NVM: vooral kleine bedrijven huurden meer kantoorruimte in 2021
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse kantorenmarkt begon vanaf de tweede helft van vorig jaar weer aan te trekken. Toen werden coronamaatregelen zoals thuiswerken weer versoepeld. Ook begon de economie zich te herstellen van de pandemie. Met name kleinere bedrijven huurden meer kantoorruimte of investeerden in bestaande panden, meldt makelaarsvereniging NVM in een jaarverslag over de kantorenmarkt.
In totaal werd in 2021 ruim 1,2 miljoen vierkante meter kantoorruimte verhuurd, ongeveer een derde meer op jaarbasis. Ook gingen bedrijven weer meer kantoorruimte huren ten opzichte van toen de pandemie uitbrak. Daardoor daalde het totale beschikbare aanbod met 8 procent ten opzichte van 2020, naar 4,9 miljoen vierkante meter kantoorruimte.
Ondanks de daling staat een derde van de totale kantoorruimte in Nederland drie jaar of langer leeg. Dat komt volgens de NVM door onder meer veranderende eisen van kantoorgebruikers en nieuwe eisen voor kantoorpanden, zoals verduurzaming. Dat zorgt ervoor dat verouderde kantoren steeds moeilijker te verhuren zijn, omdat nieuwere, moderne kantoorpanden populairder zijn.
Grote verschillen
Behalve de grote steden worden andere provinciale steden zoals Maastricht en Arnhem ook aantrekkelijker in de kantorenmarkt. Daardoor stijgen de huurprijzen. Regionaal zijn er grote verschillen. In Flevoland is relatief veel kantoorruimte, in Friesland minder. In Zuid-Holland is de balans "gezond", aldus het rapport. Daarbij heeft Rotterdam ondanks veel vraag nog steeds structureel de helft van de kantoorruimte beschikbaar.
Bij structureel veel aanbod kan een deel omgevormd worden tot bijvoorbeeld woningen. Dat gebeurt nog steeds, maar de laatste jaren worden met name kleinere kantoorruimtes getransformeerd. Dit maakt het in toenemende mate lastig om geschikte panden op de juiste locaties te vinden, stellen de makelaars.
Voor de toekomst ziet de NVM nog veel onzekerheid op de kantorenmarkt. Dat ligt onder meer aan de hoge energiekosten, de oplopende rente, verder stijgende bouw- en materiaalkosten en de oorlog in Oekraïne. De NVM signaleert al wel dat de stijgende kosten en zorgen over de langetermijneffecten van de pandemie ervoor zorgen dat gemeenten en ontwikkelaars terughoudend zijn met het ontwikkelen van kantoornieuwbouw.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiële markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.
45 minuten geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo sluit niet uit dat het ooit schade zal verhalen op Frits van Eerd. De voormalige topman van het bedrijf werd vorig jaar tot twee jaar cel veroordeeld voor omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen. De rechter stelde in het vonnis dat Van Eerd ook Jumbo benadeelde bij die strafbare feiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Financiën wil de Zwitserse bank MBaer Merchant Bank toegang tot het Amerikaanse financiële systeem ontzeggen. Het ministerie beschuldigt de bank ervan diensten te hebben verleend aan illegale partijen die verbonden zijn met Iran en Rusland.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens experts nog te vroeg om te zeggen of een eventuele massaclaim tegen Odido na het datalek succesvol kan zijn. Eerst moet gekeken worden of de telecomprovider wel nalatig is geweest en hiervoor aansprakelijk kan worden gesteld, zeggen zij.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijksambtenaren door het hele land leggen dinsdag het werk 24 uur lang neer. De staking is de volgende stap in het cao-conflict. Ambtenaren zijn ontevreden over het uitblijven van loonsverhoging dit jaar. Een deel van hen verzamelt zich dinsdag in Den Haag om hiertegen te protesteren, meldt vakbond FNV.
2 uur geleden