
NVA: Narcose via kapje op de neus terugdringen
UTRECHT (ANP) - Anesthesiologen, die patiënten onder narcose brengen voor een operatie, moeten dat in de toekomst zo min mogelijk zien te doen met dampen via een kapje op de neus of een beademingsbuis in de keel. Dat is het streven van de Nederlandse Vereniging voor Anesthesiologie (NVA). De dampen die worden gebruikt, zijn namelijk erg slecht voor het milieu.
Het lichaam verwerkt ze ook bijna niet en de patiënt ademt ze voor meer dan 95 procent weer uit, legt beleidsadviseur van de NVA Lieke Gielen uit. Veel mensen die geopereerd moeten worden, kunnen ook goed onder narcose worden gebracht met medicatie via een prik of een infuus, wat duurzamer is.
De NVA heeft naar eigen zeggen nu een subsidie van een half miljoen euro toegekend gekregen van het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport om binnen tweeënhalf jaar de CO2-voetafdruk van anesthesiedampen terug te dringen. De dampen zullen wel nodig blijven, want er zijn patiënten voor wie ze gewoon de beste middelen blijven.
Vervuiling
Anesthesiologen staan misschien niet altijd voldoende stil bij alternatieven voor het kapje, doordat ze er altijd doelmatig mee hebben kunnen werken en het gewoon gewend zijn. Maar "anesthesiedampen zijn sterke broeikasgassen die 440 tot 6800 keer zo sterk zijn als CO2 en daarmee een belangrijke bijdrage leveren aan het broeikaseffect", zegt de NVA. "De zorgsector is verantwoordelijk voor 7 procent van de Nederlandse CO2 voetafdruk. Binnen het ziekenhuis is het OK-complex de meest vervuilende afdeling", voegt voorzitter van de NVA Caroline van der Marel toe.
Niek Sperna Weiland, anesthesioloog in het Amsterdam UMC en voorzitter van de NVA Werkgroep Duurzaamheid, zegt dat met genoemde subsidie kan worden onderzocht hoe anesthesiedampen te verminderen "zonder dat de kwaliteit van de zorg hieronder lijdt". Om te beginnen wordt nu onderzocht hoe vaak de dampen worden gebuikt, voor welke patiënten en waarom. Ook wordt er gekeken hoe anesthesiologen er efficiënter mee kunnen omgaan. Het uiteindelijke doel is een landelijke beroepsnorm voor duurzaam gebruik van middelen voor narcose.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een Europees onderzoek naar schending van het humanitair recht door Israël is "een welkome eerste stap" maar wel een die "verwoestend laat" komt, vindt Eve Geddie van Amnesty International. Zeventien EU-lidstaten steunden dinsdag het verzoek van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tot een dergelijk onderzoek. Daarop besloot EU-buitenlandchef Kaja Kallas het onderzoek uit te voeren.
18 minuten geledenFINSTERWOLDE (ANP) - De politie merkt dat burgers graag willen helpen zoeken naar de vermiste Jeffrey (10) en Emma (8). Dinsdagmiddag meldden tientallen mensen zich bij het buurthuis in Finsterwolde, van waaruit de zoektocht wordt gecoördineerd. Onder hen ook veel inwoners van de omliggende dorpen. "Dat waarderen we zeer."
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël meldt dat dinsdag 93 vrachtwagens van de Verenigde Naties zijn toegelaten tot de Gazastrook. De wagens vervoerden humanitaire hulp, waaronder meel voor bakkerijen, babyvoeding, medische apparatuur en medicijnen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is voldoende steun voor het verzoek van minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) tot EU-onderzoek naar schending van het humanitair recht door Israël. EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft besloten het onderzoek uit te voeren.
4 uur geledenDELFZIJL (ANP) - "We hopen op een goede afloop, maar we bevinden ons tussen hoop en vrees", verwoordde burgemeester Ben Visser de gevoelens in Delfzijl over de vermissing van Jeffrey (10) en Emma (8). In navolging van de oproep van de familie van de kinderen bij het gemeentehuis vroeg ook hij te blijven zoeken naar de kinderen, die zaterdagmiddag werden meegenomen door hun vader.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAVO vraagt Nederland om minstens 16 tot 19 miljard euro extra in defensie te steken. Nederland komt dan uit op 3,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), schrijft defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) aan de Tweede Kamer. De forse verhoging is volgens het bondgenootschap nodig om de verdediging van de alliantie op peil te houden. Het is nog wel aan het kabinet om erover te beslissen.
4 uur geledenLEER (ANP) - De Duitse politie vraagt mensen die in de buurt van de grens met Groningen wonen om ook uit te kijken naar de vermiste kinderen Jeffrey (10) en Emma (8). Mogelijk zijn ze door hun vader meegenomen richting Duitsland, meldt de politie van de plaatsen Leer en Emden dinsdag.
4 uur geleden