Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nu ook tienduizenden Oostenrijkers straat op tegen extreemrechts

Nu ook tienduizenden Oostenrijkers straat op tegen extreemrechts

WENEN (ANP/AFP) - Nadat afgelopen week in Duitsland honderdduizenden mensen de straat op gingen om te protesteren tegen extreemrechts en racisme, zijn nu ook in Oostenrijk grote demonstraties gehouden. De organisatoren zeggen dat 80.000 mensen in Wenen op de been waren, de politie houdt het op 35.000.

De protesten in Duitsland ontstonden na onthullingen over een bijeenkomst in Potsdam waar over massadeportaties zou zijn gesproken en waar onder meer politici van de uiterst rechte Alternative für Deutschland bij waren.

Onder de aanwezigen was ook de Oostenrijkse extremist Martin Sellner, leider van de Identitäre Bewegung Österreich, een club van mensen die vinden dat het witte ras superieur is aan andere rassen. Hij is een aanhanger van de omvolkingstheorie, een complottheorie die ervan uitgaat dat migranten massaal naar Europa komen om het witte ras te vervangen. Hij zei op de bijeenkomst in Potsdam zijn boek over "remigratie" te hebben gepromoot.

De demonstranten in Oostenrijk richten hun pijlen vooral op de FPÖ, een uiterst rechtse partij die er goed voor staat in de peilingen en zelfs de grootste zou kunnen worden bij de parlementsverkiezingen in de herfst. De partijleider Herbert Kickl staat bekend om zijn felle standpunten tegen migranten. De mensen die naar de protesten zijn gekomen zeggen zich zorgen te maken over de toekomst van Oostenrijk als de FPÖ aan de macht zou komen.

In Innsbruck en Salzburg waren vrijdag respectievelijk 3000 en 1400 mensen op de been tegen extreemrechts. Ook in Duitsland waren vrijdag nieuwe demonstraties, onder meer in Frankfurt, Saarbrücken en Herne.

Meer uit Buitenland

Braziliaanse oud-president Bolsonaro opgepakt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie, meldt zijn advocaat. Het is niet direct duidelijk waarom hij is aangehouden. Een ingewijde spreekt van een voorzorgsmaatregel met betrekking tot Bolsonaro's huisarrest.

30 minuten geleden
Belarus verleent gratie aan 31 Oekraïners

MINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.

56 minuten geleden
Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

1 uur geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

3 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

4 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

8 uur geleden
Klimaattop nadert einde zonder duidelijke doorbraken

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.

9 uur geleden