Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVM: elk jaar 40.000 huizen niet te koop door afhaken doorstromer

NVM: elk jaar 40.000 huizen niet te koop door afhaken doorstromer

UTRECHT (ANP) - De huizenmarkt loopt onder meer vast omdat minder huiseigenaren doorstromen naar een andere woning op de krappe huizenmarkt. Jaarlijks staan er om deze reden 40.000 huizen minder te koop vergeleken met 2016 tot en met 2020. Dit meldt brainbay, een dochterbedrijf van makelaarsvereniging NVM, donderdag na onderzoek.

Het aantal huizen dat jaarlijks te koop staat omdat een doorstromer verhuist, ligt nu op iets meer dan 100.000, heeft brainbay becijferd. Dat huiseigenaren afhaken, komt volgens het onderzoeksinstituut vooral doordat ze eerst een nieuw huis willen kopen voordat ze hun huidige woning verkopen. Maar omdat het aanbod veel kleiner is dan de vraag, lukt dit niet altijd. "Starters kijken vooral naar wat ze kunnen lenen en wat ze met hun budget kunnen. Doorstromers kijken vooral of een nieuwe woning voldoet aan hun wensen en of die de hogere maandlasten waard is. Ze annuleren de verhuizing of stellen die uit als er geen noodzaak is om te verhuizen", licht onderzoeker Rogier Weck toe.

Huizenbezitters die afhaken zijn vaak mensen voor wie verhuizen vooral een wens is, constateert brainbay. Het gaat bijvoorbeeld om ouderen, gezinnen met oudere kinderen en eenverdieners. Sommige huiseigenaren besluiten hun woning te verbouwen in plaats van te verhuizen.

Meer nieuwbouw

Dat potentiële doorstromers afzien van verhuisplannen komt volgens Weck ook door de gestegen huizenprijzen en het gedaalde vertrouwen in de huizenmarkt onder kopers. Veel doorstromers twijfelden of het een goed moment was om een nieuw huis te kopen. Toen de huizenprijzen in 2022 en 2023 nog daalden vroegen veel woningbezitters zich juist af of ze wel een goed bedrag konden krijgen voor hun huis, aldus de onderzoeker.

Om de doorstroming meer op gang te helpen moeten volgens het onderzoeksinstituut meer nieuwbouwhuizen voor ouderen en doorstromers worden gebouwd. Die moeten dan wel de hogere maandlasten waard zijn, benadrukt brainbay. Door bijvoorbeeld senioren te laten verhuizen naar een nieuw gebouwde seniorenwoning en gezinnen naar grotere nieuwbouwhuizen, zouden meer betaalbare woningen vrij moeten komen voor onder meer starters.

Meer uit Financieel

Luchtvaartsector verwacht recordaantal passagiers in 2026

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Internationale luchtvaartmaatschappijen verwachten in 2026 in totaal 5,2 miljard passagiers te vervoeren. Dat is een nieuw record, meldt de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA. Ook verwachten wereldwijde luchtvaartmaatschappijen volgend jaar een recordwinst van 41 miljard dollar (ruim 35 miljard euro).

16 minuten geleden
Brussel opent onderzoek naar AI-overzichten van Google

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar Google en mogelijke schendingen van concurrentieregels bij overviews die worden gemaakt met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). Dit zijn door AI gemaakte samenvattingen die bovenaan zoekresultaten verschijnen.

1 uur geleden
Wolters Kluwer en RELX stijgen op Damrak na koopadviezen

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.

2 uur geleden
Werkgevers willen minder forse loonsverhogingen

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.

2 uur geleden
China executeert voormalige topbankier om corruptie

TIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.

3 uur geleden
Ford en Renault werken samen aan goedkopere e-auto's voor Europa

PARIJS (ANP) - Ford en Renault hebben aangekondigd samen te werken aan betaalbaardere elektrische auto's voor de Europese markt. Het Amerikaanse autoconcern maakt voor de ontwikkeling van twee Ford-modellen gebruik van de kennis, technologie en een fabriek van zijn Franse branchegenoot. De auto's komen naar verwachting in 2028 op de Europese markt.

3 uur geleden
Rechter zet streep door Trumps verbod op windenergieprojecten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Minder dan een jaar na het verbod van de Amerikaanse president Donald Trump op nieuwe windprojecten in de Verenigde Staten, heeft een federale rechter geoordeeld dat Trumps presidentiële bevel illegaal is. De Amerikaanse districtsrechter Patti Saris omschreef Trumps bevel als "willekeurig, grillig en in strijd met de wet". De rechter steunde daarmee meer dan een dozijn Amerikaanse staten en een milieugroep die het bevel hadden aangevochten.

3 uur geleden