NVM: grootste prijsstijging woningen sinds 1995
AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen lagen in het tweede kwartaal van het jaar bijna een vijfde hoger dan in het tweede kwartaal van 2020. Dat meldt makelaarsvereniging NVM, die nog nooit zo'n grote stijging registreerde sinds ze de huizenprijzen bijhoudt. Dat doet de NVM sinds 1995. De gemiddelde bestaande woning was in het tweede kwartaal 410.000 euro waard. De gemiddelde nieuwbouwwoning kostte 450.000 euro.
De sterke stijging is het gevolg van een kleiner woningaanbod. Halverwege mei stonden er 15.500 woningen te koop, meer dan de helft minder dan een jaar eerder. Daardoor werden er ook 12 procent minder bestaande koopwoningen verkocht dan een jaar eerder en wordt er opnieuw vaker meer geboden dan de vraagprijs. Op driekwart van de woningen werd afgelopen periode overboden. In de eerste drie maanden van dit jaar gebeurde dat nog bij twee op de drie woningen.
Als een woning op de markt komt staat die nu gemiddeld 24 dagen te koop. Dat is de kortste periode die de NVM ooit heeft gemeten. NVM-voorzitter Onno Hoes signaleert dan ook dat het "gekte alom" is op de woningmarkt en dat veel mensen daardoor teleurgesteld achterblijven. Hij roept lokale en provinciale overheden en de rijksoverheid opnieuw op "om de regie op de vastgoedmarkt te pakken en niet meer los te laten. Dan groeien we hopelijk de komende jaren weer door naar een stabiele markt".
De NVM is ook verbolgen over de recente kritiek op makelaars, onder meer van Vereniging Eigen Huis. Die stelde een meldpunt voor misstanden open en verwijt de makelaarsvereniging dat mensen misgrijpen. Voorzitter van de NVM vakgroep Wonen Lana Gerssen zegt dat voor iedere verkochte woning "een veelvoud van teleurgestelde en gefrustreerde bieders" achterblijft. "Die frustratie richt zich dan al gauw op de makelaar." Ook Hoes denkt dat als de gekte over is "makelaars de erkenning krijgen die bij hun vakmanschap past".
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met nieuwe uitgebreide sancties tegen Rusland en Iran. De wet moet ook nog door het Huis van Afgevaardigden worden aangenomen voordat die definitief in werking treedt. Die behandeling kan mogelijk volgende maand al plaatsvinden.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een klein verlies het weekend ingegaan. Bij de bedrijven in de hoofdgraadmeter was maritiem oliedienstverlener SBM Offshore een negatieve uitschieter, na een dag eerder nog uitblinker te zijn geweest door sterke cijfers en verwachtingen. Verder ging de aandacht van beleggers onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat veel zwakker uitviel dan verwacht.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Drie schepen van Adnoc, het staatsoliebedrijf van de Verenigde Arabische Emiraten, zijn deze week aangevallen in de Straat van Hormuz. Sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten zijn volgens het bedrijf vijftien tankers van Adnoc aangevallen met raketten en drones, waarbij een dode is gevallen en twintig bemanningsleden gewond raakten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten begonnen. Beleggers op Wall Street reageerden op het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in juli 23.000 banen zijn verdwenen, terwijl er een groei van ongeveer 80.000 arbeidsplaatsen werd verwacht. Daardoor kan de Amerikaanse centrale bank voorzichtiger worden met het verhogen van de rente.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zalando heeft ook last gehad van het datalek bij logistieke partner CEVA Logistics. Dat bevestigt een woordvoerder van de Duitse webwinkel na vragen van het ANP. Woensdag waarschuwden winkelketen de Bijenkorf en webshop Bol al voor een datalek bij de logistieke partner. Daar kwam later ook Ajax bij. Zalando meldt dat gegevens van zijn klanten niet door het incident zijn getroffen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in juli onverwacht gekrompen en het groeicijfer van juni is flink naar beneden bijgesteld. Volgens de Amerikaanse overheid nam het aantal arbeidsplaatsen vorige maand met 23.000 af, terwijl economen juist op een toename van ongeveer 80.000 banen hadden gerekend. In juni ging het om een aanwas met 20.000 banen. Voor die maand werd eerder een groei met 57.000 arbeidsplaatsen gemeld.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Hoopvolle berichten over de heropening van de Straat van Hormuz lijken rederijen er nog niet toe te bewegen om via de vaarweg te varen. Het aantal schepen dat door de zeestraat vaart, blijft op een laag niveau, blijkt uit data van AXSMarine.
5 uur geleden