NVM: verkoop huurhuizen helpt niet alle huurders aan koopwoning
UTRECHT (ANP) - Het verkopen van huurhuizen zorgt voor meer huizen op de koopwoningmarkt, maar dat helpt niet alle huurders aan een koophuis. Dit zegt Lana Gerssen, voorzitter van de vakgroep Wonen van makelaarsvereniging NVM. Eerder donderdag werd bekend dat de meeste NVM-makelaars dit zogeheten uitponden steeds vaker zien gebeuren. Dat komt onder meer door de wet die deze week inging om de prijzen van meer huurwoningen te reguleren en extreem hoge huren in de vrije sector tegen te gaan.
"Excessen op de huurmarkt moeten worden aangepakt, maar de stapeling van maatregelen heeft een negatief effect op de markt", vindt ze. Gerssen doelt ook op het verbod op tijdelijke huurcontracten en het hogere fictief rendement, een ongunstige belastingmaatregel voor verhuurders.
Uitponden kan verlichting bieden op de krappe koopwoningmarkt, aldus Gerssen. "Maar koophuizen zijn vaak te duur voor huurders. De inkomenseisen voor huren zijn lager dan die voor hypotheken. Expats en rijke huurders kunnen wel meer betalen, want zij huren vaak al duurdere woningen en hebben meer geld. Mensen die niet voldoende geld voor een hypotheek hebben vallen buiten de boot", legt ze uit.
Gebrek aan alternatieven
De makelaarsvereniging maakt zich volgens Gerssen zorgen over het gebrek aan alternatieven voor huurders die geen huis kunnen kopen. "Hiermee verschuif je het probleem. Zij kunnen de koopwoningmarkt niet betreden en er zijn te weinig alternatieven op de huurwoningmarkt", zegt ze, verwijzend naar het tekort aan huurhuizen dat groter wordt door het uitponden.
De meeste makelaars denken bovendien dat de huizenprijzen dit kwartaal verder stijgen. Afgelopen kwartaal bereikten die al een nieuw record.
Amsterdam
Een ruime meerderheid van de makelaars verwacht volgens de NVM dat verhuurders in de tweede helft van dit jaar nog meer woningen verkopen. Uit onderzoek van de makelaarsvereniging komt naar voren dat kleinere huurhuizen vaker te koop worden gezet dan grotere en dat dit het vaakst gebeurt bij appartementen van 60 tot 80 vierkante meter. Van de uitgeponde woningen valt 22 procent net boven het middendure segment.
Verder valt op dat de onderzochte uitgeponde huizen vaak dure huurhuizen waren en dat een op de vijf uitpondwoningen in Amsterdam staat. Dat komt volgens de NVM omdat de huren daar vaak hoger zijn dan in veel andere plaatsen. Ook in Den Haag en Haarlem zijn veel huizen met een hoge huur verkocht.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hoorden woensdag tot de meest in het oog springende verliezers op de beurs in Amsterdam na nieuwe Amerikaanse dreigementen van importheffingen op Chinese chips. De VS dreigen in de loop van 2027 zo'n heffing aan China op te leggen, meldde het Amerikaanse handelsagentschap USTR dinsdag na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie. China hekelde die dreigementen woensdag en verklaarde maatregelen te zullen nemen als de VS doorgaat met zijn acties.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olieconcern BP heeft een koper gevonden voor zijn motoroliemerk Castrol. De Amerikaanse investeerder Stonepeak Partners neemt een meerderheidsbelang van 65 procent in het smeermiddelenbedrijf over voor 6 miljard dollar, maakte BP bekend.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft woensdag laten weten dat het tegen het "willekeurig gebruik van tarieven" en de "onredelijke onderdrukking" van Chinese industrieƫn door de Verenigde Staten is. Met die opmerking reageerden de autoriteiten in Beijing op vragen van journalisten over Amerikaanse plannen om tarieven op Chinese chipimporten in te voeren.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud heeft woensdag voor het eerst een prijs van 4500 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. De goudprijs wordt de laatste tijd gestuwd door oplopende spanningen rond Venezuela en speculatie over verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten volgend jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste drie kwartalen van dit jaar 11 miljard euro hoger dan de inkomsten. Het overheidstekort is daarmee 9 miljard euro groter dan over dezelfde periode van 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciƫn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna de helft van alle supermarkten kun je op eerste kerstdag boodschappen doen. Op tweede kerstdag kunnen mensen die nog een snelle boodschap willen halen zelfs bij ongeveer 90 procent van de supermarkten terecht. Dat is vergelijkbaar met eerdere jaren, blijkt uit gegevens die het ANP heeft ontvangen van Openingstijden.nl.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming, die iets hoger ligt dan de voorlopige schatting. Bij de eerste berekening die op 30 oktober werd gemeld, kwam de groei uit op 0,4 procent.
3 uur geleden