Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC vindt opstelling Madlener over fatbikes 'onbegrijpelijk'

NSC vindt opstelling Madlener over fatbikes 'onbegrijpelijk'

DEN HAAG (ANP) - NSC-Kamerlid Olger van Dijk vindt het "onbegrijpelijk" dat het kabinet niet meegaat in de wens van de Kamer om de regels voor fatbikes aan te scherpen. Bijna de hele Kamer steunde in september een motie van Van Dijk en Hester Veltman (VVD) die vroeg om een helmplicht en een minimumleeftijd van veertien jaar voor alleen fatbikes.

"Onuitvoerbaar", reageerde minister Barry Madlener (Infrastructuur) woensdag. Hij wijst op een recent advies, waarin staat dat het onderscheid tussen fatbikes en andere elektrische fietsen een "heilloze weg" is. Eigenschappen om een nieuwe categorie op te baseren, zijn niet uniek voor fatbikes of makkelijk te omzeilen.

Op basis van datzelfde advies ziet Van Dijk juist mogelijkheden. Hij stelt een nieuwe categorie voor "zware e-bikes" voor, gebaseerd op het gewicht en het koppel oftewel de versnelling van de fietsen. "Links of rechtsom, deze minister moet werk maken van deze aparte categorie", aldus het NSC-Kamerlid.

'Terug naar de tekentafel'

Ook Veltman is niet te spreken over de houding van PVV-minister Madlener. "Deze minister blijft maar met bureaucratische smoesjes komen waarom hij niks kan veranderen aan de regels voor fatbikes", zegt ze in een verklaring. "De minister moet aan het werk en terug naar de tekentafel, net zolang tot er een oplossing is."

Een gewichtsgrens van bijvoorbeeld 30 kilo is inderdaad wettelijk vast te leggen, staat in het advies. Maar bijvoorbeeld bakfietsen zijn ook zwaarder dan dat. "Bovendien zijn er ook vouw-fatbikes die lichter zijn." Ook het koppel is in wetgeving te vatten, maar hier zijn de verschillen tussen verschillende e-bikes volgens de adviseurs groot.

Regels omzeilen

Voor zowel het koppel als het gewicht geldt dat fabrikanten hun fatbikes kunnen aanpassen om de regels te omzeilen. Een lichtere fatbike zou bovendien minder robuust en daarmee onveiliger kunnen zijn, denken de adviseurs.

"Met koppel en gewicht pak je in elk geval huidige fatbikes aan", reageert Van Dijk tegenover het ANP. Om te voorkomen dat fabrikanten de regels omzeilen, denkt hij aan een nieuw keurmerk. Ook wil hij dat de regels makkelijk kunnen worden bijgesteld.

Meer uit Politiek

Jetten voelt 'alle aanknopingspunten' om meerderheden te vinden

DEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.

6 uur geleden
Kamerleden ontstemd over woningbezit sociale huurders

DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.

1 dag geleden
Van Weel: missie bij Groenland kan rust brengen in relatie met VS

DEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".

1 dag geleden
Vertrouwen Kamer moet ook na formatie nog groeien, denkt Jetten

DEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.

1 dag geleden
Van Weel ziet weinig mogelijkheden om betogers Iran te helpen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.

1 dag geleden
BBB zal bezuinigingen op zorg niet steunen, zegt Van der Plas

DEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.

1 dag geleden
Voorlopig geen geld voor infrastructuur nieuwe woningbouwgebieden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.

1 dag geleden