
NS: spitsheffing wordt maximaal 2,50 euro in ochtend
DEN HAAG (ANP) - De spitsheffing die de NS wil gaan invoeren, gaat in de ochtend maximaal 2,50 euro kosten. Dat bevestigde een woordvoerder van de NS na berichtgeving in het AD. President-directeur Wouter Koolmees gaat maandag naar de Tweede Kamer.
Volgens de plannen van de NS gaan treinreizigers in de ochtendspits tussen 08.00 en 08.30 uur de hoogste toeslag. Tussen 07.30 en 08.00 uur en tussen 08.30 en 09.00 uur bedraagt de heffing 1,50 euro. In de avondspits tussen 17.00 en 17.30 uur wil de NS de klant 2 euro extra laten betalen. Tussen 16.30 en 17.00 uur en tussen 17.30 en 18.00 uur bedraagt de toeslag 1,50 euro.
De NS is al langer uitgesproken voorstander van een spitsheffing. Koolmees liet deze zomer weten dat hij deze in 2026 hoopt in te voeren. De heffing zou moeten gelden voor drukke routes, met name in de Randstad. De spitsheffing zou volgens de NS reizigers moeten stimuleren om meer verspreid over de dag de trein te pakken, wat onder meer zou leiden tot een bredere spreiding van woon-werkverkeer. Ongeveer een op de vijf werknemers gaat met het openbaar vervoer naar het werk.
Andere trajecten
Ook wil de NS met de opbrengst van die heffing treinkaartjes op andere trajecten goedkoper maken. Koolmees heeft tot nu toe de vraag opengelaten over hoe hoog de heffing zou moeten worden.
Reizigersorganisatie Rover ziet niets in het plan van de NS. "Reizigers worden in de spits al genoeg gestraft met overvolle treinen, maar een leraar kan nu eenmaal niet kiezen hoe laat hij voor de klas komt te staan", heeft Rover-directeur Freek Bos deze zomer gezegd. "Met nog duurdere tickets tref je de mensen die hun werktijden niet zomaar kunnen aanpassen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een transportvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht heeft vrijdag ongeveer 14,5 ton hulpgoederen gedropt boven Gaza. Er werden zestien bundels aan parachutes met voedsel, drinkwater en medische hulpmiddelen uit de laagvliegende C-130 Hercules geworpen. De lading kwam terecht in een vooraf bepaald gebied, meldt Defensie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Potjes met ansjovisfilets van het merk Fish Tales bevatten mogelijk glasdeeltjes. De fabrikant roept de potjes met filets in olijfolie daarom terug.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijke meldpunt Discriminatie.nl heeft inmiddels ruim 9000 meldingen gekregen over een post van PVV-leider Geert Wilders van eerder deze week, zegt een woordvoerster. Dat is het hoogste aantal meldingen over één incident sinds de lancering van het landelijke meldpunt begin 2024.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee mannen zijn aangehouden omdat ze schrijfster en columnist Lale Gül zouden hebben bedreigd. "Ik ben verheugd dat deze mensen - die op dagelijkse basis mijn vrijheid beperken en mijn leven heel ingewikkeld maken en verzuren - hun verdiende loon krijgen. Politie, bedankt", schrijft Gül op X.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Organisatoren van introductieweken voor studenten nemen maatregelen bij hoge temperaturen. Komende week kan het op veel plekken tropisch warm worden, voorspelt Weeronline. Onder meer in Utrecht en Leiden beginnen maandag de introductieweken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken noemt het "een verkeerde stap" dat Israël Gaza-Stad wil bezetten. In een interview met het Nederlands Dagblad zegt de NSC-minister dat hij geen nieuwe sancties wil instellen na het besluit van de regering van premier Benjamin Netanyahu.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Follow the Money, Omroep Gelderland en NRC stappen naar de rechter om demissionair minister Femke Wiersma (Landbouw) te dwingen uitstootgegevens van landbouwbedrijven te openbaren. Ze spannen een kort geding aan tegen de minister, omdat die geen gehoor geeft aan een eerdere uitspraak van de rechtbank in Zwolle om de gegevens te openbaren. Volgens de betrokken media is Wiersma, tegen het advies van haar ambtenaren in, in beroep gegaan tegen die uitspraak.
17 uur geleden