Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NSC, D66 en CDA hebben liever een enkelband dan korte celstraf

NSC, D66 en CDA hebben liever een enkelband dan korte celstraf

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartij NSC en oppositiepartijen D66 en CDA willen rechters de mogelijkheid geven om andere straffen uit te delen dan een korte celstraf. De partijen komen met een wetsvoorstel om dit te regelen. Een gevangenisstraf kan namelijk het leven van veroordeelden flink ontwrichten, redeneren de partijen, waardoor de kans groter wordt dat ze weer de fout in gaan. De indieners van het voorstel 'Slimmer Straffen' zien liever dat deze kortgestraften een taakstraf krijgen opgelegd of moeten rondlopen met een elektronische enkelband.

Driekwart van de gevangenen zit een straf uit van minder dan drie maanden. Dat is volgens Joost Sneller (D66), Jesse Six Dijkstra (NSC) en Derk Boswijk (CDA) "te kort voor een gedragsverandering, maar lang genoeg om baan, huis en gezinsleven te verliezen". Zij hebben hun wetsvoorstel van ruim vijftig pagina's openbaar gemaakt, zodat belanghebbenden uit bijvoorbeeld het gevangeniswezen er hun mening over kunnen geven.

Enkelbanden worden op dit moment alleen gebruikt door de reclassering - die verdachten en veroordeelden begeleidt - om in de gaten te houden of iemand zich houdt aan een huisarrest of een gebiedsverbod. De genoemde Kamerleden willen dat de rechter dit middel ook kan inzetten als hoofdstraf. De discussie hierover loopt al jaren. Toenmalig justitieminister Piet Hein Donner (CDA) stelde zoiets al voor in 2005. In 2022 riep een meerderheid in de Tweede Kamer hiertoe op.

Meer uit Financieel

Centrale banken kochten veel goud in derde kwartaal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken hebben in het derde kwartaal van 2026 per saldo 321 ton goud aangekocht. Dat is een stijging van 42 procent op jaarbasis en de grootste hoeveelheid op kwartaalbasis sinds het laatste kwartaal van 2024. Dat meldt goudbrancheorganisatie World Gold Council (WGC).

30 minuten geleden
Landen moeten opvolger Lagarde uiterlijk vrijdag indienen bij EU

BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten uiterlijk vrijdag laten weten wie zij voordragen als opvolger van voorzitter Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB). Zij kondigde vorige week haar vertrek aan per 7 februari. De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, heeft de lidstaten gevraagd hun voordrachten uiterlijk vrijdag bij hem in te dienen. Dat laat een woordvoerder van de Eurogroep weten.

1 uur geleden
Personeel busbouwer Ebusco krijgt salaris over oktober nog niet

DEURNE (ANP) - De fabrikant van elektrische bussen Ebusco heeft de uitbetaling van salarissen over oktober uitgesteld vanwege de acute financiële problemen. Het bedrijf uit het Brabantse Deurne voert gesprekken met een aantal aandeelhouders over financiering van de operationele kosten op de korte termijn, maar die onderhandelingen duren langer dan verwacht.

1 uur geleden
Delhaize-supers hebben geen last meer van aanval op koelkasten

ASSE (ANP/BELGA) - Supermarkten van de Belgische keten Delhaize hebben geen last meer van de cyberaanval waardoor maandag vriezers en koelkasten werden gehackt. De bevoorrading verloopt volgens plan en alle winkels zijn weer volledig operationeel, meldt een woordvoerder van de supermarktketen aan persbureau Belga.

1 uur geleden
UWV ziet grotere groep hogeropgeleiden in de WW

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal hogeropgeleiden met een WW-uitkering groeit, signaleert uitkeringsinstantie UWV in een nieuw rapport. Dat hangt mogelijk samen met de opkomst van kunstmatige intelligentie.

2 uur geleden
Philips stijgt op lager Damrak na resultaten, chipbedrijven dalen

AMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde dinsdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern zag de omzet stijgen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. De nettowinst nam wel flink af. Dat kwam doordat Philips geld opzij zette voor een schikking in de Verenigde Staten voor de grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten. Het aandeel steeg ruim 3 procent.

2 uur geleden
Brandstofprijzen aan pomp gedaald door lagere olieprijs

EINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen aan de Nederlandse pomp zijn verder gedaald door de recente daling van de olieprijzen. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter benzine nu 2,524 euro. Op 10 oktober bereikte de adviesprijs voor Euro95 nog de hoogste stand ooit met 2,732 euro.

2 uur geleden