NVM: starter heeft niets aan hogere overdrachtsbelasting belegger
UTRECHT (ANP) - De kabinetsmaatregel om de overdrachtsbelasting voor beleggers te verhogen is volgens makelaarsorganisatie NVM mislukt. De maatregel is bedoeld om mensen die in woningen willen beleggen, af te schrikken. Maar bij goedkopere woningen nam het marktaandeel van beleggers zelfs toe, nadat de overdrachtsbelasting in 2021 werd verhoogd van 2 naar 8 procent. Dat concludeert de NVM na onderzoek.
Starters op de woningmarkt hebben volgens de makelaars dus niet kunnen profiteren van de maatregel tegen beleggingen in woningen. "Bij woningen onder de 400.000 euro is de interesse van beleggers niet afgenomen door deze verhoging. Alleen bij duurdere woningen namen de activiteiten van beleggers af", aldus de organisatie.
De NVM stelt ook vast dat door de maatregelen tegen woningbeleggingen de vrije sector huurmarkt krimpt. "Dat kan nooit de bedoeling zijn. Krimp moet echt worden vermeden. De oplossing zit in bouwen, niet in alles reguleren", stelt Lana Gerssen van de makelaarsorganisatie.
Belangrijke bijdrage
Zij wijst erop dat de vrije huursector juist een belangrijke bijdrage levert aan het functioneren van de Nederlandse woningmarkt. "Denk hierbij aan starters of studenten die nog geen idee hebben waar ze de komende jaren gaan werken en willen wonen. Dat geldt ook voor mensen die scheiden, voor expats of nieuwbouwkopers die een periode moeten overbruggen."
Marktkenners waarschuwen al langer voor een averechts effect van nieuwe regels om de woningmarkt te reguleren. Volgens de NVM zou het kabinet zich juist moeten richten op het oplossen van "het onderliggende probleem van het schrale aanbod op de koop- en huurmarkt".
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
1 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
2 uur geledenWALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
4 uur geleden