Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NS keert tot 42.700 euro uit voor ziekte door chroom-6

NS keert tot 42.700 euro uit voor ziekte door chroom-6

DEN HAAG (ANP) - Medewerkers en oud-medewerkers van de NS die ziek zijn geworden door hun werk met chroom-6, kunnen van het spoorbedrijf een schadevergoeding krijgen tussen de ruim 5300 euro en ruim 42.700 euro. De hoogte van het bedrag is afhankelijk van de ernst van de ziekte en de duur van de blootstelling aan de gevaarlijke stof.

Uit dinsdag gepresenteerd onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijkt dat personeel van NS-werkplaatsen jarenlang te weinig werd beschermd tegen blootstelling aan chroom-6. Die blootstelling kan uiteenlopende ziekten veroorzaken, van contacteczeem tot meerdere vormen van kanker, waaronder long- en maagkanker.

Hoeveel mensen aanspraak zullen maken op de schaderegeling, kan de NS niet voorspellen. "Ook eventuele nabestaanden kunnen een aanvraag doen voor een nabestaandenuitkering", aldus het spoorbedrijf. De regeling is dinsdag per direct opengesteld. NS heeft de regeling vooraf besproken met de vakbonden FNV, CNV en VVMC.

Kritiek op onderzoek RIVM

Letselschadeadvocaat Rob Bedaux die 45 voormalige werknemers van Nedtrain met ziekteverschijnselen bijstaat, heeft kritiek op het onderzoek van het RIVM. Hij zegt in een reactie dat slechts een beperkt aantal van chroom-6-gerelateerde aandoeningen in aanmerking komen voor een vergoeding. "Het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten heeft ooit een uitvoerige studie gedaan naar de gezondheidsschade van chroom-6. Er zijn wel honderd vormen, maar in dit rapport worden maar een stuk of negen vormen van gezondheidsschade geaccepteerd."

Mensen met diverse kankersoorten komen in de ogen van Bedaux onterecht niet in aanmerking voor schadeloosstelling. "Keelkanker, slokdarmkanker, alvleesklierkanker, nierkanker, darmkanker en prostaatkanker worden niet erkend", somt Bedaux op. "Ook auto-immuunziektes waarvan deskundigen zeggen dat het gerelateerd is aan chroom-6, worden uitgesloten. En gebitsproblemen, waarbij het gebit eerst geel kleurt, dan groen en uiteindelijk brokkelen de tanden af. Dat is volstrekt abnormaal, maar komt heel veel voor bij mensen die met chroom-6 hebben gewerkt. Het komt erop neer dat maar heel weinig mensen in aanmerking komen voor een schadeloosstelling. Ik heb een vijftigtal cliënten die aan treinen gewerkt hebben en mogelijk komen daarvan maar twee in aanmerking."

Verontschuldigingen NS onvoldoende

De verontschuldigingen van NS noemt Bedaux dan ook "niet voldoende". "Het klopt niet, als je 90 procent van de aandoeningen uitsluit. Dan ben je voor de tweede keer onrechtmatig bezig naar mensen die eerder al tientallen jaren zijn blootgesteld aan chroom-6."

Meer uit Binnenland

Passagier cruiseschip aangekomen in Düsseldorf

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De opvarende van cruiseschip Hondius die na aankomst op Schiphol woensdagavond naar Düsseldorf werd vervoerd, is daar aangekomen. De passagier wordt opgevangen in het academische ziekenhuis UKD in de Duitse stad.

29 minuten geleden
Cruisepassagier die in Düsseldorf wordt behandeld is 'stabiel'

DÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.

5 uur geleden
Argentinië gaat knaagdieren vangen in onderzoek hantavirus

USHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.

5 uur geleden
Honderden deelnemers aan mars in Loosdrecht tegen noodopvang

LOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.

5 uur geleden
Gezinnen in noodopvang IJsselstein, startdatum bouw onbekend

IJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.

6 uur geleden
A59 bij Den Bosch weer vrijgegeven, demonstranten van snelweg af

DEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.

6 uur geleden
Spanje verwacht maandag passagiers cruiseschip te evacueren

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.

6 uur geleden