Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC komt pas na verkiezingen met premierskandidaat

NSC komt pas na verkiezingen met premierskandidaat

AMERSFOORT (ANP) - NSC maakt pas na de verkiezingen van 22 november bekend wie de premier wordt, als de partij de grootste wordt. Dat heeft partijleider Pieter Omtzigt gezegd op de eerste ledenbijeenkomst van de partij.

"Mensen mogen op basis van wat wij meedelen ook bepalen of ze gaan stemmen of niet. En als zij mee willen laten wegen dat wij op dit moment geen naam bekend kunnen maken, dan kunnen ze dat mee laten wegen in het stemgedrag", zei Omtzigt.

Verder moet de premier minder machtig worden, vindt Omtzigt. "De manier van bestuur moet anders en de positie van de premier is eigenlijk het eerste dat je moet veranderen."

Informatiehuishouding

Het premierschap blijft belangrijk, maar wordt anders ingevuld als het aan NSC ligt. Zo blijft de premier de ministerraad voorzitten, zal altijd in de Europese Raad vertegenwoordigd zijn en een belangrijke rol in Europa vervullen.

De nieuwe premier wordt wel "extra verantwoordelijk gehouden voor de informatiehuishouding van de Staat", vindt de NSC-partijleider. Die laat te wensen over, vindt hij en een groot deel van de Tweede Kamer. Ook wiste Mark Rutte veel sms'jes, wat de inmiddels demissionair premier op felle kritiek kwam te staan.

Het premierschap blijft wat Omtzigt betreft een "positie van waaruit natuurlijk macht en invloed uitgeoefend kan worden", maar niet zoals de afgelopen jaren het geval was.

Meer uit Politiek

FVD wil dat de Kamer eerst stemt en dan ministers zoekt

DEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos van Forum voor Democratie wil dat de Tweede Kamer eerst over grote thema's stemt, om vervolgens ministers te zoeken die die wensen gaan uitwerken. Dat idee legt De Vos ook voor aan verkenner Wouter Koolmees (D66), zei ze voordat ze met hem in gesprek ging.

7 uur geleden
Dassen: Volt wordt een 'progressief kompas' in de oppositie

DEN HAAG (ANP) - Laurens Dassen houdt met zijn partij Volt naar alle waarschijnlijkheid nog maar één zetel over en wil daarmee een "progressief kompas" worden in de oppositie. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij te hopen op een "breed meerderheidskabinet" van D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA.

8 uur geleden
Struijs: twee zetels 50PLUS kunnen belangrijk zijn

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS zal zich als kleine partij bescheiden opstellen in de formatie, zei fractievoorzitter Jan Struijs voor zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). Maar hij zegt ook dat de twee zetels waarmee 50PLUS in de Tweede Kamer komt "belangrijke zetels" kunnen zijn. Coalitiedeelname sluit hij ook niet uit.

9 uur geleden
Minister na Gaza-uitspraak: kabinet gaat over buitenlandbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet bepaalt het buitenlandbeleid, concludeert demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) op X na een uitspraak van het gerechtshof Den Haag. De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq en negen andere organisaties eisten in een hoger beroep dat de Staat meer moest doen om genocide in Gaza te voorkomen. Maar de rechter gaf hen daarin geen gelijk.

10 uur geleden
Ouwehand wil het vooral met Koolmees hebben over de rechtsstaat

DEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren wil het met verkenner Wouter Koolmees vooral hebben over de manier waarop partijen zich verhouden tot de democratische rechtsstaat. "Daar heeft de VVD behoorlijk wat huiswerk te doen", zei Ouwehand voordat ze donderdag met de D66-verkenner in gesprek ging.

10 uur geleden
Stoffer: ligt niet voor de hand om kabinet in te gaan met D66

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt het niet logisch om met verkiezingswinnaar D66 het kabinet in te gaan. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij dat het niet voor de hand ligt om als vijfde partij aan te sluiten bij een kabinet met D66, VVD, CDA en JA21.

12 uur geleden
SP wil niet in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De SP wil niet in het volgende kabinet. "Een partij die niet gewonnen heeft zoals de mijne past bescheidenheid", zei partijleider Jimmy Dijk voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). De SP verloor twee zetels bij de verkiezingen en houdt er drie over.

14 uur geleden