Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NS heeft mogelijk miljarden extra steun nodig van overheid

NS heeft mogelijk miljarden extra steun nodig van overheid

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben na een recordverlies in coronajaar 2020 mogelijk nog miljarden euro's extra nodig van de overheid om de dienstregeling komende jaren in stand te kunnen houden. Meer banen wil het vervoersbedrijf niet schrappen. Ook is de NS voorlopig niet van plan om de treinkaartjes in prijs te verhogen, afgezien van inflatiecorrecties.

"Wie wil, kan komende jaren bij NS blijven werken", zo verzekert topvrouw Marjan Rintel. De NS kondigde eerder al aan komende jaren 2300 banen te schrappen. Maar dat wil het bedrijf doen via natuurlijk verloop. Er zullen geen gedwongen ontslagen vallen, is afgesproken met de vakbonden.

Rintel wil zodra de coronamaatregelen dat toelaten weer reizigers terugwinnen in de trein. Ze benadrukt dat er vanuit Den Haag een bijzonder beroep wordt gedaan op de NS om Nederland bereikbaar te houden, vandaar dat het drastisch inperken van de dienstregeling geen optie zou zijn. Daar hoort volgens de NS-baas wel een vergoeding tegenover te staan.

Thuiswerken

Onder de streep kwam de onderneming vorig jaar 2,6 miljard euro tekort. Niet alleen gingen er veel minder mensen met de trein, maar de spoorvervoerder heeft ook flink moeten afschrijven omdat de reizigersaantallen waarschijnlijk nog jaren onder druk staan, bijvoorbeeld door de opkomst van thuiswerken.

Daarom is het hoofdrailnet in Nederland waarschijnlijk nog tot 2025 zwaar verlieslatend, vreest de NS. Voor de verwachte verliezen op deze concessie heeft het bedrijf een afschrijving van 1,6 miljard euro in de boeken gezet. Ook heeft de NS veel geld opzij gezet voor mogelijke extra kosten in verband met gesprekken over bepaalde concessie-voorwaarden in het Verenigde Koninkrijk.

Vergoedingen

De NS kreeg al flinke vergoedingen van zowel de Nederlandse als de Britse overheid om de treinen tijdens de pandemie door te laten rijden. Den Haag kwam met een zogeheten beschikbaarheidsvergoeding van 818 miljoen euro. Die moet tot oktober dit jaar helpen om het enorme inkomstenverlies binnen de perken te houden.

Over eventuele aanvullende steun wordt nog gepraat met de overheid, de enige aandeelhouder van de NS. Het kan om zo'n 2 miljard euro gaan, maar het kan ook veel minder geld betreffen, vertelt financieel directeur Bert Groenewegen. Dat hangt volgens hem van meerdere zaken af. Eén daarvan is het tempo van het herstel van Nederland uit de coronacrisis.

De bezuinigingen die de NS zelf doorvoert leveren naar verwachting zo'n 1,4 miljard euro besparing op. Groenewegen geeft aan dat de NS komende jaren waarschijnlijk niet bij machte is om zelf alle benodigde uitgaven en investeringen in nieuwe treinen terug te verdienen. Maar deze ingreep is volgens hem het maximale wat het bedrijf zelf kan doen zonder het mes te zetten in de dienstregeling.

Meer uit Financieel

Duitse transportsector wil steun overheid om dure diesel

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.

2 uur geleden
Schouten: chemiesector onder druk, gebrek aan urgentie kabinet

AMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.

2 uur geleden
Mkb'ers willen snel kabinetsingrijpen tegen dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".

5 uur geleden
Italië blijft financieel gezond ondanks steun tegen dure energie

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.

8 uur geleden
Open Huizen Dag trekt 52.000 bezoekers, meer dan vorige keer

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.

22 uur geleden
WTO-leden dichter bij overeenkomst digitale handel

YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.

1 dag geleden
Haven in Oman ligt twee dagen stil, verwacht Maersk

KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.

1 dag geleden