Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVM wil dat omwonenden nieuwbouw minder bezwaar maken

NVM wil dat omwonenden nieuwbouw minder bezwaar maken

UTRECHT (ANP) - Omwonenden moeten minder bezwaar maken tegen nieuwbouw in hun buurt. Dit vindt Lana Gerssen, vakgroepvoorzitter Wonen bij de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Bezwaar van burgers is volgens haar een van de belangrijkste oorzaken van de woningcrisis.

"Elk initiatief lijkt de nek te worden omgedraaid met bezwaren. Er zijn altijd goede redenen te bedenken waarom je tegen nieuwe woningen in je buurt bent. Maar ik vraag burgers rekening te houden met het algemeen belang. Dan kunnen we deze crisis sneller overwinnen", zei ze tijdens het bekendmaken van de ontwikkelingen op de huizenmarkt in het derde kwartaal.

Makelaars zien volgens haar veel schrijnende gevallen onder kopers, zoals jongeren die noodgedwongen bij hun ouders blijven wonen en getrouwde mensen die niet kunnen scheiden en daarom bij hun partner blijven. Ongeveer 400.000 huishoudens zoeken een woning, maar per jaar komen er veel minder woningen bij dan dat. "Het probleem zit niet in de bouw, want met prefab kan je in vier maanden een woning neerzetten. Regelgeving is het probleem."

Minder strenge regels

Gerssen vindt dat de belangen van huizenzoekers zwaarder moeten wegen dan die van bezwaarmakers en dat procedures minder lang moeten duren. "We moeten alles aanpakken om meer woningen te realiseren. Ook op relatief kleine grondstukken kunnen woningen gerealiseerd worden", benadrukt ze.

Ook herhaalde ze donderdag de wens van de makelaarsvereniging voor minder strenge regels. "Soms ligt nadruk te veel op het strikt naleven van regels en wordt de bedoeling van die regels uit het oog verloren. Kijk vooral naar achterliggende principes in plaats van naar de regels zelf."

De NVM meldt verder dat in de eerste negen maanden van dit jaar bijna 23.200 nieuwbouwhuizen in de verkoop zijn gezet. Dat is meer dan in de eerste drie kwartalen van 2021, 2022 en 2023, maar met een gemiddelde van nog geen 7800 per kwartaal is het volgens de makelaarsvereniging "historisch laag". In de piekjaren 2018 tot en met 2020 lag dit nog rond de 9000 huizen. Dat het aantal nieuwe huizen is gedaald, onderstreept de noodzaak voor een hogere productie van nieuwbouwhuizen om aan de vraag te voldoen, aldus de NVM.

Meer uit Financieel

Ondernemersvereniging: positief dat heffingen Trump er niet komen

ZOETERMEER (ANP) - "Het is positief dat de heffingen niet worden opgelegd", zegt ondernemersvereniging evofenedex over de geschrapte importheffingen voor Europese landen door de Amerikaanse president Donald Trump. Doordat er weinig tijd tussen de aankondiging van de heffingen en de intrekking zat, verwacht evofenedex geen piek in de vervoersstromen.

3 uur geleden
Beurzen in New York hard omhoog dankzij mogelijke Groenland-deal

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met duidelijke winsten gesloten. Op de markten overheerste opluchting over een de-escalatie in het conflict tussen de Verenigde Staten en Europese landen over Groenland. Trump kondigde aan geen extra importheffingen meer op te leggen aan landen die militairen stuurden naar het eiland in het Noordpoolgebied, omdat er zicht zou zijn op een deal.

3 uur geleden
Trump ziet af van heffingen om Groenland na 'raamwerk voor deal'

DAVOS (ANP) - Donald Trump zegt af te zien van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland. Volgens de Amerikaanse president is er een raamwerk gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.

5 uur geleden
Hooggerechtshof kritisch over poging tot ontslag Fed-bestuurder

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben laten doorschemeren dat ze sceptisch staan tegenover de argumenten van de regering-Trump om een bestuurder van de Federal Reserve te mogen ontslaan. De poging van Donald Trump om Fed-bestuurder Lisa Cook uit haar functie te zetten, leidde vorig jaar tot zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

6 uur geleden
Ubisoft reorganiseert en schrapt nieuwe Prince of Persia-game

PARIJS (ANP) - Ubisoft reorganiseert en schrapt zes games die in ontwikkeling waren, waaronder Prince of Persia The Sands of Time. Het Franse gamebedrijf zegt zo geld vrij te willen maken om beter te kunnen concurreren op de markt voor hoogwaardige videospellen. Om diezelfde reden sluit Ubisoft studio's in Canada en Zweden.

7 uur geleden
Opluchting op beurs in Amsterdam na speech Trump

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag positief gereageerd op de aankondiging van Donald Trump dat hij geen geweld wil gebruiken bij zijn poging om Groenland in te lijven. De AEX vond de weg omhoog na die opmerking van de Amerikaanse president op het World Economic Forum in Davos.

8 uur geleden
Schiphol erkent fouten in geluidsberekening na klacht

AMSTERDAM (ANP) - Schiphol erkent dat er fouten zitten in de geluidsberekening. De Maatschappelijke Raad Schiphol (MRS) heeft deze ontdekt in een ontheffingsaanvraag om de geluidsgrenzen te overschrijden. De MRS eist een onafhankelijk onderzoek. De luchthaven stelt echter dat de fouten geen invloed hebben, vertelt een woordvoerder.

8 uur geleden