NVM wil dat omwonenden nieuwbouw minder bezwaar maken
UTRECHT (ANP) - Omwonenden moeten minder bezwaar maken tegen nieuwbouw in hun buurt. Dit vindt Lana Gerssen, vakgroepvoorzitter Wonen bij de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Bezwaar van burgers is volgens haar een van de belangrijkste oorzaken van de woningcrisis.
"Elk initiatief lijkt de nek te worden omgedraaid met bezwaren. Er zijn altijd goede redenen te bedenken waarom je tegen nieuwe woningen in je buurt bent. Maar ik vraag burgers rekening te houden met het algemeen belang. Dan kunnen we deze crisis sneller overwinnen", zei ze tijdens het bekendmaken van de ontwikkelingen op de huizenmarkt in het derde kwartaal.
Makelaars zien volgens haar veel schrijnende gevallen onder kopers, zoals jongeren die noodgedwongen bij hun ouders blijven wonen en getrouwde mensen die niet kunnen scheiden en daarom bij hun partner blijven. Ongeveer 400.000 huishoudens zoeken een woning, maar per jaar komen er veel minder woningen bij dan dat. "Het probleem zit niet in de bouw, want met prefab kan je in vier maanden een woning neerzetten. Regelgeving is het probleem."
Minder strenge regels
Gerssen vindt dat de belangen van huizenzoekers zwaarder moeten wegen dan die van bezwaarmakers en dat procedures minder lang moeten duren. "We moeten alles aanpakken om meer woningen te realiseren. Ook op relatief kleine grondstukken kunnen woningen gerealiseerd worden", benadrukt ze.
Ook herhaalde ze donderdag de wens van de makelaarsvereniging voor minder strenge regels. "Soms ligt nadruk te veel op het strikt naleven van regels en wordt de bedoeling van die regels uit het oog verloren. Kijk vooral naar achterliggende principes in plaats van naar de regels zelf."
De NVM meldt verder dat in de eerste negen maanden van dit jaar bijna 23.200 nieuwbouwhuizen in de verkoop zijn gezet. Dat is meer dan in de eerste drie kwartalen van 2021, 2022 en 2023, maar met een gemiddelde van nog geen 7800 per kwartaal is het volgens de makelaarsvereniging "historisch laag". In de piekjaren 2018 tot en met 2020 lag dit nog rond de 9000 huizen. Dat het aantal nieuwe huizen is gedaald, onderstreept de noodzaak voor een hogere productie van nieuwbouwhuizen om aan de vraag te voldoen, aldus de NVM.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.
15 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
18 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.
19 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
1 dag geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
1 dag geleden