Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVWA bezorgd over uitheemse miersoorten in ons land

NVWA bezorgd over uitheemse miersoorten in ons land

UTRECHT (ANP) - In Nederland zijn steeds meer uitheemse mieren te vinden, zoals mediterrane draaigatjes. Ze zijn meegereisd met potplanten, hout, voertuigen en kampeerspullen. De buitenlandse diertjes worden ook wel als huisdier gehouden, maar kunnen ontsnappen of worden uitgezet. Omdat de mieren problemen kunnen veroorzaken, hoopt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) dat iedereen waakzaam is om verdere verspreiding te voorkomen.

Sommige uitheemse mierensoorten kunnen namelijk een groot effect hebben op biodiversiteit en ecosystemen. Ook zijn er mieren die binnenshuis kortsluiting kunnen veroorzaken.

Iedereen zou bij het aankopen van potplanten en het inpakken van de tent na de vakantie moeten kijken of zij of hij zo geen mieren meeneemt. Tuinplanten, tegels of andere spullen met mieren moeten ook niet naar de stort worden gebracht, omdat ze dan verder verspreid worden.

Superkolonies

Er zijn bij eerder onderzoek van de Radboud Universiteit al veertig uitheemse mierensoortenpopulaties in Nederland waargenomen. Dertig daarvan zaten toen nog alleen in gebouwen. In de natuur zijn nog geen echte problemen, maar die kunnen wel komen.

"Vooral mierensoorten die superkolonies vormen kunnen een groot effect hebben op biodiversiteit en ecosystemen. Als deze mierensoorten zich vestigen in natuurgebieden kunnen ze door de hoge dichtheid van werksters veel prooien de baas en zijn ze altijd sneller bij voedsel dan de inheemse mierensoorten. Kolonies van mierensoorten die superkolonies vormen zijn in Nederland nu nog zeldzaam en alleen aanwezig in stedelijk gebied, waardoor er nu nog geen sprake is van effecten in natuurgebieden", aldus de NVWA.

Bestrijdingsmethode soortafhankelijk

Grote aantallen mieren in woningen en bedrijven kunnen overigens ook knap lastig zijn. "Sommige mierensoorten kunnen bijten of steken. Er zijn ook soorten die worden aangetrokken tot elektrische velden, waardoor kortsluiting kan optreden."

Als sprake is van ernstige overlast in huis of tuin, is het advies om na te gaan wat voor mieren het zijn, want een effectieve bestrijdingsmethode is soortafhankelijk. Foto's of dode exemplaren kunnen bijvoorbeeld aan het Kennis- en Adviescentrum Dierplagen worden voorgelegd.

Meer uit Binnenland

Alle aangehouden demonstranten A44 weer vrij

ABBENES (ANP) - De activisten van Extinction Rebellion (XR) die maandagmiddag werden aangehouden toen ze probeerden om de afgezette snelweg A44 te blokkeren, zijn weer vrijgelaten. Dat meldt de politie. Ook twee opgepakte journalisten van het Leidsch Dagblad, die verslag wilden doen van de actie, zijn weer vrij.

26 minuten geleden
File op de A4 richting Den Haag door NAVO-top

AMSTERDAM (ANP) - Op de A4 tussen Amsterdam en Den Haag staat ongeveer 8 kilometer file. Dat komt doordat twee rijstroken dicht zijn vanwege de NAVO-top. Rijkswaterstaat waarschuwt opnieuw om snelwegen in de Randstad te vermijden als dat kan.

2 uur geleden
Politie: 31 mensen aangehouden bij demonstratie A44

ABBENES (ANP) - Zeker 31 mensen zijn maandag gearresteerd bij een poging van Extinction Rebellion om de snelweg A44 te blokkeren. Dat laat de politie weten. Het is niet bekend waar ze naartoe zijn gebracht. Over de juridische gevolgen, zoals mogelijke vervolging, is ook nog niets bekend.

2 uur geleden
Politie en gemeente: pers moest weg om noodverordening

ABBENES (ANP) - In een noodverordening voor de NAVO-top staat dat demonstraties niet zijn toegestaan op of bij de A44. Op grond daarvan zijn journalisten weggestuurd toen ze verslag deden van een poging van Extinction Rebellion om de snelweg te blokkeren. Dat laten de gemeente Haarlemmermeer en de politie van Noord-Holland weten.

3 uur geleden
PersVeilig: politie moet journalisten met rust laten

AMSTERDAM (ANP) - De politie moet journalisten niet oppakken maar met rust laten, ook tijdens de NAVO-top. Dat zegt Peter ter Velde van PersVeilig, een meldpunt voor geweld en agressie tegen journalisten.

3 uur geleden
NVJ gealarmeerd over dreiging arrestatie journalisten

DEN HAAG (ANP) - Dat de politie journalisten wegstuurde bij de demonstratie van XR bij de A44 en ze dreigde op te pakken, is "precies zoals we het niet willen". Dat zegt algemeen secretaris Thomas Bruning van de NVJ. "Journalisten moeten hun werk kunnen doen."

4 uur geleden
Politie dreigt journalisten te arresteren bij demonstratie XR

ABBENES (ANP) - Journalisten die verslag doen van de demonstratie van XR bij de A44 bij Abbenes, zijn weggestuurd door de politie. Dit melden aanwezige verslaggevers van het ANP. Agenten hebben gezegd dat de journalisten anders worden opgepakt. Volgens de politie gaat het om een veiligheidsrisicogebied en is er sprake van een terroristische dreiging. Waaruit die dreiging bestaat, zegt de politie niet.

4 uur geleden