NVM: elk jaar 40.000 huizen niet te koop door afhaken doorstromer
UTRECHT (ANP) - De huizenmarkt loopt onder meer vast omdat minder huiseigenaren doorstromen naar een andere woning op de krappe huizenmarkt. Jaarlijks staan er om deze reden 40.000 huizen minder te koop vergeleken met 2016 tot en met 2020. Dit meldt brainbay, een dochterbedrijf van makelaarsvereniging NVM, donderdag na onderzoek.
Het aantal huizen dat jaarlijks te koop staat omdat een doorstromer verhuist, ligt nu op iets meer dan 100.000, heeft brainbay becijferd. Dat huiseigenaren afhaken, komt volgens het onderzoeksinstituut vooral doordat ze eerst een nieuw huis willen kopen voordat ze hun huidige woning verkopen. Maar omdat het aanbod veel kleiner is dan de vraag, lukt dit niet altijd. "Starters kijken vooral naar wat ze kunnen lenen en wat ze met hun budget kunnen. Doorstromers kijken vooral of een nieuwe woning voldoet aan hun wensen en of die de hogere maandlasten waard is. Ze annuleren de verhuizing of stellen die uit als er geen noodzaak is om te verhuizen", licht onderzoeker Rogier Weck toe.
Huizenbezitters die afhaken zijn vaak mensen voor wie verhuizen vooral een wens is, constateert brainbay. Het gaat bijvoorbeeld om ouderen, gezinnen met oudere kinderen en eenverdieners. Sommige huiseigenaren besluiten hun woning te verbouwen in plaats van te verhuizen.
Meer nieuwbouw
Dat potentiële doorstromers afzien van verhuisplannen komt volgens Weck ook door de gestegen huizenprijzen en het gedaalde vertrouwen in de huizenmarkt onder kopers. Veel doorstromers twijfelden of het een goed moment was om een nieuw huis te kopen. Toen de huizenprijzen in 2022 en 2023 nog daalden vroegen veel woningbezitters zich juist af of ze wel een goed bedrag konden krijgen voor hun huis, aldus de onderzoeker.
Om de doorstroming meer op gang te helpen moeten volgens het onderzoeksinstituut meer nieuwbouwhuizen voor ouderen en doorstromers worden gebouwd. Die moeten dan wel de hogere maandlasten waard zijn, benadrukt brainbay. Door bijvoorbeeld senioren te laten verhuizen naar een nieuw gebouwde seniorenwoning en gezinnen naar grotere nieuwbouwhuizen, zouden meer betaalbare woningen vrij moeten komen voor onder meer starters.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.
1 uur geledenDEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft vorig jaar in totaal 68,8 miljoen passagiers verwerkt, een stijging vergeleken met een jaar eerder toen het ging om 66,8 miljoen reizigers. Daarmee liggen de reizigersaantallen nog wel lager dan voor de coronapandemie, want in 2019 werd het recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door Schiphol
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets lager gesloten. De grootste dalers in de hoofdindex waren onder meer chiptoeleverancier Besi, uitzender Randstad en postkluisjesbedrijf InPost. Zwaargewicht Shell stond wel bij de winnaars, wat voor tegenwicht zorgde.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer beslist uiterlijk op 11 februari of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Als zo'n onderzoek er komt, blijven ook voorlopige ingrepen bij het bedrijf in stand.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft woensdag nog geen uitspraak gedaan in een zaak over de wettigheid van de wereldwijde importheffingen van president Donald Trump. Het hof maakte ook niet bekend wanneer er wel een uitspraak in de zaak komt.
7 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Een olietanker met Venezolaanse olie is woensdagochtend (lokale tijd) aangemeerd op Curaçao. Dit maakt onderdeel uit van een plan van twee van 's werelds grootste grondstoffenhandelaren om Venezolaanse olie te verplaatsen naar opslagfaciliteiten in het Caribisch gebied.
7 uur geleden