Nul boetes, 700 waarschuwingen uitgedeeld om blowverbod Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft in Amsterdam nog geen boetes uitgedeeld aan mensen die het blowverbod in de binnenstad overtreden. Wel zijn er tot nu toe ruim zevenhonderd jointrokers aangesproken op hun gedrag en kregen 44 mensen een officiële waarschuwing. Dat schrijft burgemeester Femke Halsema aan de Amsterdamse gemeenteraad naar aanleiding van vragen van de VVD.
Het blowverbod in Amsterdam geldt sinds 25 mei. Wie in het oude centrum van de hoofdstad een joint opsteekt en die ondanks waarschuwingen niet uit wil maken, kan een boete van 100 euro krijgen. Het verbod geldt in het Wallengebied, op de Dam, het Damrak en de Nieuwmarkt.
Volgens Halsema is het voor handhavers in veruit de meeste gevallen genoeg om in gesprek te gaan met een jointroker en diegene te vragen de joint uit te doen en weg te stoppen. Pas als iemand hier niet naar luistert, wordt een officiële waarschuwing uitgedeeld. Handhavers leggen daarbij ook uit dat de volgende stap een boete is, licht een woordvoerder van Halsema toe. Tot nu toe is het zover dus niet gekomen.
De Amsterdamse VVD had vragen gesteld over de effectiviteit en doeltreffendheid van het blowverbod omdat boetes vooralsnog waren uitgebleven. Halsema benadrukt in haar antwoorden dat het verminderen van het imago van Amsterdam als "drugsbestemming" niet het primaire doel van het verbod is. Het doel is de overlast te beperken, schrijft de burgemeester, en dat wordt bereikt "als het blowen in de openbare ruimte stopt". Daarom is de eerste stap altijd om een roker te vragen de joint uit te maken en wordt pas bij weigering een boete opgelegd, aldus Halsema. Volgens haar zijn de mensen die worden aangesproken door handhavers niet alleen maar toeristen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twintig Nederlandse gevangenisbussen krijgen een tweede leven in Oekraïne. Het gevangeniswezen in het Oost-Europese land staat door de oorlog met Rusland onder druk en heeft de voertuigen nodig om het werk te blijven uitvoeren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) heeft de eerste vier bussen in Lviv overgedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
3 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
10 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
10 uur geleden