NVM: aanbod op huizenmarkt stijgt licht, maar nog veel onzeker
UTRECHT (ANP) - Het aanbod op de huizenmarkt zal dit jaar licht stijgen en de prijsstijging zal wat afvlakken, verwacht makelaarsvereniging NVM. Maar er is nog veel onzekerheid op de huizenmarkt. "Met alle nieuwbouw van eerder gestarte bouwprojecten die eraan gaat komen zal het aantal verkochte huizen toenemen, maar veel is nog onduidelijk", zegt NVM-voorzitter Onno Hoes in een toelichting op de kwartaalcijfers over de huizenmarkt. De stijgende inflatie, energieprijzen en bouwkosten zorgen ook voor veel onzekerheid.
Het aantal huizenverkopen stijgt waarschijnlijk met zo'n 5 procent en de huizenprijzen zullen zo'n 10 procent aandikken, verwacht de NVM. Na jaren van steeds sterker stijgende huizenprijzen is er op de woningmarkt een eerste teken van afkoeling, maakte de vereniging bekend. Over de verwachtingen voor 2022 was er tussen makelaars veel discussie, zei Hoes. "De onzekere factoren zijn zo substantieel. Energie fluctueert en geeft enorme onzekerheid. Er zijn zorgen over bouwmaterialen. Niet alleen voor nieuwbouw maar ook voor verbouwingen, dus je weet niet waar prijsstijgingen en -dalingen zitten."
Volgens Hoes valt er nog weinig te zeggen over de impact van de oorlog in Oekraïne op de huizenmarkt. "Dat is koffiedik kijken", aldus de voorzitter.
De NVM waarschuwde voor verdere verstoringen op de huizenmarkt. Zo daalde het aantal afgegeven bouwvergunningen in januari dit jaar. Ook bieden de voorstellen voor de stikstofproblematiek, waardoor veel bouwprojecten stil kwamen te liggen, vooral oplossingen voor de lange termijn maar niet voor de korte termijn. "De disrupties zijn groot, dat kunnen we ons niet veroorloven", aldus Hoes. "De slogan 'bouwen, bouwen, bouwen' is nog niet achterhaald, er is nog een enorme behoefte aan nieuwbouwwoningen", zegt de voorzitter. Daarbij waarschuwt Hoes ook voor de betaalbaarheid van nieuwbouw. Goedkope nieuwbouw is volgens hem "bijna onmogelijk" omdat er in dat segment weinig aanbod is.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
9 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
12 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Binladin International Holding Group, het bouwconcern van de familie van Osama bin Laden, is overgenomen door de Saudische overheid. De bouwsector wordt door de regering in Riyad als cruciaal gezien bij haar inspanningen om toerisme te stimuleren en de afhankelijkheid van olie-inkomsten te verminderen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van hernieuwbare energie is dit jaar met 7 procent toegenomen, becijfert platform Energieopwek.nl. Tegelijkertijd werden windmolens en zonnepanelen vaker uitgezet dan een jaar eerder. Dat gebeurt vooral wanneer er stroomoverschotten zijn. Aan elektriciteitsproductie valt dan niets te verdienen en soms zit het stroomnet op die momenten simpelweg vol.
15 uur geleden