Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC eist dat extra bezuiniging op hulpbudget volgend jaar stopt

NSC eist dat extra bezuiniging op hulpbudget volgend jaar stopt

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartij NSC eist dat de koppeling tussen economie en ontwikkelingshulp volgend jaar wordt hersteld. "Voor ons is klaar en duidelijk dat dit gerepareerd gaat worden in de voorjaarsnota", zei NSC-Kamerlid Isa Kahraman in een debat woensdag over de begroting van minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp). "We gaan dit fiksen."

In augustus besloot het kabinet de koppeling los te laten. Daardoor heeft Klever de komende jaren opgeteld maximaal 2 miljard minder te besteden. Het was voor het eerst in bijna vijftig jaar dat de koppeling verdween. De NSC-fractie werd hierdoor verrast. Kahraman gaat ervan uit dat het een "bedrijfsongelukje" was. Het loskoppelen was niet afgesproken in het hoofdlijnenakkoord.

Volgens de oppositie is NSC echter door de coalitiepartners "gepiepeld". Don Ceder (ChristenUnie) denkt dat de extra bezuiniging "intentioneel" was. Het is onzeker of deze minister voor haar begroting staat, zei hij. Ook andere oppositiepartijen vinden dat de bewindsvrouw van PVV-huize niet heeft gevochten voor haar begroting in het kabinet.

Klever zei dat het om een eenmalig besluit gaat en dat in het voorjaar opnieuw naar de koppeling wordt gekeken. Ze wilde niet zeggen of ze zich in augustus heeft verzet tegen de ingreep. Ze benadrukte dat de ministers van alle vier de fracties instemden met het besluit. De minister zei niet te willen ingaan op de "argumenten die zijn gewisseld in de ministerraad".

Meer uit Politiek

D66 sust zorgen om dreigende onderwijsbezuiniging

DEN HAAG (ANP) - D66'er Henk-Jan Oosterhuis suste tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen de onrust over de eventuele bezuinigingen op onderwijs. De tabel waarin het kabinet schetst hoe een alternatief voor de bezuinigingen op sociale zekerheid moet worden verdeeld, heeft voor hem "niet zoveel waarde". Uit die tabel blijkt dat een groot deel van de compensatie voor bezuinigingen op sociale zekerheid gehaald wordt op onderwijs.

54 minuten geleden
Van den Brink: nog geen afspraak met land over uitzetcentrum

DEN HAAG (ANP) - Een groep Europese landen met onder meer Nederland heeft nog geen afspraken gemaakt met een land over een uitzetcentrum, zei asielminister Bart van den Brink tijdens een debat. Het AD meldde dinsdag op basis van Griekse informatie dat de Europese landen een deal hebben gesloten met het Centraal-Afrikaanse Rwanda.

59 minuten geleden
Onderwijsbezuiniging dreigt bij tegenvallende sociale deal

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil tot wel 49 procent van het benodigde geld voor sociale zekerheid halen door te bezuinigen op onderwijs. Het kabinet heeft de miljardenbezuiniging op sociale zekerheid geparkeerd, totdat er een deal is met de vakbonden en werkgevers. Als dat niet genoeg oplevert, wordt de rest gehaald bij andere ministeries. Het meeste komt dus bij onderwijs vandaan, blijkt uit een tabel die de minister van Financiën, Eelco Heinen woensdag naar de Tweede Kamer stuurde.

1 uur geleden
Van den Brink: geen steun als Italië asielzoekers niet terugneemt

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen solidariteitsbijdrage aan Italië betalen, als dat land blijft weigeren om asielzoekers terug te nemen, zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) tijdens een debat woensdag. Italië werkt vooralsnog niet goed mee aan de nieuwe Europese afspraken.

1 uur geleden
PRO wil bezuinigingen niet bij onderwijs of zorg laten landen

DEN HAAG (ANP) - PRO wil niet dat de bezuinigingen op sociale zekerheid, die vooralsnog van tafel zijn gehaald door het kabinet, terechtkomen bij zorg of onderwijs. Volgens onderlinge coalitieafspraken die de NOS heeft ingezien, willen D66, VVD en CDA bezuinigen op onderwijs als onderhandelingen over de sociale zekerheid te weinig opleveren. Luc Stultiens (PRO) zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat zijn steun voor de begroting van Sociale Zaken niet betekent dat PRO bezuinigingen op onderwijs of zorg steunt.

2 uur geleden
D66 bepleit middel tegen ICC-sancties, CDA en VVD terughoudender

DEN HAAG (ANP) - Bij nieuwe Amerikaanse stappen tegen het Internationaal Strafhof (ICC) moet het kabinet inzetten op het gebruik van een zwaar Europees middel, vindt D66. Kamerlid Hanneke van der Werf pleitte in een debat over de sancties tegen het ICC voor het gebruik van het zogeheten 'blocking statute', een Europees verbod om aan buitenlandse regels mee te werken. Haar coalitiegenoten zijn afwachtender.

2 uur geleden
PRO wil belastingplan nog niet steunen: niet sociaal genoeg

DEN HAAG (ANP) - PRO is nog niet enthousiast over de plannen voor de belastingen voor 2027. Kamerlid Luc Stultiens hekelt dat er vooral extra geld wordt gehaald bij werkenden, maar niet bij grote vermogens. "Het is niet sociaal genoeg."

2 uur geleden