Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC wil onderzoek naar toegenomen euthanasiewens onder jongeren

NSC wil onderzoek naar toegenomen euthanasiewens onder jongeren

DEN HAAG (ANP) - NSC wil dat er onderzoek komt naar euthanasie bij psychisch lijden en vooral de verzoeken hiertoe van jongeren die geestelijk in de knel zitten. Actieve levensbeëindiging om deze reden neemt de afgelopen jaren flink toe, blijkt uit de cijfers. Onder hen zijn steeds meer mensen onder de dertig jaar, waarbij de stijging vooral bij jonge vrouwen zit. NSC-Kamerlid Rosanne Hertzberger wijst op de zorgvuldige euthanasiepraktijk in Nederland, maar is wel bezorgd over de nieuwe trend en dient vrijdag een initiatiefnota in over de kwestie.

In de media is de afgelopen tijd veel aandacht geweest voor psychisch lijden bij jonge mensen en hun doodswens. Deze media-aandacht is volgens Hertzberger nogal eenzijdig. Ze verwijst naar een onderzoek waaruit blijkt dat er relatief meer aandacht is gekomen voor "sensationele" euthanasiegevallen van jonge mensen die psychisch lijden. Dat leidt volgens haar tot kopieergedrag.

Lange tijd waren er jaarlijks ongeveer dertig euthanasieverzoeken van mensen onder de dertig jaar, maar in 2023 is het aantal verzoeken gestegen tot 895 per jaar. Bij een klein aantal wordt dit ook toegepast: 52 in vier jaar tijd, waar het in 2020 nog om vijf gevallen ging. Media-aandacht leidde volgens het Expertisecentrum Euthanasie en GGZ-instellingen steevast tot een golf in het aantal verzoeken, schrijft Hertzberger. Het NSC-Kamerlid pleit voor een mediarichtlijn zoals die ook voor zelfmoord geldt. De media berichten hier - vrijwillig - zeer terughoudend over en laten details achterwege. Ook wordt altijd verwezen naar de 113-zelfmoordpreventielijn.

Karige situatie in de GGZ

Bovendien wil Hertzberger verschillende onderzoeken om meer inzicht te krijgen in psychisch lijden en de reden voor (verzoeken om) euthanasie. Ze wijst in dat verband ook op de karige situatie in de GGZ, die niet alle zorgvragen snel kan behandelen, onder meer door personeelstekorten. Er zijn lange wachtlijsten voor mensen met psychische problemen, onder wie nogal wat jongeren. Verder pleit Hertzberger voor een commissie van wijzen die uitzichtloosheid als criterium gaat onderzoeken, evenals de rol van artsen (die het niet altijd met elkaar eens zijn). Ook wil ze weten of er alternatieve oplossingen zijn voor jongeren die geestelijk in de knel zitten en niet meer verder willen leven.

Met de nota wil NSC de politieke discussie lostrekken. Het kabinet zal een reactie moeten geven en de Tweede Kamer zal erover debatteren.

Het programma Medialogica Ontleedt van omroep Human besteedt vanaf vrijdag in een tweedelige serie aandacht aan dit onderwerp.

Meer uit Politiek

Demissionair kabinet steunt omstreden handelsverdrag Mercosur

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.

1 dag geleden
Van Weel roept op tot einde mensenrechtenschendingen in Soedan

DEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.

1 dag geleden
Keijzer wil tijdelijk huurcontract arbeidsmigrant mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.

1 dag geleden
Buma na opstappen Wijers: had het graag met z'n tweeën gedaan

DEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.

1 dag geleden
NRC: Wijers noemde Yeşilgöz 'feeks van de VVD'

DEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.

1 dag geleden
Jetten noemt terugtreden Wijers 'enige logische keuze'

DEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.

1 dag geleden
Nederland wil Europees douane-agentschap in binnenhalen

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.

1 dag geleden