NVM: plannen woningmarkt te rooskleurig
DEN HAAG (ANP) - De plannen voor de woningmarkt van het nieuwe kabinet zijn te rooskleurig, zegt makelaarsvereniging NVM. De verwachting is dat met het beschikbaar komen van meer woningen de prijzen dit jaar minder hard zullen stijgen, maar alleen als er daadwerkelijk veel meer huizen worden bijgebouwd. NVM-voorzitter Onno Hoes betwijfelt openlijk of de nieuwe minister van Volkshuisvesting Hugo de Jonge elk jaar de geambieerde 100.000 woningen haalt. "Dat zit er niet in", zei hij in een toelichting op de NVM-kwartaalcijfers.
Voor dit jaar verwacht de NVM een gemiddelde prijsstijging van huizen van zo'n 10 procent. Dat is een stuk lager dan de gemiddelde prijsstijging van de afgelopen kwartalen, die steeds op zo'n 20 procent lag. Het perspectief dat het kabinet kopers biedt, kan wel voor verlichting op de oververhitte woningmarkt zorgen, zegt Hoes. "Dan is de kans groot dat ze geduldiger worden qua verhuizen en dat de druk van de markt af haalt."
"De plannen zijn nog nooit zo groot en concreet geweest als nu. Als gemeenten echt in de benen komen, kom je alweer dichter bij die aantallen", zegt Hoes. Maar, "niks is zo veranderlijk als prognoses. Het is voor iedereen koffiedik kijken", aldus de voorzitter.
Banken zoals ABN AMRO en Rabobank gingen eerder uit van een gemiddelde prijsstijging dit jaar van zo'n 12,5 procent, ING van zo'n 10 procent. Dit komt door onder meer een naar verwachting hogere hypotheekrente, wegebbende effecten van startersvrijstellingen en het verruimen van de leennormen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Duizenden overheidsmedewerkers verzamelen zich dinsdag in Den Haag om actie te voeren tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Er zijn zo'n 3000 aanmeldingen voor de actie, melden FNV en CNV. Het gaat om medewerkers van onder meer gemeenten, het Rijk en universiteiten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bioplasticmaker Avantium werd maandag meer waard op de beurs in Amsterdam. Het aandeel steeg met 5,5 procent nadat het bedrijf bekend had gemaakt dat het de zuiveringsinstallatie in de fabriek in Delfzijl in gebruik heeft genomen. Verder kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - ByteDance, het bedrijf achter TikTok, werkt aan een AI-model waarmee gebruikers interactieve werelden kunnen maken voor livestreams, korte video's en games. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee wil het Chinese bedrijf meer concurreren met bijvoorbeeld het moederbedrijf van Facebook en Instagram.
3 uur geledenKAUB (ANP/RTR) - De waterstanden van de Rijn in Duitsland zijn weer gedaald door het uitblijven van regen. De scheepvaart blijft daardoor met minder lading varen dan normaal. Hoewel er deze week wel wat regen wordt voorspeld, is het lage water nog niet voorbij.
3 uur geledenOSNABRÜCK (ANP/AFP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft een deal gesloten waarbij de fabriek in Osnabrück wordt omgebouwd voor de productie van defensie-apparatuur. Daarbij wordt de fabriek verkocht aan het Israëlische investeringsbedrijf Aurelius Capital en de deelstaat Nedersaksen, die aandeelhouder is van Volkswagen.
6 uur geledenGAYDON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Jaguar Land Rover gaat de komende twee jaar ongeveer 4000 banen schrappen. Dat bevestigt de topman van de grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk, nadat de Britse krant The Times hier dit weekend al over schreef. Jaguar Land Rover heeft last van Amerikaanse importheffingen en de gevolgen van een cyberaanval vorig jaar.
7 uur geledenROME (ANP/DPA) - Treinverkeer in Italië wordt vanaf maandagavond deels platgelegd door een staking. Verschillende vakbonden hebben het personeel van de Italiaanse spoorwegen opgeroepen om het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de publieke dienstverlening en om het behoud van banen, melden Italiaanse media.
8 uur geleden