NS stuurt vakbonden nieuw bod en hoopt op einde cao-conflict
UTRECHT (ANP) - De NS heeft een nieuw cao-voorstel naar de vakbonden gestuurd. Daarmee hoopt het spoorbedrijf een einde te maken aan de grote onrust onder het personeel, dat al enige tijd actie voert en nieuwe stakingen heeft aangekondigd. In een brief aan de bonden erkent directeur HR & Organisatie Richard Greve dat het bedrijf fouten heeft gemaakt. "We hebben mede door corona laat gereageerd op de krappe arbeidsmarkt. Met alle gevolgen van dien: instabiele roosters, onvoldoende ruimte om vrij te kunnen nemen en uitval", schrijft hij.
De NS stelt nu voor om met terugwerkende kracht per 1 juli dit jaar de lonen met 5 procent te verhogen en medewerkers een eenmalige uitkering van 650 euro te geven. Op 1 januari zou daar dan nog 2,5 procent bijkomen. Verder wil de directie "afspraken maken hoe om te gaan met de onzekerheid van de inflatieontwikkeling" en onder meer een minimumloon van 14 euro in de cao vastleggen.
In het schrijven verwijst Greve naar de stakingen van vorige week, die ingrijpende gevolgen hadden voor reizigers. "Actievoeren is niet alledaags bij NS. Dat zovelen zich genoodzaakt zagen dit te doen, is dus veelzeggend." De NS heeft hieruit geconcludeerd dat "het anders moet".
Onbereikbaar in vrije tijd
"Het is nodig dat we de handen ineenslaan", vervolgt Greve. "Dat directie, medezeggenschap en vakbonden samen met alle NS’ers bouwen aan de toekomst van een sterk NS."
De vakbonden beraden zich op het nieuwe bod, laat een woordvoerder van CNV desgevraagd weten. Bij de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden zijn ook FNV, VVMC en VHS betrokken.
Naast een hoger loon stelt de NS-directie voor om de zogeheten jeugdschalen af te schaffen en collega's "meer zekerheid over verlof" te geven. Twee snipperdagen worden volgens het voorstel gegarandeerd toegekend. Ook willen de spoorwegen "in gesprek gaan" over onregelmatige diensten in de weekenden en 's nachts. En het recht om in de vrije tijd onbereikbaar te zijn kan wat de NS betreft ook in de cao worden opgenomen.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De akoestische gitaar van George Kooymans is voor 28.000 euro geveild. Dat heeft Stichting ALS Nederland zondagavond bekendgemaakt. De totale opbrengst van de onlineveiling bedraagt ruim 57.000 euro. Het bedrag wordt gedoneerd aan onderzoek naar de dodelijke zenuw- en spierziekte ALS, waaraan de zanger en gitarist van Golden Earring vorig jaar is overleden.
12 uur geledenVLAGTWEDDE (ANP) - Bij een pluimveebedrijf in het Groningse Vlagtwedde, gemeente Westerwolde, is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 35.000 leghennen op de locatie worden gedood, laat het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) weten.
17 uur geledenBREDA (ANP) - Een 38-jarige man heeft zaterdagavond voor flink wat overlast gezorgd in het centrum van Breda. De man vernielde prullenbakken, trok borden omver en betastte verschillende vrouwen. Hij is aangehouden en zit nog vast. Tijdens zijn aanhouding plaste de man in de politiebus en beet hij een politiebeambte in de hand.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen moeten tot maandagochtend rekening houden met gladheid wanneer ze de weg opgaan en hun rijstijl daarop aanpassen. Volgens Rijkswaterstaat kan het op veel plaatsen glad worden. Strooiwagens staan klaar om te strooien, voegt de organisatie toe.
21 uur geledenSINT JOOST (ANP) - Een politieauto heeft zaterdagnacht een aanrijding gehad met een ander voertuig bij het Limburgse dorp Sint Joost. Volgens de politie is de bestuurder van de aangereden auto met de ambulance naar een ziekenhuis gebracht.
22 uur geledenMILAAN (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben shorttracker Jens van 't Wout gefeliciteerd met zijn tweede gouden medaille tijdens de Olympische Winterspelen. Het koningspaar spreekt in een bericht op sociale media van "een razend spannende finale".
1 dag geleden