NVM: starter heeft niets aan hogere overdrachtsbelasting belegger
UTRECHT (ANP) - De kabinetsmaatregel om de overdrachtsbelasting voor beleggers te verhogen is volgens makelaarsorganisatie NVM mislukt. De maatregel is bedoeld om mensen die in woningen willen beleggen, af te schrikken. Maar bij goedkopere woningen nam het marktaandeel van beleggers zelfs toe, nadat de overdrachtsbelasting in 2021 werd verhoogd van 2 naar 8 procent. Dat concludeert de NVM na onderzoek.
Starters op de woningmarkt hebben volgens de makelaars dus niet kunnen profiteren van de maatregel tegen beleggingen in woningen. "Bij woningen onder de 400.000 euro is de interesse van beleggers niet afgenomen door deze verhoging. Alleen bij duurdere woningen namen de activiteiten van beleggers af", aldus de organisatie.
De NVM stelt ook vast dat door de maatregelen tegen woningbeleggingen de vrije sector huurmarkt krimpt. "Dat kan nooit de bedoeling zijn. Krimp moet echt worden vermeden. De oplossing zit in bouwen, niet in alles reguleren", stelt Lana Gerssen van de makelaarsorganisatie.
Belangrijke bijdrage
Zij wijst erop dat de vrije huursector juist een belangrijke bijdrage levert aan het functioneren van de Nederlandse woningmarkt. "Denk hierbij aan starters of studenten die nog geen idee hebben waar ze de komende jaren gaan werken en willen wonen. Dat geldt ook voor mensen die scheiden, voor expats of nieuwbouwkopers die een periode moeten overbruggen."
Marktkenners waarschuwen al langer voor een averechts effect van nieuwe regels om de woningmarkt te reguleren. Volgens de NVM zou het kabinet zich juist moeten richten op het oplossen van "het onderliggende probleem van het schrale aanbod op de koop- en huurmarkt".
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
20 minuten geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie van de Duitse industrie is voor de tweede achtereenvolgende maand gestegen. Daarmee neemt de hoop toe dat de economie na jaren van stagnatie weer kan groeien. De Duitse economie profiteert met name van overheidsuitgaven aan infrastructuur en defensie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een flink verlies begonnen. Wereldwijd kwamen de chip- en techbedrijven onder druk te staan door een verkoopgolf bij AI-gerelateerde aandelen. Beleggers dumpten de aandelen in de AI-sector door de vrees voor een toenemende weerstand tegen de opmars van AI.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Elon Musk is sinds de voor de Republikeinen dramatisch verlopen midtermverkiezingen in de Verenigde Staten meer dan 100 miljard dollar armer geworden. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen door de techuitverkoop op Wall Street van donderdag bijna 80 miljard dollar geslonken. Woensdag verloor Musk al 33,5 miljard dollar door forse koersverliezen van SpaceX en Tesla, waarin hij grote belangen heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Indiase Adani Ports neemt de in Nederland gevestigde opslagexploitant van vloeistoffen Evos over van de Londense investeerder Igneo Infrastructure Partners. Daarbij is Evos gewaardeerd op 2,6 miljard euro. Met de overname krijgt de grootste particuliere havenexploitant van India een stevige voet aan de grond in Europa.
3 uur geleden