Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC wil onderzoek naar toegenomen euthanasiewens onder jongeren

NSC wil onderzoek naar toegenomen euthanasiewens onder jongeren

DEN HAAG (ANP) - NSC wil dat er onderzoek komt naar euthanasie bij psychisch lijden en vooral de verzoeken hiertoe van jongeren die geestelijk in de knel zitten. Actieve levensbeëindiging om deze reden neemt de afgelopen jaren flink toe, blijkt uit de cijfers. Onder hen zijn steeds meer mensen onder de dertig jaar, waarbij de stijging vooral bij jonge vrouwen zit. NSC-Kamerlid Rosanne Hertzberger wijst op de zorgvuldige euthanasiepraktijk in Nederland, maar is wel bezorgd over de nieuwe trend en dient vrijdag een initiatiefnota in over de kwestie.

In de media is de afgelopen tijd veel aandacht geweest voor psychisch lijden bij jonge mensen en hun doodswens. Deze media-aandacht is volgens Hertzberger nogal eenzijdig. Ze verwijst naar een onderzoek waaruit blijkt dat er relatief meer aandacht is gekomen voor "sensationele" euthanasiegevallen van jonge mensen die psychisch lijden. Dat leidt volgens haar tot kopieergedrag.

Lange tijd waren er jaarlijks ongeveer dertig euthanasieverzoeken van mensen onder de dertig jaar, maar in 2023 is het aantal verzoeken gestegen tot 895 per jaar. Bij een klein aantal wordt dit ook toegepast: 52 in vier jaar tijd, waar het in 2020 nog om vijf gevallen ging. Media-aandacht leidde volgens het Expertisecentrum Euthanasie en GGZ-instellingen steevast tot een golf in het aantal verzoeken, schrijft Hertzberger. Het NSC-Kamerlid pleit voor een mediarichtlijn zoals die ook voor zelfmoord geldt. De media berichten hier - vrijwillig - zeer terughoudend over en laten details achterwege. Ook wordt altijd verwezen naar de 113-zelfmoordpreventielijn.

Karige situatie in de GGZ

Bovendien wil Hertzberger verschillende onderzoeken om meer inzicht te krijgen in psychisch lijden en de reden voor (verzoeken om) euthanasie. Ze wijst in dat verband ook op de karige situatie in de GGZ, die niet alle zorgvragen snel kan behandelen, onder meer door personeelstekorten. Er zijn lange wachtlijsten voor mensen met psychische problemen, onder wie nogal wat jongeren. Verder pleit Hertzberger voor een commissie van wijzen die uitzichtloosheid als criterium gaat onderzoeken, evenals de rol van artsen (die het niet altijd met elkaar eens zijn). Ook wil ze weten of er alternatieve oplossingen zijn voor jongeren die geestelijk in de knel zitten en niet meer verder willen leven.

Met de nota wil NSC de politieke discussie lostrekken. Het kabinet zal een reactie moeten geven en de Tweede Kamer zal erover debatteren.

Het programma Medialogica Ontleedt van omroep Human besteedt vanaf vrijdag in een tweedelige serie aandacht aan dit onderwerp.

Meer uit Politiek

Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

6 uur geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

8 uur geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

8 uur geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

10 uur geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

12 uur geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

12 uur geleden
Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

23 uur geleden