NVM: verkoop huurhuizen helpt niet alle huurders aan koopwoning
UTRECHT (ANP) - Het verkopen van huurhuizen zorgt voor meer huizen op de koopwoningmarkt, maar dat helpt niet alle huurders aan een koophuis. Dit zegt Lana Gerssen, voorzitter van de vakgroep Wonen van makelaarsvereniging NVM. Eerder donderdag werd bekend dat de meeste NVM-makelaars dit zogeheten uitponden steeds vaker zien gebeuren. Dat komt onder meer door de wet die deze week inging om de prijzen van meer huurwoningen te reguleren en extreem hoge huren in de vrije sector tegen te gaan.
"Excessen op de huurmarkt moeten worden aangepakt, maar de stapeling van maatregelen heeft een negatief effect op de markt", vindt ze. Gerssen doelt ook op het verbod op tijdelijke huurcontracten en het hogere fictief rendement, een ongunstige belastingmaatregel voor verhuurders.
Uitponden kan verlichting bieden op de krappe koopwoningmarkt, aldus Gerssen. "Maar koophuizen zijn vaak te duur voor huurders. De inkomenseisen voor huren zijn lager dan die voor hypotheken. Expats en rijke huurders kunnen wel meer betalen, want zij huren vaak al duurdere woningen en hebben meer geld. Mensen die niet voldoende geld voor een hypotheek hebben vallen buiten de boot", legt ze uit.
Gebrek aan alternatieven
De makelaarsvereniging maakt zich volgens Gerssen zorgen over het gebrek aan alternatieven voor huurders die geen huis kunnen kopen. "Hiermee verschuif je het probleem. Zij kunnen de koopwoningmarkt niet betreden en er zijn te weinig alternatieven op de huurwoningmarkt", zegt ze, verwijzend naar het tekort aan huurhuizen dat groter wordt door het uitponden.
De meeste makelaars denken bovendien dat de huizenprijzen dit kwartaal verder stijgen. Afgelopen kwartaal bereikten die al een nieuw record.
Amsterdam
Een ruime meerderheid van de makelaars verwacht volgens de NVM dat verhuurders in de tweede helft van dit jaar nog meer woningen verkopen. Uit onderzoek van de makelaarsvereniging komt naar voren dat kleinere huurhuizen vaker te koop worden gezet dan grotere en dat dit het vaakst gebeurt bij appartementen van 60 tot 80 vierkante meter. Van de uitgeponde woningen valt 22 procent net boven het middendure segment.
Verder valt op dat de onderzochte uitgeponde huizen vaak dure huurhuizen waren en dat een op de vijf uitpondwoningen in Amsterdam staat. Dat komt volgens de NVM omdat de huren daar vaak hoger zijn dan in veel andere plaatsen. Ook in Den Haag en Haarlem zijn veel huizen met een hoge huur verkocht.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Netflix verwacht ondanks de gehoopte overname van grote delen van Warner Bros. Discovery en extra uitgaven aan shows winstgevender te worden in 2026. In het laatste kwartaal van vorig jaar profiteerde de streamingdienst van nieuwe abonnees en hogere prijzen, meldt Netflix bij zijn resultaten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn op de eerste handelsdag na een extra lang weekend met forse verliezen gesloten. Beleggers schrokken van de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese bondgenoten in zijn poging Groenland in te lijven.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Gezondheidsautoriteiten in Frankrijk onderzoeken het overlijden van een baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken die deel uitmaakte van een grote terugroepactie. Het is nog niet duidelijk of de dood van het jonge kind te maken had met de voeding, benadrukt de organisatie tegenover persbureau AFP.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.
7 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.
7 uur geleden