Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NS stuurt vakbonden nieuw bod en hoopt op einde cao-conflict

NS stuurt vakbonden nieuw bod en hoopt op einde cao-conflict

UTRECHT (ANP) - De NS heeft een nieuw cao-voorstel naar de vakbonden gestuurd. Daarmee hoopt het spoorbedrijf een einde te maken aan de grote onrust onder het personeel, dat al enige tijd actie voert en nieuwe stakingen heeft aangekondigd. In een brief aan de bonden erkent directeur HR & Organisatie Richard Greve dat het bedrijf fouten heeft gemaakt. "We hebben mede door corona laat gereageerd op de krappe arbeidsmarkt. Met alle gevolgen van dien: instabiele roosters, onvoldoende ruimte om vrij te kunnen nemen en uitval", schrijft hij.

De NS stelt nu voor om met terugwerkende kracht per 1 juli dit jaar de lonen met 5 procent te verhogen en medewerkers een eenmalige uitkering van 650 euro te geven. Op 1 januari zou daar dan nog 2,5 procent bijkomen. Verder wil de directie "afspraken maken hoe om te gaan met de onzekerheid van de inflatieontwikkeling" en onder meer een minimumloon van 14 euro in de cao vastleggen.

In het schrijven verwijst Greve naar de stakingen van vorige week, die ingrijpende gevolgen hadden voor reizigers. "Actievoeren is niet alledaags bij NS. Dat zovelen zich genoodzaakt zagen dit te doen, is dus veelzeggend." De NS heeft hieruit geconcludeerd dat "het anders moet".

Onbereikbaar in vrije tijd

"Het is nodig dat we de handen ineenslaan", vervolgt Greve. "Dat directie, medezeggenschap en vakbonden samen met alle NS’ers bouwen aan de toekomst van een sterk NS."

De vakbonden beraden zich op het nieuwe bod, laat een woordvoerder van CNV desgevraagd weten. Bij de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden zijn ook FNV, VVMC en VHS betrokken.

Naast een hoger loon stelt de NS-directie voor om de zogeheten jeugdschalen af te schaffen en collega's "meer zekerheid over verlof" te geven. Twee snipperdagen worden volgens het voorstel gegarandeerd toegekend. Ook willen de spoorwegen "in gesprek gaan" over onregelmatige diensten in de weekenden en 's nachts. En het recht om in de vrije tijd onbereikbaar te zijn kan wat de NS betreft ook in de cao worden opgenomen.

Meer uit Binnenland

OM: uitspraken Nobel en Schoof na Ajax - Maccabi niet strafbaar

DEN HAAG (ANP) - De uitspraken van demissionair staatssecretaris Jurgen Nobel (VVD) van Participatie en Integratie en demissionair minister-president Dick Schoof na ongeregeldheden rond de wedstrijd Ajax - Maccabi in Amsterdam zijn niet strafbaar. Volgens het Openbaar Ministerie waren uitlatingen over onder anderen islamitische jongeren "beledigend, maar mochten zij deze vanuit hun functie en binnen het maatschappelijk debat doen".

12 minuten geleden
Verdachte dodelijke steekpartij Rotterdam in 2003 komt vrij

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam stelt de 52-jarige Sofian A., verdacht van een dodelijke steekpartij in 2003, op vrije voeten. Vrijdag vroeg het Openbaar Ministerie A. te ontslaan van rechtsvervolging omdat hij het geweld uit zelfverdediging zou hebben gepleegd. A. komt vrij in afwachting van het vonnis in zijn zaak.

13 minuten geleden
CDA steunt aanpassing Van Weel aan strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Het CDA steunt de aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt aan het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Daarmee komt een meerderheid voor de zogeheten novelle waarin dit staat in zicht. Ook de PVV lijkt bereid voor te stemmen.

17 minuten geleden
Energiedoel voor 2030 wordt behaald, maar ambitie buiten bereik

UTRECHT (ANP) - Nederland heeft in 2030 genoeg windturbines en zonnepanelen op land om het doel uit het Klimaatakkoord te halen. Dat concludeert het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in de jaarlijkse voortgangsrapportage. De dertig RES-regio's, waarin gemeenten, provincies en waterschappen samenwerken aan hun regionale energiestrategie, moeten in 2030 voor minstens 35 terawattuur (TWh) aan duurzame energie zorgen.

25 minuten geleden
OM vindt dat noodknop op Stint had moeten blijven

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie vindt dat de Stint-producenten in 2014 onterecht hebben besloten de noodstopvoorziening van de Stint te halen. De Stints waren sinds de introductie in 2011 voorzien van een noodknop. Drie jaar later besloot de Stint-fabrikant de voorziening te verwijderen.

1 uur geleden
Meer dierenleed dan ooit door vuurwerk, vreest Dierenbescherming

DEN HAAG (ANP) - De jaarwisseling kan bijzonder zwaar worden voor dieren omdat mensen voor het laatst consumentenvuurwerk mogen afsteken, vreest de Dierenbescherming. De organisatie is bang "dat mensen het er bij die laatste keer nog even flink van zullen nemen". Dit zou kunnen leiden tot "meer dierenleed dan ooit".

1 uur geleden
Oppositie Curaçao wil dat premier luchtruim beschermt

WILLEMSTAD (ANP) - De oppositie in Curaçao wil dat premier Gilmar 'Pik' Pisas optreedt om het luchtruim boven het land te beschermen. Parlementariër Giselle Mc William, leider van de oppositiepartij MAN-PIN, vindt dat Pisas de Verenigde Staten en Venezuela moet dwingen "om ons luchtruim en grondgebied te respecteren".

2 uur geleden