NVJ: niet gerustgesteld door verklaring OM over afluisterzaak
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geenszins gerustgesteld" door de verklaring van het Openbaar Ministerie over het afluisteren van een gesprek tussen journalisten van De Correspondent en Sywert van Lienden en zijn zakenpartners. "We hebben talloze vragen", zegt secretaris Wais Shirbaz van de NVJ, die zo snel mogelijk in gesprek wil met het OM. Rob Wijnberg en Rosan Smits van De Correspondent schrijven in een reactie geschokt te zijn door de verklaring van justitie.
De rechter-commissaris had toestemming gegeven voor het plaatsen van afluisterapparatuur op een vergaderlocatie waar Van Lienden en zijn partners vermoedelijk relevante informatie zouden bespreken. De avond daarvoor bleek echter dat ook journalisten zouden aanschuiven. Het Functioneel Parket concludeerde daarna dat het afluisteren kon doorgaan, "omdat de dwangmiddelen waren gericht op de verdachten en niet op de journalisten. Daarnaast waren de verdachten bekend, ook in de buitenwereld, waardoor recht op bronbescherming niet in het geding was". Officieren kwalificeerden de aanwezigheid van journalisten als "bijvangst", meldt het OM.
De Correspondent noemt die verklaring onbegrijpelijk. Omdat justitie wist dat er journalisten bij het gesprek waren, kan volgens het platform geen sprake zijn van bijvangst. "Voor een dergelijke actie gericht op een bijeenkomst met journalisten zijn glasheldere regels geformuleerd. Het OM heeft zich hier niet aan gehouden." De Correspondent heeft het OM om opheldering gevraagd en laat weten zich op basis daarvan te beraden op vervolgstappen.
Grondig analyseren
De NVJ wil de zaak naar eigen zeggen grondig analyseren. "De gang van zaken laat zien dat er ruimte is voor verbetering in de manier waarop het OM omgaat met het recht op bronbescherming van journalisten", aldus Shirbaz. Hij noemt het voor journalisten van cruciaal belang dat hun bronnen goed beschermd zijn. Zulke situaties ondermijnen het vertrouwen in de journalistiek, aldus de secretaris, bijvoorbeeld doordat bronnen uit angst voor afluisterpraktijken niet meer met journalisten willen praten.
Het OM liet in de verklaring weten dat het de NVJ en de journalisten van De Correspondent heeft uitgenodigd voor een gesprek. Ook kondigde justitie aan de richtlijnen rond het strafvorderlijk optreden tegen journalisten nog eens onder de loep te nemen. Volgens die richtlijnen had het OM de journalisten zodra het kon moeten informeren dat hun gesprek met Van Lienden en zijn zakenpartners aan het strafdossier van de drie was toegevoegd. Dat gebeurde niet.
Meer uit Binnenland
TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
1 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
5 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
11 uur geledenBEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.
12 uur geleden