Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVM: koopwoning werd eind 2023 weer duurder dan jaar eerder

NVM: koopwoning werd eind 2023 weer duurder dan jaar eerder

UTRECHT (ANP) - Koopwoningen zijn in de laatste drie maanden van het jaar weer in prijs gestegen ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, meldt makelaarsvereniging NVM. Het gaat om de eerste stijging op jaarbasis sinds het derde kwartaal van 2022. Daarna begon een periode waarin rentestijgingen de huizenprijzen onder druk zetten, maar een krap aanbod zorgt nu weer voor prijsstijgingen.

In het vierde kwartaal van 2023 ging een bestaande woning in doorsnee voor 434.000 euro van de hand, 5,3 procent meer dan in het slotkwartaal van 2022. Ten opzichte van de voorgaande drie maanden stegen de huizenprijzen gemiddeld met 3,1 procent. Alle woningtypen stegen in prijs, met de sterkste stijgingen bij tussenwoningen, appartementen en 2-onder-1-kapwoningen.

Makelaars hadden het ook drukker dan een jaar eerder. Vergeleken met het vierde kwartaal van 2022 verkochten ze bijna 12 procent meer bestaande koopwoningen.

Krappe aanbod

Volgens de NVM speelt het krappe aanbod een belangrijke rol bij de prijsstijgingen. Aan het einde van het vierde kwartaal stonden ruim een kwart minder bestaande woningen te koop dan eind 2022. Daarnaast denken makelaars dat steeds meer Nederlanders genoeg financiële ruimte hebben om een huis te kunnen kopen. Zo stegen bij veel mensen de lonen. Daarnaast dalen de hypotheekrentes weer gestaag.

Door die ontwikkelingen wordt overbieden weer steeds meer de norm. Bij meer dan de helft van de woningverkopen telden kopers een hoger bedrag neer dan de vraagprijs. Gemiddeld lag de verkoopprijs 1,3 procent hoger dan de vraagprijs.

Concurrentie

"Kopers en verkopers tonen vertrouwen in de markt. De dalende hypotheekrente en stijgende inkomens dragen daar zeker aan bij. Daardoor zien we het beschikbare aanbod woningen weer kleiner worden. Dat wakkert de concurrentie tussen kopers aan", zegt Lana Gerssen, voorzitter van de NVM-vakgroep wonen.

Meer nieuwbouw zou de markt voor bestaande koopwoningen minder krap moeten maken, bepleit de NVM. De markt voor nieuwbouwwoningen herstelde zich enigszins na grote problemen in voorgaande kwartalen, toen bouwprojecten stillagen of niet doorgingen. Zo steeg het aantal verkochte nieuwbouwwoningen op jaarbasis met 57 procent tot 6100. Maar vergeleken met enkele jaren geleden ligt dat aantal veel lager. De gemiddelde prijs voor een nieuwbouwwoning daalde opnieuw, dit keer met 2,3 procent.

Doorstroming op gang

"Een divers en daarmee passend aanbod nieuwbouw brengt de noodzakelijke doorstroming en verduurzaming op gang", zegt Gerssen.

Meer uit Financieel

Vertrekkend TenneT-topvrouw pleit voor nieuwe industrie aan kust

AMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.

4 uur geleden
Meer huizenkijkers bij openhuizendag makelaarsorganisatie NVM

UTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.

4 uur geleden
Door laag water Rijn gestrand binnenvaartschip vaart weer

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.

6 uur geleden
Bloomberg: Merz gaat praten met Klaas Knot over topfunctie ECB

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.

9 uur geleden
VS praten met Rusland over oliedeal, meldt The New York Times

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering praat met Rusland over een oliedeal waarmee miljarden dollars gemoeid zijn, meldt The New York Times zaterdag op basis van ingewijden. Volgens de Amerikaanse krant is zo'n mogelijke deal onderdeel van de Amerikaanse onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne.

9 uur geleden
Justitie VS heropent strafrechtelijk onderzoek oud-Fed-baas niet

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heropent het strafrechtelijk onderzoek naar oud-voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve niet. Onlangs werd het voormalige centralebankhoofd in een rapport grotendeels vrijgepleit van beschuldigingen rond kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van het Fed-gebouw in Washington. President Donald Trump drong er echter op aan dat justitie opnieuw naar de zaak zou kijken.

11 uur geleden
Problemen met nieuwe iPhone bij sommige Amerikaanse klanten

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat "een klein aantal" Amerikaanse klanten met de nieuwe iPhone 18 Pro Max hun toestel moet laten vervangen. Door een bug verloren deze klanten met een abonnement bij telecombedrijf AT&T hun mobiele verbinding.

12 uur geleden