Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVM wil dat omwonenden nieuwbouw minder bezwaar maken

NVM wil dat omwonenden nieuwbouw minder bezwaar maken

UTRECHT (ANP) - Omwonenden moeten minder bezwaar maken tegen nieuwbouw in hun buurt. Dit vindt Lana Gerssen, vakgroepvoorzitter Wonen bij de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Bezwaar van burgers is volgens haar een van de belangrijkste oorzaken van de woningcrisis.

"Elk initiatief lijkt de nek te worden omgedraaid met bezwaren. Er zijn altijd goede redenen te bedenken waarom je tegen nieuwe woningen in je buurt bent. Maar ik vraag burgers rekening te houden met het algemeen belang. Dan kunnen we deze crisis sneller overwinnen", zei ze tijdens het bekendmaken van de ontwikkelingen op de huizenmarkt in het derde kwartaal.

Makelaars zien volgens haar veel schrijnende gevallen onder kopers, zoals jongeren die noodgedwongen bij hun ouders blijven wonen en getrouwde mensen die niet kunnen scheiden en daarom bij hun partner blijven. Ongeveer 400.000 huishoudens zoeken een woning, maar per jaar komen er veel minder woningen bij dan dat. "Het probleem zit niet in de bouw, want met prefab kan je in vier maanden een woning neerzetten. Regelgeving is het probleem."

Minder strenge regels

Gerssen vindt dat de belangen van huizenzoekers zwaarder moeten wegen dan die van bezwaarmakers en dat procedures minder lang moeten duren. "We moeten alles aanpakken om meer woningen te realiseren. Ook op relatief kleine grondstukken kunnen woningen gerealiseerd worden", benadrukt ze.

Ook herhaalde ze donderdag de wens van de makelaarsvereniging voor minder strenge regels. "Soms ligt nadruk te veel op het strikt naleven van regels en wordt de bedoeling van die regels uit het oog verloren. Kijk vooral naar achterliggende principes in plaats van naar de regels zelf."

De NVM meldt verder dat in de eerste negen maanden van dit jaar bijna 23.200 nieuwbouwhuizen in de verkoop zijn gezet. Dat is meer dan in de eerste drie kwartalen van 2021, 2022 en 2023, maar met een gemiddelde van nog geen 7800 per kwartaal is het volgens de makelaarsvereniging "historisch laag". In de piekjaren 2018 tot en met 2020 lag dit nog rond de 9000 huizen. Dat het aantal nieuwe huizen is gedaald, onderstreept de noodzaak voor een hogere productie van nieuwbouwhuizen om aan de vraag te voldoen, aldus de NVM.

Meer uit Financieel

Banco BPM wil fuseren met oudste bank ter wereld

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.

6 uur geleden
Oliekartel OPEC schroeft productiedoelen verder op ondanks oorlog

WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.

7 uur geleden
Air France-KLM open voor gesprekken over mogelijke easyJet-deal

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.

7 uur geleden
IATA: productie duurzame vliegtuigbrandstof komt niet op gang

RIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.

8 uur geleden
China wil slankere elektrische auto's

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.

10 uur geleden
Van Oostrom: bezuinigingen sociale zekerheid hopelijk niet nodig

HILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.

11 uur geleden
FT: OpenAI plant ingrijpende vernieuwing van ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.

13 uur geleden