NVM: goedkoper bouwen helpt woningtekort niet op lange termijn
UTRECHT (ANP) - Een grotere aanwas van goedkopere nieuwbouwwoningen helpt niet om het woningtekort op de lange termijn op te lossen. Dat zegt Chris van Zantwijk, vicevoorzitter van de vakgroep wonen van makelaarsorganisatie NVM. Volgens hem moet er juist meer gebouwd worden voor de doorstroming op de woningmarkt en dat betekent ook het bouwen van meer woningen boven de betaalbaarheidsgrens, die nu op 390.000 euro ligt.
Nieuwbouw in het goedkopere segment helpt zoekers die op dit moment geen woning kunnen vinden. Maar dat zijn veelal starters, en die laten geen andere koopwoning achter, legt Van Zantwijk uit. "Het is sympathiek om starters te helpen. Ik zou de eerste zijn die dat ook wil, maar je helpt de woningmarkt er op langere termijn niet mee."
Door woningen boven de betaalbaarheidsgrens te bouwen, komt de doorstroming wel op gang, aldus Van Zantwijk. "Er moet een lange verhuisketen ontstaan. Om dit te laten gebeuren moeten doorstromers verhuizen naar een kwalitatief betere woning." Nieuwbouw is dan een aantrekkelijke stap: die woningen zijn van hoge kwaliteit en energiezuinig. Maar steeds minder nieuwe woningen vallen in de hogere prijsklasse, wat vanuit het opzicht van doorstroming en het oplossen van het woningtekort niet wenselijk is.
Betaalbare nieuwbouw
Vanuit de politiek wordt juist ingezet op betaalbare nieuwbouw, aldus de NVM. De grens voor wat betaalbaar wordt genoemd, is per 1 januari van dit jaar verhoogd van 355.000 euro naar 390.000 euro, waardoor meer nieuwbouw voldoet aan deze definitie.
De verkoop van nieuwbouwwoningen onder deze grens is na een dip vorig jaar terug op het oude niveau, maar de verkoop boven die grens nog niet. Dat komt volgens de NVM deels omdat meer woningen nu onder de grens vallen, maar ook omdat er meer goedkopere nieuwe woningen werden gebouwd en juist minder in het duurdere segment.
Politieke focus
Dat wijt de NVM voor een deel aan het uitstellen van duurdere woningbouwprojecten tijdens de dip, omdat er toen minder vraag naar was. Maar ook de politieke focus op betaalbare nieuwbouw en de norm dat twee op de drie nieuwe huizen in die categorie moeten vallen, zorgt er volgens de makelaarsvereniging voor dat er minder duurdere woningen worden gebouwd.
Voorzitter van Bouwend Nederland Arno Visser pleitte er in februari ook al voor dat gemeenten niet alleen moeten focussen op het bouwen van betaalbare woningen om de woningnood het hoofd te bieden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
10 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
11 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
12 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
15 uur geleden