Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC wil lastenstijging om programma te betalen

NSC wil lastenstijging om programma te betalen

DEN HAAG (ANP) - Voor de realisatie van de voorstellen van NSC van Pieter Omtzigt is geld nodig. De dekking daarvoor zoekt de partij "in een afgewogen mix" van beperking van uitgaven en verhoging van een aantal lasten. De komende jaren is geen ruimte voor een "generieke lastenverlichting", zo staat in het dinsdag gepresenteerde verkiezingsprogramma. Dat laat de "stand" van de overheidsfinanciën niet toe.

Voor de lagere en middeninkomens worden wel maatregelen genomen die "bijdragen aan hun bestaanszekerheid". Daarvoor worden op korte termijn "fiscale instrumenten" ingezet, die niet nader worden genoemd. Op de lange termijn wil de partij toe naar een stelselherziening "waarbij draagkracht, rechtvaardigheid en eenvoud weer leidende beginselen zijn".

Onduidelijk is of en hoeveel de verschillende inkomensgroepen er op voor- of achteruit gaan. De partij heeft haar programma niet door het Centraal Planbureau (CPB) laten doorrekenen. De financiële paragraaf van het verkiezingsprogramma biedt geen duidelijkheid.

Knelpunten

De "knelpunten van de onderkant van het inkomstengebouw" worden aangepakt en daarvoor worden middelen gezocht, zei NSC-kandidaat Kamerlid Eddy van Hijum tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma. De partij wil onder meer een "significante verlaging" van de energiebelasting op gas. Verder gaat het kindgebonden budget op korte termijn omhoog. Ook wil de partij kijken naar specifieke regelingen voor arbeidsgehandicapten.

Het gratis maken van kinderopvang wordt geschrapt. De partij wil het Klimaatfonds, Groeifonds en het Stikstoffonds opdoeken, vooral omdat het aan democratische controle op de uitgaven van belastinggeld ontbreekt. De partij wil verder een minimum belastingtarief invoeren voor multinationals en een einde maken aan het "fiscale doorstroomparadijs" dat Nederland volgens de partij is. Het gunstige belastingtarief voor expats wordt versoberd. Ongezonde suikerhoudende drankjes worden zwaarder belast en er wordt een nationale accijns op e-sigaretten ingevoerd. Er komt een vliegbelasting op kleine vliegtuigjes, zoals eerder ook het CDA voorstelde. De btw op logies wordt verhoogd.

Het begrotingstekort moet omlaag, waardoor de staatsschuld volgens de partij "op een houdbaar niveau" blijft. Voor de uitgaven van de Rijksoverheid, sociale zekerheid, zorg en klimaat wordt de komende vier jaar een uitgavenplafond ingesteld. Uitgezonderd bij de Belastingdienst, mag het aantal ambtenaren bij alle andere departementen voorlopig niet toenemen. De externe inhuur bij het Rijk moet fors worden teruggedrongen.

Meer uit Binnenland

Klaver ziet genoeg aanknopingspunten om te praten met D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.

2 uur geleden
Man in Belgisch maisveld zou gedood zijn om ruzie gestolen geld

AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.

2 uur geleden
Yeşilgöz wil verder praten over 'centrumrechtse samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.

3 uur geleden
Gasdossier tijdelijk bij gedeputeerde Top na vertrek collega

GRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde Susan Top krijgt voorlopig de kwesties rond gaswinning en mijnbouw weer onder haar hoede, nu haar collega Karin Dekker (GroenLinks) haar functie heeft neergelegd. De partijloze Top, oud-secretaris van het Groninger Gasberaad, beheerde die portefeuille ook in het vorig jaar gevallen college.

3 uur geleden
D66 en CDA willen spreidingswet houden, stikstofdoel blijft 2035

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen onder meer de spreidingswet behouden, een tijdelijke verblijfsvergunning voor drie jaar invoeren en twee asielstatussen invoeren. Verder worden de laatste stikstofdoelen wat de partijen betreft nog steeds in 2035 gehaald. Dat staat in hun gezamenlijke formatiestuk, dat zij dinsdagmiddag publiceerden.

3 uur geleden
Politie gaat weer mensen opsporen die de cel in moeten

DEN HAAG (ANP) - De politie gaat weer achter mensen aan die de cel in moeten, maar hun straf ontlopen. Sinds maart vorig jaar werden deze arrestanten "niet actief opgespoord" vanwege krapte in de gevangenissen, maar demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie, VVD) schort die maatregel op. Dat meldt hij in een brief aan de Tweede Kamer.

4 uur geleden
Zomergasten stopt na 37 jaar om bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - Het VPRO-programma Zomergasten gaat stoppen. Dat heeft de omroep dinsdag gemeld. In een persbericht laat de VPRO weten dat de NPO ervoor heeft gekozen Zomergasten "in zijn huidige vorm na 2026 niet meer voort te zetten". Een woordvoerder laat weten dat het nu niet bekend is of het programma in een andere vorm voortgezet kan worden.

4 uur geleden