NVM: starter heeft niets aan hogere overdrachtsbelasting belegger
UTRECHT (ANP) - De kabinetsmaatregel om de overdrachtsbelasting voor beleggers te verhogen is volgens makelaarsorganisatie NVM mislukt. De maatregel is bedoeld om mensen die in woningen willen beleggen, af te schrikken. Maar bij goedkopere woningen nam het marktaandeel van beleggers zelfs toe, nadat de overdrachtsbelasting in 2021 werd verhoogd van 2 naar 8 procent. Dat concludeert de NVM na onderzoek.
Starters op de woningmarkt hebben volgens de makelaars dus niet kunnen profiteren van de maatregel tegen beleggingen in woningen. "Bij woningen onder de 400.000 euro is de interesse van beleggers niet afgenomen door deze verhoging. Alleen bij duurdere woningen namen de activiteiten van beleggers af", aldus de organisatie.
De NVM stelt ook vast dat door de maatregelen tegen woningbeleggingen de vrije sector huurmarkt krimpt. "Dat kan nooit de bedoeling zijn. Krimp moet echt worden vermeden. De oplossing zit in bouwen, niet in alles reguleren", stelt Lana Gerssen van de makelaarsorganisatie.
Belangrijke bijdrage
Zij wijst erop dat de vrije huursector juist een belangrijke bijdrage levert aan het functioneren van de Nederlandse woningmarkt. "Denk hierbij aan starters of studenten die nog geen idee hebben waar ze de komende jaren gaan werken en willen wonen. Dat geldt ook voor mensen die scheiden, voor expats of nieuwbouwkopers die een periode moeten overbruggen."
Marktkenners waarschuwen al langer voor een averechts effect van nieuwe regels om de woningmarkt te reguleren. Volgens de NVM zou het kabinet zich juist moeten richten op het oplossen van "het onderliggende probleem van het schrale aanbod op de koop- en huurmarkt".
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is dinsdag als eerste EU-land begonnen met heffingen op extreme vormen van fastfashion. Daarmee wil het land voorkomen dat het wordt overspoeld met goedkope kleding van Aziatische webshops als Temu en Shein.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Chinese rederij COSCO gebruikt verborgen apparatuur aan boord van haar schepen om militaire communicatie af te luisteren vlakbij de kusten van doelwitten, waaronder de Verenigde Staten. Dat hebben twee hoge functionarissen uit de regering-Trump gezegd tegen persbureau Reuters. Volgens hen zou het Chinese staatsbedrijf al tientallen jaren inlichtingen verzamelen voor de Chinese overheid.
43 minuten geledenALGIERS (ANP/AFP/DPA) - Duitsland wil deals sluiten met Algerije voor de levering van aardgas. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul is momenteel op bezoek in Algerije met een delegatie van het Duitse bedrijfsleven om over de mogelijkheden te praten. Hij had onder meer een ontmoeting met de Algerijnse energieminister.
58 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Meubel- en wooninrichtingsketen IKEA trekt ongeveer 1,2 miljard euro uit om de prijzen van een flink aantal producten in Europa te verlagen. De prijsverlagingen gelden voor ruim 1500 producten en gaan per 1 september in. De keten wil daarmee klanten die kampen met gestegen kosten voor levensonderhoud tegemoetkomen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in augustus gestegen naar 3,3 procent op jaarbasis door een grotere stijging van de energieprijzen. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming.
2 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van volledig elektrische auto's is in augustus gestegen ten opzichte van een jaar geleden, melden autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Net als een maand geleden zijn volledig elektrische auto's inmiddels goed voor bijna de helft van het totale marktaandeel.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Webwinkel Shein wist dinsdag op zijn eerste beursdag in Hongkong beleggers niet te overtuigen. Daarmee is de langverwachte beursgang van Shein, bekend van goedkope kleding en andere producten, uitgemond in een kleine domper.
3 uur geleden