Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NS schrapt 500 kantoorbanen, opknappen treinen mogelijk soberder

NS schrapt 500 kantoorbanen, opknappen treinen mogelijk soberder

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen willen via natuurlijk verloop vijfhonderd banen schrappen op het hoofdkantoor, om de kosten te verlagen. Het spoorbedrijf onderzoekt ook of het opknappen van treinen versoberd kan worden.

De banenreductie treft ongeveer 10 procent van het kantoorpersoneel. NS is in totaal goed voor bijna 19.000 arbeidsplaatsen. Daarbij gaat het voornamelijk om mensen die in de treinen en op de stations werken. Die groep houdt het spoorbedrijf buiten schot bij deze reorganisatie.

De treinen waar NS mee rijdt, gaan doorgaans dertig tot veertig jaar mee, legt een woordvoerder uit. Halverwege krijgen ze dan een opknapbeurt. De NS wil kijken of het mogelijk is om kosten te besparen door alleen het hoognodige opknapwerk te doen en de oude treinen bijvoorbeeld niet ook nog te voorzien van USB-poorten.

Gestegen kwartaalverlies

"Hoewel het niet volledig te voorkomen is, doet NS er alles aan dat de besparingen zo min mogelijk impact hebben op de reizigers en de operatie", meldt het bedrijf bij de publicatie van zijn halfjaarresultaten.

NS heeft in de eerste helft van dit jaar een verlies geleden van 109 miljoen euro. Het gaat dan om het verlies voor aftrek van onder meer belastingen. Een jaar eerder ging er nog een verlies van 87 miljoen euro in de boeken. Volgens het spoorbedrijf waren de kosten om treinen te laten rijden opnieuw hoger dan de opbrengsten uit de verkoop van treinkaartjes en abonnementen.

Duurdere kaartjes

In de eerste helft van het jaar reisden mensen wel meer met de trein. Het aantal reizigerskilometers is met dik 6 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2023. Maar het waren er nog steeds minder dan voor de coronapandemie. Volgens NS is sprake van een blijvende impact van de opkomst van het thuiswerken. Dat zorgt voor structureel minder reizigers.

Eerder dit jaar werd al bekendgemaakt dat de prijzen van treinkaartjes en abonnementen volgend jaar fors omhoog dreigen te gaan, mogelijk zelfs met meer dan 10 procent. Voor dit jaar kon de NS een eerder voorgenomen tariefsverhoging nog uitstellen, maar dat lijkt volgend jaar niet meer mogelijk.

Besparingen noodzakelijk

Kostenbesparingen zijn nodig om de prestaties te verbeteren, maar ook om het treinkaartje "zoveel mogelijk betaalbaar te houden", aldus de NS. Onder de nieuwe maatregelen valt ook het afstoten van kantoorruimte en het verminderen van het aantal IT-systemen. Alle maatregelen samen moeten leiden tot een jaarlijkse besparing van 200 miljoen euro.

Meer uit Financieel

Dwangsommen tot 10 miljoen euro voor Meta

AMSTERDAM (ANP) - Meta Platforms moet dwangsommen tot maximaal 10 miljoen euro betalen voor het uitvoeren van aanpassingen bij Facebook en Instagram. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald.

2 minuten geleden
Ook KLM verhoogt ticketprijzen om scherp gestegen kerosineprijs

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM gaat de scherp gestegen kerosineprijs doorberekenen in zijn ticketprijzen. Hoeveel duurder vliegtickets worden, kon een woordvoerster niet zeggen.

3 minuten geleden
Schepen tanken minder brandstof door hoge dieselprijs

DORDRECHT (ANP) - Binnenvaartschepen tanken deze week minder brandstof door de flink gestegen dieselprijs, merken de zogeheten bunkerstations. Deze stations, waar binnenvaartschepen brandstof inslaan, hadden het een week eerder juist veel drukker dan normaal.

34 minuten geleden
Oud-KLM-baas Pieter Elbers per direct weg bij IndiGo na problemen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig KLM-topman Pieter Elbers is per direct gestopt als topman van de Indiase luchtvaartmaatschappij IndiGo. Dat heeft InterGlobe Aviation, het concern achter de maatschappij, dinsdag bekendgemaakt.

36 minuten geleden
Brussel: maatregelen tegen hoge energieprijzen alleen tijdelijk

BRUSSEL (ANP) - Als EU-lidstaten besluiten fiscale maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen, moet dat doelgericht gebeuren en beperkt in tijd. Dat zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) dinsdag.

40 minuten geleden
Lufthansa zet extra langeafstandsvluchten in door Iran-oorlog

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa speelt in op de schaarste die door de Iran-oorlog is ontstaan door extra langeafstandsvluchten in te zetten naar Aziƫ en Afrika. Reizigers zoeken momenteel naar alternatieven voor luchtvaartmaatschappijen uit het Midden-Oosten zoals Emirates en Qatar Airways, die worden gehinderd door luchtruimsluitingen in hun thuisregio.

50 minuten geleden
Topvrouw X-alternatief Bluesky doet stap terug

SEATTLE (ANP) - Topvrouw Jay Graber van socialmediaplatform Bluesky doet een stap terug. Ze blijft wel bij het in opkomst zijnde Amerikaanse bedrijf, en gaat aan de slag als innovatiedirecteur.

51 minuten geleden