NSC wil lastenstijging om programma te betalen
DEN HAAG (ANP) - Voor de realisatie van de voorstellen van NSC van Pieter Omtzigt is geld nodig. De dekking daarvoor zoekt de partij "in een afgewogen mix" van beperking van uitgaven en verhoging van een aantal lasten. De komende jaren is geen ruimte voor een "generieke lastenverlichting", zo staat in het dinsdag gepresenteerde verkiezingsprogramma. Dat laat de "stand" van de overheidsfinanciën niet toe.
Voor de lagere en middeninkomens worden wel maatregelen genomen die "bijdragen aan hun bestaanszekerheid". Daarvoor worden op korte termijn "fiscale instrumenten" ingezet, die niet nader worden genoemd. Op de lange termijn wil de partij toe naar een stelselherziening "waarbij draagkracht, rechtvaardigheid en eenvoud weer leidende beginselen zijn".
Onduidelijk is of en hoeveel de verschillende inkomensgroepen er op voor- of achteruit gaan. De partij heeft haar programma niet door het Centraal Planbureau (CPB) laten doorrekenen. De financiële paragraaf van het verkiezingsprogramma biedt geen duidelijkheid.
Knelpunten
De "knelpunten van de onderkant van het inkomstengebouw" worden aangepakt en daarvoor worden middelen gezocht, zei NSC-kandidaat Kamerlid Eddy van Hijum tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma. De partij wil onder meer een "significante verlaging" van de energiebelasting op gas. Verder gaat het kindgebonden budget op korte termijn omhoog. Ook wil de partij kijken naar specifieke regelingen voor arbeidsgehandicapten.
Het gratis maken van kinderopvang wordt geschrapt. De partij wil het Klimaatfonds, Groeifonds en het Stikstoffonds opdoeken, vooral omdat het aan democratische controle op de uitgaven van belastinggeld ontbreekt. De partij wil verder een minimum belastingtarief invoeren voor multinationals en een einde maken aan het "fiscale doorstroomparadijs" dat Nederland volgens de partij is. Het gunstige belastingtarief voor expats wordt versoberd. Ongezonde suikerhoudende drankjes worden zwaarder belast en er wordt een nationale accijns op e-sigaretten ingevoerd. Er komt een vliegbelasting op kleine vliegtuigjes, zoals eerder ook het CDA voorstelde. De btw op logies wordt verhoogd.
Het begrotingstekort moet omlaag, waardoor de staatsschuld volgens de partij "op een houdbaar niveau" blijft. Voor de uitgaven van de Rijksoverheid, sociale zekerheid, zorg en klimaat wordt de komende vier jaar een uitgavenplafond ingesteld. Uitgezonderd bij de Belastingdienst, mag het aantal ambtenaren bij alle andere departementen voorlopig niet toenemen. De externe inhuur bij het Rijk moet fors worden teruggedrongen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Senator Martin van Rooijen is weer de lijsttrekker voor 50PLUS voor de Eerste Kamer. De partij heeft nu een zetel in de Senaat, maar verwacht door goede peilingen voor de Tweede Kamer een flinke winst te behalen.
3 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) steunt het voorstel van woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan om makelaars te verplichten zich in te schrijven in een beroepsregister. De makelaarsvereniging had alleen graag gezien dat makelaars die zich willen inschrijven moeten voldoen aan een opleidingseis en aantoonbaar vakbekwaam zijn.
5 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De ochtendspits is donderdag de drukste donderdagochtendspits van 2026, volgens Rijkswaterstaat. Op het drukste moment stond er 577 kilometer file. Net na 09.00 uur was daar nog 450 kilometer van over. Vooral rond de grote steden moeten automobilisten rekening houden met extra reistijd.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De grote Nederlandse dagbladen hebben donderdag een foto van Paulien Cornelisse op de voorpagina geplaatst. De 50-jarige schrijfster en cabaretière overleed woensdag aan de gevolgen van kanker.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse musea hebben vorig jaar samen 31,6 miljoen bezoeken getrokken. Dat is een stijging van 2,6 procent vergeleken met een jaar eerder (30,8 miljoen), meldt de Museumvereniging. Het museumbezoek is daarmee bijna terug op het niveau van voor de coronaperiode. In het topjaar 2019 telden de musea 32,6 miljoen bezoeken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe wet die duidelijk moet maken of iemand als zelfstandige kan werken is concreter ingevuld, meldt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) in een Kamerbrief. Zo moet een zzp'er minstens drie opdrachtgevers hebben gehad in het voorgaande en lopende kalenderjaar, om de zogenoemde zelfstandigentoets te doorstaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rijksoverheid, provincies, gemeenten en onderwijsinstellingen gaan meer openbare broncodes gebruiken voor hun software. De organisaties hebben ook afgesproken meer te gaan samenwerken op softwareniveau, meldt het ministerie van Economische Zaken.
1 uur geleden