Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVJ: niet gerustgesteld door verklaring OM over afluisterzaak

NVJ: niet gerustgesteld door verklaring OM over afluisterzaak

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geenszins gerustgesteld" door de verklaring van het Openbaar Ministerie over het afluisteren van een gesprek tussen journalisten van De Correspondent en Sywert van Lienden en zijn zakenpartners. "We hebben talloze vragen", zegt secretaris Wais Shirbaz van de NVJ, die zo snel mogelijk in gesprek wil met het OM. Rob Wijnberg en Rosan Smits van De Correspondent schrijven in een reactie geschokt te zijn door de verklaring van justitie.

De rechter-commissaris had toestemming gegeven voor het plaatsen van afluisterapparatuur op een vergaderlocatie waar Van Lienden en zijn partners vermoedelijk relevante informatie zouden bespreken. De avond daarvoor bleek echter dat ook journalisten zouden aanschuiven. Het Functioneel Parket concludeerde daarna dat het afluisteren kon doorgaan, "omdat de dwangmiddelen waren gericht op de verdachten en niet op de journalisten. Daarnaast waren de verdachten bekend, ook in de buitenwereld, waardoor recht op bronbescherming niet in het geding was". Officieren kwalificeerden de aanwezigheid van journalisten als "bijvangst", meldt het OM.

De Correspondent noemt die verklaring onbegrijpelijk. Omdat justitie wist dat er journalisten bij het gesprek waren, kan volgens het platform geen sprake zijn van bijvangst. "Voor een dergelijke actie gericht op een bijeenkomst met journalisten zijn glasheldere regels geformuleerd. Het OM heeft zich hier niet aan gehouden." De Correspondent heeft het OM om opheldering gevraagd en laat weten zich op basis daarvan te beraden op vervolgstappen.

Grondig analyseren

De NVJ wil de zaak naar eigen zeggen grondig analyseren. "De gang van zaken laat zien dat er ruimte is voor verbetering in de manier waarop het OM omgaat met het recht op bronbescherming van journalisten", aldus Shirbaz. Hij noemt het voor journalisten van cruciaal belang dat hun bronnen goed beschermd zijn. Zulke situaties ondermijnen het vertrouwen in de journalistiek, aldus de secretaris, bijvoorbeeld doordat bronnen uit angst voor afluisterpraktijken niet meer met journalisten willen praten.

Het OM liet in de verklaring weten dat het de NVJ en de journalisten van De Correspondent heeft uitgenodigd voor een gesprek. Ook kondigde justitie aan de richtlijnen rond het strafvorderlijk optreden tegen journalisten nog eens onder de loep te nemen. Volgens die richtlijnen had het OM de journalisten zodra het kon moeten informeren dat hun gesprek met Van Lienden en zijn zakenpartners aan het strafdossier van de drie was toegevoegd. Dat gebeurde niet.

Meer uit Binnenland

Minderjarigen opgepakt voor gefilmde mishandeling Enkhuizen

ENKHUIZEN (ANP) - Drie minderjarige verdachten uit Enkhuizen zijn woensdagochtend aangehouden voor een mishandeling eerder in maart. Het slachtoffer werd gedwongen om te vechten en door meerdere mensen mishandeld. Dit werd gefilmd en de beelden hiervan werden op sociale media geplaatst.

1 uur geleden
Drachtige melkkoeien vaak naar slachthuis, NVWA doet onderzoek

UTRECHT (ANP) - Veehouders overtreden regelmatig het verbod op het vervoeren van hoogdrachtige melkkoeien naar slachthuizen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tussen 1 januari 2025 en nu in totaal 227 keer geconstateerd dat dit gebeurde. De autoriteit onderzoekt "waarom veehouders dat toch doen", terwijl het te voorkomen valt door bij te houden sinds wanneer een koe drachtig is.

4 uur geleden
Nagenoeg alle stembureaus zijn open

DEN HAAG (ANP) - Nagenoeg alle stembureaus zijn sinds 07.30 uur open. In totaal zijn er 9964 locaties. Op verschillende plekken in het land kan al sinds middernacht gestemd worden.

5 uur geleden
Stemmers kunnen uit bijna net zoveel partijen kiezen als in 2022

DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld zijn er bijna negen partijen verkiesbaar per gemeente, nagenoeg net zoveel als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit jaar doen er gemiddeld 8,61 partijen mee per gemeente, bij de vorige verkiezingen waren dat er 8,66. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data van de Kiesraad.

5 uur geleden
Weinig partijen met alleen vrouwelijke kandidaten op stembiljet

DEN HAAG (ANP) - Slechts enkele partijen hebben op de stembiljetten voor de gemeenteraadsverkiezingen uitsluitend vrouwelijke kandidaten. Dat blijkt uit een analyse van ANP op basis van gegevens van Stem op een Vrouw. Zonder partijen met minder dan vijf kandidaten mee te tellen, zijn er vier partijen die volledig uit vrouwen bestaan. Daartegenover staan 95 partijen met alleen mannelijke kandidaten.

6 uur geleden
Koning Willem-Alexander in Antillen vanwege jubileum Aruba

ORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag in alle vroegte aangekomen op Aruba. Hij bezoekt het eiland omdat het veertig jaar een zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden (1986-2026) is en vijftig jaar een eigen vlag en volkslied (1976-2026) heeft. Ook brengt de koning een bezoek aan Curaçao. Daar gaat hij in gesprek met vertegenwoordigers van de lokale gemeenschap over de geopolitieke spanningen in de regio.

8 uur geleden
Goede opkomst bij nachtelijk stemmen in meerdere gemeenten

DEN HAAG/ARNHEM/CASTRICUM (ANP) - Het nachtelijk stemmen had in Den Haag om 01.00 uur al meer stemmers getrokken dan in de hele nacht in 2018. Dat zei een woordvoerster van de gemeente.

9 uur geleden