NSC: begin januari gezegd niet in kabinet te willen stappen
DEN HAAG (ANP) - Al op 10 januari heeft NSC-leider Pieter Omtzigt aan de formatietafel aangegeven niet in een regulier kabinet te willen stappen. De dag ervoor heeft de NSC-fractie besloten dat ze "niet zal deelnemen aan een regulier meerderheidskabinet of een regulier minderheidskabinet met de PVV", schrijft de partij van Pieter Omtzigt in reactie op het formatieverslag van Ronald Plasterk. De reden is dat de "rechtsstatelijke afstand" met de partij van Geert Wilders te groot is.
Plasterk geeft in zijn verslag aan dat er wel een gezamenlijke basislijn is gevonden die PVV, VVD, NSC en BBB allemaal onderschrijven. Die overeenstemming werd juist bereikt in dezelfde tijd dat de NSC-fractie haar conclusie trok over deelname aan het kabinet. Gelet op de houding van de PVV in het verleden én de inhoud van Wilders' partijprogramma, gaat volwaardige deelname aan een kabinet de NSC-fractie te ver, valt uit het verslag op te maken.
NSC geeft nu dus aan dit al begin januari te hebben aangegeven. Wel zou de NSC-fractie mogelijke gedoogsteun willen geven, blijkt uit het verslag. Daarom is na 10 januari wel verder gesproken. Sindsdien is het vooral over financiën en andere inhoudelijke thema's gegaan. Bijna een maand later bleek dat ook op financiën de afstand tussen de partijen te groot was, aldus NSC.
Daar kwam onvrede van die partij nog bij over "het verstrekken van informatie over financiële tegenvallers", terwijl het onderlinge vertrouwen al broos was door getwitter tussen de partijleiders en het lekken van informatie die aan de formatietafel was besproken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD voelt er nog altijd weinig voor om investeringen in het toekomstige verdienvermogen van de economie te financieren door de staatsschuld te laten oplopen. Dat heeft Wendy van Eijk, de financiële specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gezegd tijdens het debat over de najaarsnota.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State geeft demissionair asielminister David van Weel (VVD) gelijk in een rechtszaak die is aangespannen door een Ethiopische asielzoeker. De vrouw vroeg in 2022 asiel aan in Nederland, omdat ze bang was voor geweld in de Ethiopische regio Tigray. Maar volgens Van Weel was in de stad in die regio waar zij vandaan kwam, namelijk Mek'ele, geen sprake van willekeurig geweld en gewapend conflict. Dat heeft hij volgens de hoge bestuursrechter voldoende onderbouwd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie blijft bereid constructief samen te werken met het toekomstige kabinet, maar dat moet dan wel "zelfbeheersing" betrachten bij kwesties die voor die partij belangrijk zijn. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd na afloop van een gesprek met informateur Rianne Letschert. Zij doelde met name op medisch-ethische wetgeving en de vrijheid van christelijke scholen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
1 dag geleden