Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVM: vooral kleine bedrijven huurden meer kantoorruimte in 2021

NVM: vooral kleine bedrijven huurden meer kantoorruimte in 2021

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse kantorenmarkt begon vanaf de tweede helft van vorig jaar weer aan te trekken. Toen werden coronamaatregelen zoals thuiswerken weer versoepeld. Ook begon de economie zich te herstellen van de pandemie. Met name kleinere bedrijven huurden meer kantoorruimte of investeerden in bestaande panden, meldt makelaarsvereniging NVM in een jaarverslag over de kantorenmarkt.

In totaal werd in 2021 ruim 1,2 miljoen vierkante meter kantoorruimte verhuurd, ongeveer een derde meer op jaarbasis. Ook gingen bedrijven weer meer kantoorruimte huren ten opzichte van toen de pandemie uitbrak. Daardoor daalde het totale beschikbare aanbod met 8 procent ten opzichte van 2020, naar 4,9 miljoen vierkante meter kantoorruimte.

Ondanks de daling staat een derde van de totale kantoorruimte in Nederland drie jaar of langer leeg. Dat komt volgens de NVM door onder meer veranderende eisen van kantoorgebruikers en nieuwe eisen voor kantoorpanden, zoals verduurzaming. Dat zorgt ervoor dat verouderde kantoren steeds moeilijker te verhuren zijn, omdat nieuwere, moderne kantoorpanden populairder zijn.

Grote verschillen

Behalve de grote steden worden andere provinciale steden zoals Maastricht en Arnhem ook aantrekkelijker in de kantorenmarkt. Daardoor stijgen de huurprijzen. Regionaal zijn er grote verschillen. In Flevoland is relatief veel kantoorruimte, in Friesland minder. In Zuid-Holland is de balans "gezond", aldus het rapport. Daarbij heeft Rotterdam ondanks veel vraag nog steeds structureel de helft van de kantoorruimte beschikbaar.

Bij structureel veel aanbod kan een deel omgevormd worden tot bijvoorbeeld woningen. Dat gebeurt nog steeds, maar de laatste jaren worden met name kleinere kantoorruimtes getransformeerd. Dit maakt het in toenemende mate lastig om geschikte panden op de juiste locaties te vinden, stellen de makelaars.

Voor de toekomst ziet de NVM nog veel onzekerheid op de kantorenmarkt. Dat ligt onder meer aan de hoge energiekosten, de oplopende rente, verder stijgende bouw- en materiaalkosten en de oorlog in Oekraïne. De NVM signaleert al wel dat de stijgende kosten en zorgen over de langetermijneffecten van de pandemie ervoor zorgen dat gemeenten en ontwikkelaars terughoudend zijn met het ontwikkelen van kantoornieuwbouw.

Meer uit Financieel

Activistische aandeelhouders kritisch op AH-moeder in vergadering

ZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.

28 minuten geleden
EU voorziet geen olietekort in april

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.

46 minuten geleden
Iran wil dollar per vat olie vragen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Iran wil olietankers een dollar per vat olie vragen om door de Straat van Hormuz te mogen varen, zegt de Iraanse brancheorganisatie van olie-exporteurs (OPEX). De tol moet worden afgerekend in cryptomunten, liet een woordvoerder van de organisatie aan de Financial Times weten.

58 minuten geleden
Stevige winsten op Wall Street na staakt-het-vuren Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.

2 uur geleden
Belangrijke Saudische oliepijpleiding aangevallen

RIYAD (ANP/RTR) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen.

2 uur geleden
Wereldbank: Iranoorlog halveert economische groei Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Iranoorlog drukt zwaar op de economieën van landen in het Midden-Oosten zelf. De Wereldbank stelt in een nieuw rapport dat de economische groei daar dit jaar waarschijnlijk meer dan halveert.

2 uur geleden
Qatar begint werk aan groot complex voor hervatting lng-productie

QATAR (ANP/BLOOMBERG) - Qatar is begonnen met werkzaamheden voor hervatting van de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) bij een grote fabriek na de wapenstilstand die is afgesproken door de Verenigde Staten en Iran. Die grote gasfaciliteit in Ras Laffan Industrial City raakte kort na het uitbreken van de oorlog beschadigd door een Iraanse aanval, waarop de productie werd stilgelegd.

2 uur geleden