NSC-leider Omtzigt voelt 'dubbele druk' van zijn kiezers
DEN HAAG (ANP) - NSC-leider Pieter Omtzigt voelt de druk van zijn kiezers om snel tot een nieuw kabinet te komen. Het gaat om twee soorten druk, zei hij donderdag na afloop van een nieuw gesprek met de informateurs. Het is de druk om een kabinet te vormen én de druk om de "idealen van je verkiezingsprogramma uitgevoerd te krijgen". Net zoals Wilders vindt hij het te lang duren voordat er een nieuw kabinet is.
Onderhandelingen met vier partijen is moeilijker dan vroeger, toen met twee partijen een meerderheidskabinet kon worden gevormd, verklaart Omtzigt. "Dat heeft te maken met het maken van deals, daar moeten alle vier de partijen zich in vinden." Met vier partijen is het "soms ingewikkeld" om compromissen te sluiten.
Ondanks de verschillen tussen de vier partijen meent Omtzigt dat het mogelijk is om met PVV, VVD en BBB een hoofdlijnenakkoord te sluiten. "Iedereen hier weet donders goed dat je er alleen uitkomt als je op bepaalde dossiers begrijpt wat anderen willen en daar ook bereid bent om compromissen over te sluiten."
Belangrijke punten
De NSC-leider herhaalt dat migratie, wonen, goed bestuur en bestaanszekerheid belangrijke punten voor zijn partij zijn, maar wil niet aangeven waar zijn partij de rode lijn trekt.
Omtzigt wil niet ingaan op de signalen dat de formatie woensdag dreigde vast te lopen, en dat dat de reden zou zijn dat de informateurs de vier partijleiders voor een ingelast gezamenlijk overleg bij elkaar hadden geroepen. "Ik ga geen dagkoersen doen. Ik zit hier om een resultaat te boeken. De ene dag gaat dat net iets vlotter dan de andere dag, maar zo werken onderhandelingen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
22 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 dagen geleden