Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NVJ: achter topplek persvrijheid gaat zorgwekkend beeld schuil

NVJ: achter topplek persvrijheid gaat zorgwekkend beeld schuil

AMSTERDAM (ANP) - Achter de hoge plaats van Nederland op de internationale Press Freedom Index gaat "een zorgwekkend beeld" schuil. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) op basis van onder meer de nationale Persvrijheidsmonitor 2025, die ook donderdag is verschenen.

De NVJ wijst er bijvoorbeeld op dat Nederland op het onderdeel 'veiligheid' al jaren niet heel hoog scoort en dat ook het geweld tegen journalisten in 2025 opnieuw is toegenomen. "Met meer meldingen van bedreiging, intimidatie en fysiek geweld."

De NVJ zegt dat het aantal meldingen van geweld voor het derde jaar op rij is gestegen. PersVeilig, een organisatie die zich inzet voor de veiligheid van journalisten, kreeg vorig jaar 262 meldingen. Volgens de Persvrijheidsmonitor werden journalisten aangevallen bij bijvoorbeeld demonstraties en sportevenementen.

Bezuinigingen

Ook door ontwikkelingen in de politiek komt de persvrijheid onder druk te staan, stelt de journalistenbond. "Vanuit politieke hoek waren er opnieuw stevige aanvallen op media, waarbij onder meer de onafhankelijkheid van journalisten ter discussie werd gesteld." Daarnaast ziet de NVJ het samengaan van mediabedrijven, bezuinigingen op de publieke omroep en de groeiende invloed van big tech als negatieve ontwikkelingen in het medialandschap.

Donderdag werd bekend dat Nederland Estland heeft ingehaald op de Press Freedom Index van Reporters Without Borders (RSF) en nu tweede staat op de internationale lijst. Noorwegen blijft koploper.

Meer uit Binnenland

Nieuwe campagne: klik weg bij twijfel of een link wel veilig is

DEN HAAG (ANP) - Onder het motto 'Laat je niet interneppen' start maandag een campagne om mensen te wijzen op de gevaren van online-misleiding en - oplichting. Denk altijd drie tellen na voordat je klikt, reageert of betaalt, is de gedachte. En als je twijfelt, klik dan weg.

1 uur geleden
Greenpeace: meer actie nodig om oceanen te beschermen

AMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.

6 uur geleden
Temperatuur duikt overal in Nederland onder 15 graden

HOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.

15 uur geleden
Zo'n vijfhonderd mensen rouwen in Utrecht om Palestijnse kinderen

UTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.

16 uur geleden
Oorzaak onwelwordingen bij rondleiding Grolsch nog onduidelijk

ENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.

21 uur geleden
Twaalf aanhoudingen voor poging havenspoor onklaar te maken

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.

1 dag geleden
Man (27) aangehouden voor explosie bij kapperszaak in Vlaardingen

VLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.

1 dag geleden