NVM: elk jaar 40.000 huizen niet te koop door afhaken doorstromer
UTRECHT (ANP) - De huizenmarkt loopt onder meer vast omdat minder huiseigenaren doorstromen naar een andere woning op de krappe huizenmarkt. Jaarlijks staan er om deze reden 40.000 huizen minder te koop vergeleken met 2016 tot en met 2020. Dit meldt brainbay, een dochterbedrijf van makelaarsvereniging NVM, donderdag na onderzoek.
Het aantal huizen dat jaarlijks te koop staat omdat een doorstromer verhuist, ligt nu op iets meer dan 100.000, heeft brainbay becijferd. Dat huiseigenaren afhaken, komt volgens het onderzoeksinstituut vooral doordat ze eerst een nieuw huis willen kopen voordat ze hun huidige woning verkopen. Maar omdat het aanbod veel kleiner is dan de vraag, lukt dit niet altijd. "Starters kijken vooral naar wat ze kunnen lenen en wat ze met hun budget kunnen. Doorstromers kijken vooral of een nieuwe woning voldoet aan hun wensen en of die de hogere maandlasten waard is. Ze annuleren de verhuizing of stellen die uit als er geen noodzaak is om te verhuizen", licht onderzoeker Rogier Weck toe.
Huizenbezitters die afhaken zijn vaak mensen voor wie verhuizen vooral een wens is, constateert brainbay. Het gaat bijvoorbeeld om ouderen, gezinnen met oudere kinderen en eenverdieners. Sommige huiseigenaren besluiten hun woning te verbouwen in plaats van te verhuizen.
Meer nieuwbouw
Dat potentiƫle doorstromers afzien van verhuisplannen komt volgens Weck ook door de gestegen huizenprijzen en het gedaalde vertrouwen in de huizenmarkt onder kopers. Veel doorstromers twijfelden of het een goed moment was om een nieuw huis te kopen. Toen de huizenprijzen in 2022 en 2023 nog daalden vroegen veel woningbezitters zich juist af of ze wel een goed bedrag konden krijgen voor hun huis, aldus de onderzoeker.
Om de doorstroming meer op gang te helpen moeten volgens het onderzoeksinstituut meer nieuwbouwhuizen voor ouderen en doorstromers worden gebouwd. Die moeten dan wel de hogere maandlasten waard zijn, benadrukt brainbay. Door bijvoorbeeld senioren te laten verhuizen naar een nieuw gebouwde seniorenwoning en gezinnen naar grotere nieuwbouwhuizen, zouden meer betaalbare woningen vrij moeten komen voor onder meer starters.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europese producten na de tariefaankondigingen van president Donald Trump van dit weekend. De lobbyclub voor het Nederlandse bedrijfsleven vindt wel veel onduidelijk en durft nog geen harde conclusies te trekken.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.
8 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.
8 uur geleden