
NVM: vakantiehuisjes veel minder gewild, wel weer duurder
UTRECHT (ANP) - De vraag naar vakantiewoningen is het afgelopen jaar flink ingezakt. Volgens makelaarsvereniging NVM stonden alle seinen op rood, door de hogere overdrachtsbelasting, gestegen hypotheekrente en veranderde box 3-vermogensbelasting. Het aantal verkopen daalde met 34 procent, maar toch steeg de gemiddelde verkoopprijs verder met 2,5 procent.
Volgens een woordvoerder van de makelaarsvereniging komt dit doordat de markt voor vakantiehuizen meebeweegt met de krapte op de reguliere huizenmarkt. Daar was eind vorig jaar ook voor het eerst weer een stijging te zien, na maandenlange dalingen door de duurdere hypotheken.
De nieuwe prijsstijging van vakantiewoningen, tot een nog niet eerder zo hoog gemeten gemiddelde van 228.000 euro, komt ook door het feit dat er steeds meer luxe villa's worden gebouwd. Een op de tien recreatiewoningen kostte vorig jaar meer dan een half miljoen euro, wat enkele jaren eerder nog maar een paar procent was.
'Waardering hoog'
De terugloop in de vraag is ook een hersteleffect van de coronapandemie. Toen wilden ineens heel veel mensen een vakantiehuisje omdat ze geld over hadden en reizen moeilijker was. Het leidde ertoe dat in 2022 de woningen met bijna een kwart in prijs stegen.
Er stonden begin dit jaar zo'n 1400 vakantiewoningen te koop bij NVM-makelaars, wat in de coronajaren 40 procent minder was. Daarmee is de krapte flink afgenomen. In de zogeheten krapte-indicator van NVM komt dit tot uiting in een stijging van 2,8 naar 4,5. Bij een waarde onder de 5 spreekt de branchevereniging echter nog altijd wel van een krappe markt.
"De cijfers laten duidelijk zien dat de onzekerheid deze markt geen goed doet. Dat is ook niet verrassend en we zien dat op meer vastgoedmarkten. Dat de prijzen op een hoog niveau blijven geeft wel aan dat de waardering van een eigen recreatiewoning - zowel voor zakelijke investeerders als consumenten die de woning zelf gebruiken - hoog blijft", verklaart Anneke Haak-Bronsema, bestuurslid op het gebied van wonen bij NVM.
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerders doen een internationale oproep aan marktpartijen om met oplossingen te komen die de verzwaring van het stroomnet in woonwijken versnellen. Nu wordt het net in honderd buurten in Nederland jaarlijks verzwaard, maar dat moeten er duizend worden, stellen Enexis, Stedin en Alliander.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid moet veel consistenter zijn in het beleid om zo het investeringsklimaat te versterken. Ook de regeldruk voor bedrijven moet aangepakt worden. Dat waren de belangrijkste onderwerpen op het Miljoenenontbijt in het Scheveningse Circustheater van de Haagse afdelingen van ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, samen met de gemeente Den Haag.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs is woensdag licht hoger geopend, in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve later op de dag. De verwachting is dat de centrale bank de leenkosten in de grootste economie ter wereld gaat verlagen. PostNL maakte een koerssprong van 10 procent, nadat het bedrijf nieuwe groeiplannen had bekendgemaakt en financiële doelstellingen had vastgesteld voor 2028.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Disney, Warner Bros. en Universal Pictures hebben een Chinees AI-bedrijf aangeklaagd wegens auteursrechtschending. De rechtszaak werd dinsdag aangespannen bij de federale rechtbank in Californië, zo meldt The Hollywood Reporter.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De nieuwe vliegbelasting, zoals aangekondigd op Prinsjesdag, maakt Nederland op alle afstanden het duurste land van de Europese Unie. Daarvoor waarschuwt Marjan Rintel, topvrouw van KLM. "Dit zorgt ervoor dat nog meer Nederlanders de auto pakken om vanuit luchthavens over de grens te gaan vliegen. Dit helpt het klimaat dus niet", stelt Rintel.
3 uur geledenSOUTH BURLINGTON (ANP) - Medeoprichter Jerry Greenfield heeft besloten te vertrekken bij Ben & Jerry's. Dat meldt de andere oprichter van het Amerikaanse ijsmerk Ben Cohen in een bericht op X, waarin hij een verklaring deelt. "Dit is een van de moeilijkste en pijnlijkste beslissingen die ik ooit heb moeten maken", stelt Greenfield daarin.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft woensdag tijdens zijn jaarlijkse beleggersdag nieuwe groeiplannen gepresenteerd en financiële doelstellingen vastgesteld voor 2028. Het post- en pakketbedrijf verwacht dat de omzet in dat jaar meer dan 4 miljard euro bedraagt en dat het bedrijfsresultaat boven de 175 miljoen euro uitkomt.
3 uur geleden