NSC wil lastenstijging om programma te betalen
DEN HAAG (ANP) - Voor de realisatie van de voorstellen van NSC van Pieter Omtzigt is geld nodig. De dekking daarvoor zoekt de partij "in een afgewogen mix" van beperking van uitgaven en verhoging van een aantal lasten. De komende jaren is geen ruimte voor een "generieke lastenverlichting", zo staat in het dinsdag gepresenteerde verkiezingsprogramma. Dat laat de "stand" van de overheidsfinanciën niet toe.
Voor de lagere en middeninkomens worden wel maatregelen genomen die "bijdragen aan hun bestaanszekerheid". Daarvoor worden op korte termijn "fiscale instrumenten" ingezet, die niet nader worden genoemd. Op de lange termijn wil de partij toe naar een stelselherziening "waarbij draagkracht, rechtvaardigheid en eenvoud weer leidende beginselen zijn".
Onduidelijk is of en hoeveel de verschillende inkomensgroepen er op voor- of achteruit gaan. De partij heeft haar programma niet door het Centraal Planbureau (CPB) laten doorrekenen. De financiële paragraaf van het verkiezingsprogramma biedt geen duidelijkheid.
Knelpunten
De "knelpunten van de onderkant van het inkomstengebouw" worden aangepakt en daarvoor worden middelen gezocht, zei NSC-kandidaat Kamerlid Eddy van Hijum tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma. De partij wil onder meer een "significante verlaging" van de energiebelasting op gas. Verder gaat het kindgebonden budget op korte termijn omhoog. Ook wil de partij kijken naar specifieke regelingen voor arbeidsgehandicapten.
Het gratis maken van kinderopvang wordt geschrapt. De partij wil het Klimaatfonds, Groeifonds en het Stikstoffonds opdoeken, vooral omdat het aan democratische controle op de uitgaven van belastinggeld ontbreekt. De partij wil verder een minimum belastingtarief invoeren voor multinationals en een einde maken aan het "fiscale doorstroomparadijs" dat Nederland volgens de partij is. Het gunstige belastingtarief voor expats wordt versoberd. Ongezonde suikerhoudende drankjes worden zwaarder belast en er wordt een nationale accijns op e-sigaretten ingevoerd. Er komt een vliegbelasting op kleine vliegtuigjes, zoals eerder ook het CDA voorstelde. De btw op logies wordt verhoogd.
Het begrotingstekort moet omlaag, waardoor de staatsschuld volgens de partij "op een houdbaar niveau" blijft. Voor de uitgaven van de Rijksoverheid, sociale zekerheid, zorg en klimaat wordt de komende vier jaar een uitgavenplafond ingesteld. Uitgezonderd bij de Belastingdienst, mag het aantal ambtenaren bij alle andere departementen voorlopig niet toenemen. De externe inhuur bij het Rijk moet fors worden teruggedrongen.
Meer uit Binnenland
MALDEN (ANP) - Onder de 34 mensen die zijn aangehouden in verband met de schietpartij in Overasselt zijn Fransen, Belgen, Algerijnen en Nederlanders. Dat zei Monique Vinkesteijn, plaatsvervangend hoofdofficier van het parket Oost-Nederland van het Openbaar Ministerie tijdens een persconferentie. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij moord en doodslag, poging tot moord en doodslag en het voorbereiden van een ontvoering. Ze verwacht nog meer aanhoudingen.
12 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft 34 mensen aangehouden na het geweld dat dinsdag plaatsvond in het Gelderse Overasselt. Agenten hebben de personen op verschillende plaatsen aangehouden, onder meer net over de grens bij Limburg en in een nabijgelegen maisveld. Ook zijn er meerdere wapens en voertuigen in beslag genomen.
16 minuten geledenMALDEN (ANP) - De man die dinsdagochtend is omgekomen bij een schietpartij in Overasselt is een 51-jarige man uit Wijchen. Dat zei Jolanda Aalbers, plaatsvervangend politiechef bij de eenheid Oost-Nederland, tijdens een persconferentie.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima, prinses Beatrix en prinses Amalia gaan volgende week woensdag naar de uitvaart van koning Harald van Noorwegen. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) dinsdag bekend.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook autobussen kunnen vanaf 2029 onder de uitstootvrije zones vallen, waarmee ze bepaalde binnensteden niet meer in mogen als ze te vervuilend zijn. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) gaat de regels aanpassen om verduurzaming aan te moedigen maar wil ondernemers ook niet "aan het onmogelijke" houden, schrijft ze in een brief aan de Kamer.
41 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - Er is nog steeds sprake van "mogelijk gevaar" in de omgeving van Overasselt, waar in de nacht van maandag op dinsdag een schietpartij plaatsvond. De politie vraagt inwoners zoveel mogelijk binnen te blijven en roept mensen op niet naar het gebied te komen als dat niet nodig is.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Politiekorpschef Janny Knol spreekt van "ongekend geweld" in Overasselt in de nacht van maandag op dinsdag. Volgens Knol helpen politieagenten uit het hele land mee bij het aanhouden van "een groot aantal verdachten" en zetten ze daarbij "alles op alles", laat ze op X weten.
1 uur geleden