Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVM: vooral kleine bedrijven huurden meer kantoorruimte in 2021

NVM: vooral kleine bedrijven huurden meer kantoorruimte in 2021

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse kantorenmarkt begon vanaf de tweede helft van vorig jaar weer aan te trekken. Toen werden coronamaatregelen zoals thuiswerken weer versoepeld. Ook begon de economie zich te herstellen van de pandemie. Met name kleinere bedrijven huurden meer kantoorruimte of investeerden in bestaande panden, meldt makelaarsvereniging NVM in een jaarverslag over de kantorenmarkt.

In totaal werd in 2021 ruim 1,2 miljoen vierkante meter kantoorruimte verhuurd, ongeveer een derde meer op jaarbasis. Ook gingen bedrijven weer meer kantoorruimte huren ten opzichte van toen de pandemie uitbrak. Daardoor daalde het totale beschikbare aanbod met 8 procent ten opzichte van 2020, naar 4,9 miljoen vierkante meter kantoorruimte.

Ondanks de daling staat een derde van de totale kantoorruimte in Nederland drie jaar of langer leeg. Dat komt volgens de NVM door onder meer veranderende eisen van kantoorgebruikers en nieuwe eisen voor kantoorpanden, zoals verduurzaming. Dat zorgt ervoor dat verouderde kantoren steeds moeilijker te verhuren zijn, omdat nieuwere, moderne kantoorpanden populairder zijn.

Grote verschillen

Behalve de grote steden worden andere provinciale steden zoals Maastricht en Arnhem ook aantrekkelijker in de kantorenmarkt. Daardoor stijgen de huurprijzen. Regionaal zijn er grote verschillen. In Flevoland is relatief veel kantoorruimte, in Friesland minder. In Zuid-Holland is de balans "gezond", aldus het rapport. Daarbij heeft Rotterdam ondanks veel vraag nog steeds structureel de helft van de kantoorruimte beschikbaar.

Bij structureel veel aanbod kan een deel omgevormd worden tot bijvoorbeeld woningen. Dat gebeurt nog steeds, maar de laatste jaren worden met name kleinere kantoorruimtes getransformeerd. Dit maakt het in toenemende mate lastig om geschikte panden op de juiste locaties te vinden, stellen de makelaars.

Voor de toekomst ziet de NVM nog veel onzekerheid op de kantorenmarkt. Dat ligt onder meer aan de hoge energiekosten, de oplopende rente, verder stijgende bouw- en materiaalkosten en de oorlog in Oekraïne. De NVM signaleert al wel dat de stijgende kosten en zorgen over de langetermijneffecten van de pandemie ervoor zorgen dat gemeenten en ontwikkelaars terughoudend zijn met het ontwikkelen van kantoornieuwbouw.

Meer uit Financieel

Italië verbiedt stakingen op luchthavens tijdens Winterspelen

ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse overheid verbiedt stakingen door personeel op luchthavens tijdens de Olympische Spelen die in het noorden van het land worden gehouden. Transportminister Matteo Salvini wil voorkomen dat reizigers overlast ondervinden tijdens het internationale sportevenement.

57 minuten geleden
Bouwer Heijmans fors hoger op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer Heijmans was vrijdag een uitblinker op de Amsterdamse aandelenbeurs dankzij jaarcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Het algehele sentiment op het Damrak was eveneens positief na de forse koersverliezen een dag eerder.

1 uur geleden
Arrest Hoge Raad kost kabinet dit jaar ruim kwart miljard euro

DEN HAAG (ANP) - Het oordeel van de Hoge Raad vorige maand dat de rente voor belastingschulden van bedrijven niet verhoogd mag worden, kost de schatkist dit jaar 264 miljoen euro. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit) vrijdag aan de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Tesla toont zelfrijdend systeem in afwachting van goedkeuring RDW

AMSTERDAM (ANP) - Tesla verwacht zijn geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) binnenkort naar Nederland te brengen. Daarmee kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. In eerste instantie gaat het wel nog om demonstraties. Tesla hoopt dat het zelfrijdende systeem ergens dit voorjaar ook echt door gewone automobilisten op de openbare weg mag worden gebruikt.

3 uur geleden
Chipbedrijf Applied Materials stijgt op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Applied Materials behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook gaf het bedrijf, dat een belang heeft in het Nederlandse Besi, een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Gary Dickerson profiteert het bedrijf van versnelde investeringen in AI en de grote vraag naar krachtige en energiezuinige chips. Het aandeel werd 14 procent hoger gezet.

3 uur geleden
Topman Heijmans wil meer mensen uit bedrijfsleven in politiek

AMSTERDAM (ANP) - De topman van bouwbedrijf Heijmans wil dat meer mensen vanuit het bedrijfsleven de politiek ingaan. Onlangs werd bekend dat Heleen Herbert, die tot voor kort commercieel directeur bij het bouwbedrijf was, minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet wordt.

4 uur geleden
Luchtvaartbranche noemt dividenduitkering Schiphol 'wrang'

SCHIPHOL (ANP) - BARIN, de organisatie die de belangen van luchtvaartmaatschappijen in Nederland behartigt, vindt het "wrang" dat Schiphol dit jaar dividend gaat uitkeren aan zijn aandeelhouders en dan met name de gemeente Amsterdam. De gemeente laat zich doorgaans kritisch uit over Schiphol, maar vangt nu ook ruim dividend, stelt voorzitter Marnix Fruitema.

5 uur geleden