NVM: steeds meer problemen met energienet bij nieuwbouwprojecten
UTRECHT (ANP) - De problemen met het energienet in Nederland drukken steeds meer op de nieuwbouwsector. Bouwprojecten krijgen niet tijdig de benodigde aansluiting op het net en hierdoor staan nieuwe woningen soms wel een half jaar leeg, zegt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
Vicevoorzitter Chris van Zantwijk van de NVM-vakgroep Wonen noemt de gevolgen van de problemen rond de netaansluiting "rampzalig". De NVM heeft geen precieze cijfers over het aantal projecten dat met netproblemen kampt, maar krijgt wel signalen van makelaars en kopers. In ieder geval in een deel van Almere kunnen nieuwbouwwoningen niet worden aangesloten op het te volle stroomnet, maakte die gemeente in november bekend.
Als de netaansluiting lang op zich laat wachten en daardoor de intrek van nieuwe bewoners vertraging oploopt, kan dat volgens Van Zantwijk ertoe leiden dat kopers afhaken. "Het betekent niet alleen iets voor de verwachtingen van kopers, maar ze hebben in de tussenliggende periode ook flinke extra lasten", voegt hij daaraan toe. Tijdens de bouw van de nieuwe woning krijgen kopers onder meer te maken met dubbele maandlasten, doordat de hypotheek van de huidige woning doorloopt en tijdens de bouw wordt gestart met het betalen van de hypotheek voor de nieuwe woning.
Momenteel worden lang niet zoveel woningen gebouwd als het demissionaire kabinet had beoogd, maar als de woningbouw in een versnelling komt, voorziet Van Zantwijk alleen maar meer problemen voor de nieuwbouwsector met het energienet. "Als we aan de volledige woningvraag zouden voldoen, gaat dit mis", stelt hij.
Meer uit Financieel
HAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.
7 uur geleden