Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC komt pas na verkiezingen met premierskandidaat

NSC komt pas na verkiezingen met premierskandidaat

AMERSFOORT (ANP) - NSC maakt pas na de verkiezingen van 22 november bekend wie de premier wordt, als de partij de grootste wordt. Dat heeft partijleider Pieter Omtzigt gezegd op de eerste ledenbijeenkomst van de partij.

"Mensen mogen op basis van wat wij meedelen ook bepalen of ze gaan stemmen of niet. En als zij mee willen laten wegen dat wij op dit moment geen naam bekend kunnen maken, dan kunnen ze dat mee laten wegen in het stemgedrag", zei Omtzigt.

Verder moet de premier minder machtig worden, vindt Omtzigt. "De manier van bestuur moet anders en de positie van de premier is eigenlijk het eerste dat je moet veranderen."

Informatiehuishouding

Het premierschap blijft belangrijk, maar wordt anders ingevuld als het aan NSC ligt. Zo blijft de premier de ministerraad voorzitten, zal altijd in de Europese Raad vertegenwoordigd zijn en een belangrijke rol in Europa vervullen.

De nieuwe premier wordt wel "extra verantwoordelijk gehouden voor de informatiehuishouding van de Staat", vindt de NSC-partijleider. Die laat te wensen over, vindt hij en een groot deel van de Tweede Kamer. Ook wiste Mark Rutte veel sms'jes, wat de inmiddels demissionair premier op felle kritiek kwam te staan.

Het premierschap blijft wat Omtzigt betreft een "positie van waaruit natuurlijk macht en invloed uitgeoefend kan worden", maar niet zoals de afgelopen jaren het geval was.

Meer uit Politiek

CU steunt asielplannen kabinet, was eerder tegen asielnoodwet

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.

4 uur geleden
Jetten naar ziekenhuis, bezoek Bonaire en Aruba aangepast

KRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.

5 uur geleden
Yeşilgöz: Nederland wil meer bijdragen in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.

5 uur geleden
Geen steun voor coalitieplan voor 'vrijheidsbijdrage' bedrijven

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.

5 uur geleden
Kamer wil af van ruimere aftrek hypotheekrente, coalitie verdeeld

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.

8 uur geleden
Hermans: procedure Radboudumc rond hantavirus niet goed geweest

DEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.

9 uur geleden
Vertrouwen in politici en Tweede Kamer op dieptepunt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.

17 uur geleden