NSC eist dat extra bezuiniging op hulpbudget volgend jaar stopt
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartij NSC eist dat de koppeling tussen economie en ontwikkelingshulp volgend jaar wordt hersteld. "Voor ons is klaar en duidelijk dat dit gerepareerd gaat worden in de voorjaarsnota", zei NSC-Kamerlid Isa Kahraman in een debat woensdag over de begroting van minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp). "We gaan dit fiksen."
In augustus besloot het kabinet de koppeling los te laten. Daardoor heeft Klever de komende jaren opgeteld maximaal 2 miljard minder te besteden. Het was voor het eerst in bijna vijftig jaar dat de koppeling verdween. De NSC-fractie werd hierdoor verrast. Kahraman gaat ervan uit dat het een "bedrijfsongelukje" was. Het loskoppelen was niet afgesproken in het hoofdlijnenakkoord.
Volgens de oppositie is NSC echter door de coalitiepartners "gepiepeld". Don Ceder (ChristenUnie) denkt dat de extra bezuiniging "intentioneel" was. Het is onzeker of deze minister voor haar begroting staat, zei hij. Ook andere oppositiepartijen vinden dat de bewindsvrouw van PVV-huize niet heeft gevochten voor haar begroting in het kabinet.
Klever zei dat het om een eenmalig besluit gaat en dat in het voorjaar opnieuw naar de koppeling wordt gekeken. Ze wilde niet zeggen of ze zich in augustus heeft verzet tegen de ingreep. Ze benadrukte dat de ministers van alle vier de fracties instemden met het besluit. De minister zei niet te willen ingaan op de "argumenten die zijn gewisseld in de ministerraad".
Meer uit Politiek
DEN BOSCH (ANP) - Christine Teunissen zal opkomen voor dieren én mensen, beloofde ze op haar eerste congres als leider van Partij voor de Dieren. "We zijn bij de dieren begonnen. En vanuit de belangen van de dieren volgen de belangen van de natuur, ecosystemen en mensen die in de verdrukking komen", zo sprak de politica haar partijgenoten zaterdagmiddag toe in de Brabanthallen in Den Bosch.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De medeoprichter en oud-partijvoorzitter van de SP Hans van Hooft is overleden, meldt de partij op haar website. De partij roemt zijn betrokkenheid bij de SP en hoe hij als politicus dichtbij de mensen stond. "Hans wist dat praten over verandering slechts helpt als dat in actie wordt omgezet", schrijft de partij over zijn jaren als wethouder in Nijmegen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten is "heel blij" dat de EU-regeringsleiders vrijdag hebben afgesproken gezamenlijk meer te doen om illegale drugshandel tegen te gaan en ook strenger te zijn op landen die drugscriminelen faciliteren. Nederland heeft daarop aangedrongen, mede omdat Sierra Leone de veroordeelde Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos weigert uit te leveren. Jetten is ervan overtuigd dat als Nederland en andere EU-landen steun aan het West-Afrikaanse land stopzetten, de druk wordt opgevoerd om hem uit te leveren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig onderwijsministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob worden volgende week verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronavirus. De verhoorweek staat in het teken van het effect van de coronamaatregelen op het onderwijs.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt de optie open om nieuwe kerncentrales te bouwen in de buurt van de Eemshaven in Groningen. Daar zijn twee mogelijke locaties. Ook het Zeeuwse Terneuzen staat nog op de lijst. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat benadrukt dat er nog geen besluit is genomen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Bij de EU-regeringsleiders overheerst het gevoel van hoop op een stabielere situatie in Iran "zonder naïef te zijn", zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top vrijdag. "Maar wel in de wetenschap dat het Iraanse regime nog steeds in positie zit, wat slecht nieuws is voor de Iraanse bevolking."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De reparaties aan de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Rotterdam en de invoering van een nieuw Europees systeem voor spoorbeveiliging zijn "echt nodig", zegt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA). Later dit jaar moet ze zich buigen over mogelijke bezuinigingen op infrastructuur.
1 dag geleden