NS-personeel staakt in het westen van het land voor betere cao
UTRECHT (ANP) - Werknemers van de Nederlandse Spoorwegen staken vrijdag in het westen van Nederland van 04.00 uur 's ochtends tot 04.00 uur de volgende dag. Het gaat om personeel met de standplaatsen Leidschendam, Dordrecht, Leiden, Den Haag en Rotterdam.
De FNV verwacht een grote opkomst bij de staking, net zoals dat woensdag het geval was in de noordelijke provincies. De bond verwacht dat de staking vrijdag veel meer impact krijgt dan die in het noorden omdat er grote treinknooppunten zoals Den Haag en Rotterdam geraakt worden.
Ook de NS schatte al in dat deze staking veel meer gevolgen zal hebben. Het spoorbedrijf adviseert reizigers hun reis in Zuid-Holland uit te stellen of op een andere manier te reizen. Buiten de regio worden reizigers opgeroepen kort voor vertrek de reisplanner te bekijken.
Ook buiten het stakingsgebied zullen reizigers de dupe zijn. Daar moet rekening worden gehouden met langere reistijden en meer overstappen. Thalys en Eurostar rijden wel normaal. De intercity naar Brussel rijdt minder vaak, maar stopt wel zoals gebruikelijk in Rotterdam.
Treinen van de overige vervoerders - waaronder R-net tussen Alphen aan den Rijn en Gouda, en tussen Dordrecht en Geldermalsen - rijden vrijdag wel. Dit weekeinde rekent de NS erop weer volgens de normale dienstregeling te kunnen rijden.
Net als bij de eerste staking probeert het spoorbedrijf het stakingsgebied los te koppelen van de rest van de dienstregeling, maar dat is veel lastiger. Toen werd het treinverkeer bijna volledig platgelegd door de staking. Omdat reizigers goed op de hoogte waren, bleven de stations vrijwel leeg.
De acties worden gevoerd vanwege de stukgelopen cao-onderhandelingen tussen NS en vakbonden FNV, CNV en VVMC. De estafettestakingen duren tot het einde van augustus. Als er dan nog geen cao-bod is waar de vakbonden tevreden mee zijn, komt er volgens de vakbond een landelijke staking.
Maandag gaan de acties verder in de regio noordwest. Op 30 augustus staakt personeel in het midden van het land en op 31 augustus in het oosten en zuiden van Nederland.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Supporters van FC Porto hebben vorige week rond de Europa League-wedstrijd tegen FC Utrecht acht bussen vernield. In totaal zijn 78 voetbalsupporters aangehouden, van wie de meesten van (de harde kern van) FC Porto waren, meldt burgemeester Sharon Dijksma in een brief aan de gemeenteraad. De politie nam ongeveer 20 kilo aan vuurwerk in beslag.
12 minuten geledenMOERDIJK (ANP) - Het dorp Moerdijk in Noord-Brabant moet verdwijnen om plaats te maken voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats. Dat deelt het bestuur van de gelijknamige gemeente dinsdagavond mee op een publieke informatiebijeenkomst in dorpshuis de Ankerkuil.
59 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Meerdere supermarkten waarschuwen voor de mogelijke aanwezigheid van de E. coli-bacterie STEC in boerenmetworst. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) meldt dat de bacterie ernstige gezondheidsrisico's kan hebben voor mensen met een lage weerstand, zoals zwangere vrouwen en ouderen. Het advies is om de worst niet te eten.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De publieke omroep komt volgend jaar met dagelijkse uitzendingen van een paar veelbekeken programma's, zoals Heel Holland Bakt, Boer Zoekt Vrouw en Hunted VIPS. Ze zijn om 21.30 uur op NPO 1 te zien. Dat laat de NPO weten na berichtgeving van het AD hierover.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Britse singer-songwriter Joe Jackson geeft eind volgend jaar vier optredens in Nederland. De concerten zijn onderdeel van de nieuwe tour van Jackson, Hope and Fury 2026.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet Nederland als risicoland voor migratiedruk. Dat concludeert de Commissie op basis van het jaarlijkse Europese asiel- en migratieverslag. Het verslag kijkt naar de migratie naar de EU tussen juli 2024 en juni van dit jaar.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sharon Dijksma, burgemeester van Utrecht, vindt de eis van meer dan 2000 jaar gevangenisstraf tegen burgemeester Ekrem Imamoglu van Istanbul "werkelijk krankzinnig". Zij schrijft aan het ANP dat zij en tientallen Europese burgemeesters blijven protesteren "totdat onze collega zijn vrijheid terugkrijgt".
4 uur geleden