijn bedoeld om schade aan gewassen te voorkomen. Boeren die ze gebruiken, moeten er goed op letten dat ze niet in het oppervlaktewater, de natuur of de rest van de leefomgeving terechtkomen. Gebeurt dat wel, dan vormen de middelen risico's voor "mens, dier en milieu". Water kan dan vervuild raken en de gezondheid van omwonenden en de teler zelf kunnen ook in het geding komen, waarschuwt de NVWA.
In totaal voerde de autoriteit in 2022 ruim vijfhonderd controles uit. Inspecteurs bezochten onder meer bedrijven in de akkerbouw, bloembollenteelt, fruitteelt, groenteteelt en sierteelt. Omdat de naleving volgens de NVWA echt beter moet, is de autoriteit daarover in gesprek met brancheorganisaties. "Daarnaast wordt gekeken naar andere vormen van toezicht zoals intensievere samenwerking met andere handhavingspartners, zoals waterschap en omgevingsdienst", voegt de NVWA eraan toe.
Ongecontroleerde bedrijven
Ook strenger straffen is een optie die op tafel ligt. Verder verkent de autoriteit "de mogelijkheden voor actieve openbaarmaking". De bedrijfsnaam van een overtreder wordt dan bijvoorbeeld online gepubliceerd.
LTO Nederland is het met de NVWA eens dat het percentage van de gecontroleerde bedrijven waar gebreken worden geconstateerd hoog is. De land- en tuinbouworganisatie plaatst daar wel een kanttekening bij. "Dit percentage is niet representatief voor de gehele sector: de NVWA baseert haar controles mede op een risicobenadering, zoals herhalingsbezoeken van bedrijven die eerder beboet zijn of gerichte meldingen."
Regelgeving complexer
Volgens LTO is de regelgeving de afgelopen jaren "veel complexer geworden". Daardoor is steeds meer kennis nodig bij de boer. Volgens LTO kan het eenvoudiger. Tegelijkertijd zegt de organisatie de achterban zo goed mogelijk te informeren. "LTO vindt het belangrijk dat iedereen zich houdt aan de geldende regels bij de toepassing van gewasbeschermingsmiddelen", klinkt het.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.
3 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
3 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de bezuinigingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten "in de voorgestelde vorm" niet door. Ook stopt het met het veel bekritiseerde plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) in een brief aan de vakbonden. Met deze handreikingen aan de vakbonden hoopt de D66-bewindsman "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.
7 uur geleden