Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC wil lastenstijging om programma te betalen

NSC wil lastenstijging om programma te betalen

DEN HAAG (ANP) - Voor de realisatie van de voorstellen van NSC van Pieter Omtzigt is geld nodig. De dekking daarvoor zoekt de partij "in een afgewogen mix" van beperking van uitgaven en verhoging van een aantal lasten. De komende jaren is geen ruimte voor een "generieke lastenverlichting", zo staat in het dinsdag gepresenteerde verkiezingsprogramma. Dat laat de "stand" van de overheidsfinanciën niet toe.

Voor de lagere en middeninkomens worden wel maatregelen genomen die "bijdragen aan hun bestaanszekerheid". Daarvoor worden op korte termijn "fiscale instrumenten" ingezet, die niet nader worden genoemd. Op de lange termijn wil de partij toe naar een stelselherziening "waarbij draagkracht, rechtvaardigheid en eenvoud weer leidende beginselen zijn".

Onduidelijk is of en hoeveel de verschillende inkomensgroepen er op voor- of achteruit gaan. De partij heeft haar programma niet door het Centraal Planbureau (CPB) laten doorrekenen. De financiële paragraaf van het verkiezingsprogramma biedt geen duidelijkheid.

Knelpunten

De "knelpunten van de onderkant van het inkomstengebouw" worden aangepakt en daarvoor worden middelen gezocht, zei NSC-kandidaat Kamerlid Eddy van Hijum tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma. De partij wil onder meer een "significante verlaging" van de energiebelasting op gas. Verder gaat het kindgebonden budget op korte termijn omhoog. Ook wil de partij kijken naar specifieke regelingen voor arbeidsgehandicapten.

Het gratis maken van kinderopvang wordt geschrapt. De partij wil het Klimaatfonds, Groeifonds en het Stikstoffonds opdoeken, vooral omdat het aan democratische controle op de uitgaven van belastinggeld ontbreekt. De partij wil verder een minimum belastingtarief invoeren voor multinationals en een einde maken aan het "fiscale doorstroomparadijs" dat Nederland volgens de partij is. Het gunstige belastingtarief voor expats wordt versoberd. Ongezonde suikerhoudende drankjes worden zwaarder belast en er wordt een nationale accijns op e-sigaretten ingevoerd. Er komt een vliegbelasting op kleine vliegtuigjes, zoals eerder ook het CDA voorstelde. De btw op logies wordt verhoogd.

Het begrotingstekort moet omlaag, waardoor de staatsschuld volgens de partij "op een houdbaar niveau" blijft. Voor de uitgaven van de Rijksoverheid, sociale zekerheid, zorg en klimaat wordt de komende vier jaar een uitgavenplafond ingesteld. Uitgezonderd bij de Belastingdienst, mag het aantal ambtenaren bij alle andere departementen voorlopig niet toenemen. De externe inhuur bij het Rijk moet fors worden teruggedrongen.

Meer uit Binnenland

Gemeente verlengt sluiting woning Overasselt niet

OVERASSELT (ANP) - De woning aan de Honingklaver in het Gelderse dorp Overasselt die vier weken gesloten is geweest op last van burgemeester Joerie Minses, wordt vrijdag weer geopend. De gemeente zegt dat er geen nieuwe feiten en omstandigheden naar voren gekomen zijn die een langere sluiting rechtvaardigen. Wel heeft de burgemeester besloten om twee maanden camerabewaking in te stellen rond de woning voor "het bevorderen van de rust en veiligheid in de omgeving".

58 minuten geleden
Video geschorste student Universiteit Maastricht niet strafbaar

MAASTRICHT (ANP) - Er komt geen verder strafrechtelijk onderzoek naar de Gazaanse student van de Universiteit Maastricht die in een video suggereerde betrokken te zijn geweest bij de aanval op Israël op 7 oktober. Het Openbaar Ministerie en de politie zien geen aanleiding daartoe. Na beoordeling is de conclusie dat er geen sprake is van strafbare feiten, zoals betrokkenheid bij een aanslag, verheerlijking van terrorisme of opruiing.

1 uur geleden
Politie houdt 17 krakers aan bij ontruimingsactie in Arnhem

ARNHEM (ANP) - De politie heeft bij de ontruiming van een gekraakt pand in Arnhem donderdagavond zeventien aanhoudingen verricht. Allen zitten nog vast op verdenking van huisvredebreuk en worden vrijdag gehoord, zegt een politiewoordvoerder.

1 uur geleden
Waarschuwing voor dichte mist in noordelijke provincies

DE BILT (ANP) - In de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Utrecht hangt vrijdagochtend vroeg dichte mist. Het verkeer kan last hebben van slecht zicht. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. De waarschuwing geldt van 06.00 uur tot 09.00 uur.

4 uur geleden
Zeer grote brand in bedrijvenpand aan Bolderweg in Almere

ALMERE (ANP) - In een bedrijfsverzamelgebouw aan de Bolderweg in Almere is in de nacht van donderdag op vrijdag een zeer grote brand uitgebroken. Dat maakte de Veiligheidsregio Flevoland bekend.

10 uur geleden
Katwijk stemt in met komst miljardenfabriek Amerikaanse farmaceut

KATWIJK (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf Eli Lilly kan voor 3 miljard dollar een medicijnfabriek gaan bouwen in Katwijk. De gemeenteraad heeft ingestemd met de vergunningaanvraag. Eli Lilly, een van de grootste farmaceuten ter wereld, wil langs het Valkenburgse Meer in Katwijk diabetes- en afslankpillen gaan produceren. In de fabriek komen zo'n vijfhonderd mensen te werken.

10 uur geleden
Rapport: oorzaak brand natuurgebied Limburg blijft onduidelijk

VENLO (ANP) - De oorzaak van de brand begin augustus in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen blijft onduidelijk. Dat is de conclusie in een rapport van de brandweer Limburg-Noord en het Landelijk team Natuurbrandonderzoek dat donderdag werd gepresenteerd.

12 uur geleden