NSC komt pas na verkiezingen met premierskandidaat
AMERSFOORT (ANP) - NSC maakt pas na de verkiezingen van 22 november bekend wie de premier wordt, als de partij de grootste wordt. Dat heeft partijleider Pieter Omtzigt gezegd op de eerste ledenbijeenkomst van de partij.
"Mensen mogen op basis van wat wij meedelen ook bepalen of ze gaan stemmen of niet. En als zij mee willen laten wegen dat wij op dit moment geen naam bekend kunnen maken, dan kunnen ze dat mee laten wegen in het stemgedrag", zei Omtzigt.
Verder moet de premier minder machtig worden, vindt Omtzigt. "De manier van bestuur moet anders en de positie van de premier is eigenlijk het eerste dat je moet veranderen."
Informatiehuishouding
Het premierschap blijft belangrijk, maar wordt anders ingevuld als het aan NSC ligt. Zo blijft de premier de ministerraad voorzitten, zal altijd in de Europese Raad vertegenwoordigd zijn en een belangrijke rol in Europa vervullen.
De nieuwe premier wordt wel "extra verantwoordelijk gehouden voor de informatiehuishouding van de Staat", vindt de NSC-partijleider. Die laat te wensen over, vindt hij en een groot deel van de Tweede Kamer. Ook wiste Mark Rutte veel sms'jes, wat de inmiddels demissionair premier op felle kritiek kwam te staan.
Het premierschap blijft wat Omtzigt betreft een "positie van waaruit natuurlijk macht en invloed uitgeoefend kan worden", maar niet zoals de afgelopen jaren het geval was.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
18 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
18 uur geleden